Kryminalne Warsztaty Literackie

Data publikacji: 24 czerwca 2010W imieniu organizatorów: Grupy Publicat S.A., Miasta Wrocławia i Wydawnictwa EMG oraz swoim własnym gratulujemy laureatom tegorocznej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle lub szkic takiego opowiadania.

Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011 w dniach 22-27 listopada. Trenerami tegorocznych warsztatów będą Mariusz Czubaj, Paweł Jaszczuk, Joanna Jodełka i Robert Ostaszewski.

A oto lista zwycięzców:

1. Adam Antończak z Wrocławia (Poker z rozbiórką)

2. Magdalena Bieniecka-Zaremba z Warszawy (Krasnal)

3. Bartłomiej Biesiekirski z Wrocławia (TLK, Olsztyn-Wrocław)

4. Piotr Bolc z Tczewa (Człowiek z przedziału nr 25)

5. Iwona Fedrau z Bytomia (Bezdech)

6. Katarzyna Ferenc z Piotrkowa Trybunalskiego (Paznokcie powinny być czerwone)

7. Ginger Grey z Wrocławia (Upał)

8. Anna Hagal z Wolbromia (Prawdziwa nienawiść)

9. Joanna Jagiełło z Warszawy (Knysza z gyrosem)

10. Bartłomiej Knapik z Wrocławia (Ostatnia spowiedź proboszcza)

11. Alina Krzywiec z Warszawy (Sekret Eryki)

12. Wojciech Kulawski z Rzeszowa (Zabójczy azyl)

13. Julia Łapińska z Warszawy (Uważaj na mordercę)

14. Barbara Mark z Brzegu (Szala)

15. Roksana Maślankiewicz z Myszkowa (Rozmowa)

16. Marta Matyszczak z Chorzowa (Śmierć literatką; Wieże Albionu)

17. Szymon Moszak z Nowej Soli (Tajemnica ostatniego z wiernych)

18. Piotr Paryna z Wrocławia (Sześćdziesiąt dziewięć)

19. Łukasz Piekarz z Będzina (Fundamenty demokracji)

20. Anna Rozenberg z Częstochowy (Śmierć lubi pamiątki)

21. Paweł Szczutowski z Warszawy (Judaszowiec)

22. Marta Tomczyk-Maryon z Oslo (Osiarz)

23. Magdalena Tosik z Torunia (Zgłoszenie)

24. Julita Urbaniuk z Wrocławia (Guzik Arabelli)

25. Hanna Woźniak ze Złotoryi (Skok)

26. Marta Zabłocka z Olsztyna (Proszę, opowiedz mi historię)

27. Michał J. Zieliński z Wrocławia (Trzeci w płackartnym)

Z uwagi na to, że do finału – podobnie jak w zeszłym roku – zakwalifikowały się dwa opowiadania nadesłane przez jedną z Autorek (zgodnie z regulaminem), do udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają 27 osób.

Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z czterech trenerów: Mariusza Czubaja,Pawła Jaszczuka, Joanny Jodełki i Roberta Ostaszewskiego.

Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy. Będą to między innymi: Marcin Baran, dr hab. Anna Gemra, Marek Harny, dr Tomasz Kunz, prof. Zbiegniew Mikołejko, Zygmunt Miłoszewski, Marcin Sendecki, dr hab. Wojciech Słomczyński, Marcin Świetlicki czy Marcin Wroński.


Tym razem czwórka

Kryminalne Warsztaty Literackie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku ich organizatorzy - Grupa Publicat SA, Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG - postanowili zwiększyć liczbę uczestników, a co za tym idzie - również trenerów. Kto więc będzie wprowadzał adeptów kryminalnej literatury w arkana sztuki?


Po pierwsze - Mariusz Czubaj
Image Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim pisze cykl kryminałów z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.), Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, oraz Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) Mieszka w Warszawie. [Fot. Grzegorz Press]

Po drugie - Paweł Jaszczuk


Image Prozaik, krytyk literacki i dramaturg. Jego opowiadania ukazywały się w "Wiadomościach Kulturalnych", "Kamenie" i "Odgłosach", a recenzje literackie w "Dzienniku Pojezierza". Jest autorem słuchowiska Prywatka i kilku sztuk scenicznych, m.in. Aktorskiego pasjansa i Mojej siostry Stelli. Wydał zbiór opowiadań i kilka powieści. W 2005 roku za kryminał Foresta Umbra (Rebis) otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku opublikował kolejną powieść, której akcja toczy się w międzywojennym Lwowie: Plan Sary (Prószyński).Po trzecie - Joanna Jodełka


Image Pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam też mieszka na stałe. W roku 2009 zadebiutowała powieścią kryminalną Polichromia* zbrodnia o wielu barwach (TimeMachine), za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazała się jej druga powieść, Grzechotka (W.A.B.). Jest stypendystką Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Po czwarte - Robert Ostaszewski


Image Krytyk literacki, prozaik, były redaktor naczelny Portalu Kryminalnego, współredaguje dwumiesięcznik „Dekada Literacka” i kwartalnik „FA-art”. Opublikował zbiór felietonów Odwieczna, acz nieoficjalna (2002), prozę Troję pomścimy (2002) oraz zbiór opowiadań Dola idola i inne bajki z raju konsumenta (2005), a także tom rozmów z pisarzami i tekstów krytycznoliterackich Etapy (2008, Portret). Debiutował w 2010 roku kryminałem Kogo kocham, kogo lubię napisanym wspólnie z Martą Mizuro (W.A.B.). Mieszka w Krakowie. [fot. Marta Cichocka]Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Nazwiska zwycięzców poznamy do 18 października.


15 września zakończył się konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania), organizowany przez Grupę Publicat SA, Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG.

Nagrodą w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic opowiadania) jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 22-27 listopada 2011, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011. Podczas dwóch poprzednich edycji nagrodziliśmy już 35 uczestników.

Spośród nadesłanych prac jury (przedstawiciele Grupy Publicat SA, Miasta Wrocław i Wydawnictwa EMG) wyłoni 28 najlepszych – nazwiska ich autorów zostaną ogłoszone do 18 października.

Dziękujemy za zainteresowanie!


Rusza trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011!


Jak co roku Grupa Publicat SA, Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 22-27 listopada 2011, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011. Podczas dwóch poprzednich edycji nagrodziliśmy już 35 uczestników, Wydawnictwo Dolnośląskie szykuje tom opowiadań z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010 (ma on się ukazać jeszcze w tym roku), a z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że przygotowywane są co najmniej dwa debiuty powieściowe uczestników naszych warsztatów. Warto zatem spróbować.

Termin zgłoszeń mija 15 września 2011 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa Publicat S.A., Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 28 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 18 października 2011.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na cztery grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką swojego trenera. Podczas zeszłorocznej edycji warsztatów, w której brało udział 20 osób, część ćwiczeniową prowadzili Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Andrzej Ziemiański, a cykl wykładów otwartych dla publiczności wygłosili krytycy literaccy, pisarze, redaktorzy i akademicy. Byli wśród nich między innymi: Marcin Baran, prof. Stanisław Bereś, Witold Bereś, Irek Grin, Gaja Grzegorzewska, pWojciech Orliński, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki, prof. Piotr Śliwiński, Marcin Świetlicki, Marcin Wroński, Robert Ziębiński.

Laureatami zeszłorocznej edycji konkursu byli: Mariusz Błajet, Marta Broś-Rudnicka, Marta Chodacka, Katarzyna Ferenc, Danuta Górniak, Sławomir Kosmala, Marek Kozłowski, Agnieszka Krawczyk, Paulina Kuźba, Julia Łapińska, Joanna Marat, Adrianna Michalewska, Joanna Pachla, Maciej Prochowski, Krzysztof Sowik, Magdalena Tosik, Anna Trojanowska, Katarzyna Zdeb, Marta Jankowska i Michał Zieliński.

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.


Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować poniższy regulamin.

Regulamin Warsztatów Literackich

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011


 1. Wydawnictwo Publicat S.A. wraz z Miastem Wrocław oraz Wydawnictwem EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
 2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 22 listopada – 27 listopada 2011 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
 4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 28 uczestników, którzy w terminie do dnia 15 września włącznie nadeślą na adres redakcja@portalkryminalny.pl niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa Publicat S.A., wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) poda do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 18 października 2010.
 5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w poniedziałek 21 listopada 2011 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Spotkanie organizacyjne zostało zaplanowane na 20.30.
 6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy nie zapewnią mu noclegu, natomiast otrzyma wyżywienie w zakresie: obiad, kolacja.
 7. Warsztaty rozpoczną się 22 listopada i potrwają do 27 listopada. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 21 listopada do 27 listopada.
 8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań, będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.
 9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na cztery grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z czterech trenerów.
 10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2011.
 11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
 12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
 13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
 14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
 15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
 16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
 17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
 18. Po zaakceptowaniu regulaminu kandydaci chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
 19. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
 20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów, zostaną usunięte z systemu.
 21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.

akceptuję warunki regulaminu nie akceptuję warunków regulaminu

Udostępnij