Kryminalne Warsztaty Literackie

Data publikacji: 24 czerwca 2010


Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016 w dniach 31 maja - 4 czerwca 2016 roku.

Oto lista zwycięzców:
. Magdalena Bieniecka, Zabójcza wróżba
2. Anna Bińkowska, Hamelt albo Hamlet Polski
3. Agnieszka Biskup, Bratnie dusze
4. Sabina Chmara, Reżyser w roli głównej
5. Malwina Chołyst, Reguły gry
6. Damian Filipkowski, Ptaki na śniegu
7. Katarzyna Franus, Zapach zbrodni
8. Bartłomiej Grubich, Shylock Company
9. Milena Grzegdala, Album
10. Nina Igielska, Prospera
11. Anna Jarmuła, Śmierć w przekładzie
12. Jakub Kubś, Blade loki
13. Łukasz Lachowski, Świadek Koronny
14. Magdalena Lewandowska-Rosa, Zazdrość
15. Marzenna Lewandowska, Zielony pokój
16. Rafał Pawlak, Dopóki nie runie Sky Tower
17. Barbara Raszewska, Przedstawienie dyplomowe
18. Magdalena Sobierajska-Kowal, [bez tytułu]
19. Ewa Spławska, Gracz
20. Justyna Stanisz, Duchy przeszłości
21. Michał Szablewski, Tyfus androgenicus
22. Aleksandra Śmigielska, Skutki uboczne
23. Agata Wieczorowska, Brudne niebo
24. Hanna Wojciechowska, Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj

Gratulujemy!

Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Marty Mizuro, Mariusza Czubaja oraz Marcina Wrońskiego. Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy, których nazwiska poznamy niebawem.

Choć pewnie niektórzy uważają warsztaty wyłącznie za przyjemną rozrywkę, mogą one być brzemienne w skutki. Świadczą o tym debiuty powieściowe uczestników naszych warsztatów (Marty Guzowskiej, Agnieszki Krawczyk, Anny Trojan, Bartłomieja Biesiekirskiego, Joanny Marat, Mateusza Lemberga i Piotra Bolca). Mało tego: powieść "Ofiara Polikseny" Marty Guzowskiej zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści sensacyjnej lub kryminalnej roku. Jak widać, warto brać udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich!


Ogłaszamy ósmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016! Tym razem, ze względu na przypadającą w tym roku 400. rocznicę śmierci Szekspira, młodych adeptów sztuki pisania będzie musiała zainspirować właśnie jego twórczość.

Już po raz ósmy Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne bądź szkic takiego opowiadania. W tym roku ma to być opowiadanie z Wrocławiem w tle oraz z mocnym wątkiem szekspirowskim. Nagrodą w konkursie jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 31 maja-4 czerwca 2016, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Podczas siedmiu poprzednich edycji nagrodziliśmy już 161 uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów: "Zaułki zbrodni" (Wydawnictwo Dolnośląskie, opowiadania z lat 2009 i 2010) oraz "Czas zbrodni" (Wydawnictwo EMG, opowiadania z lat 2011-2014). Kilku uczestników wydało swoje powieści, między innymi Marta Guzowska (która za swoją debiutancką "Ofiarę Polikseny" zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru), Agnieszka Krawczyk, Anna Trojan, Bartłomiej Biesiekirski, Joanna Marat, Piotr Bolc i Mateusz Lemberg. Warto zatem próbować!

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.

Adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

czubajMariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: "Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów" (2006), "W stronę miejskiej utopii" (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) "Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych" (2007) oraz "Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne" (2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: "Aleja samobójców" (2008) i "Róże cmentarne" (2009). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: "21:37" (2008), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, "Kołysanka dla mordercy" (2011), "Zanim znowu zabiję" (2012) oraz "Piąty Beatles" (2015). W 2014 roku ukazała się powieść pisarza "Martwe popołudnie" (2014), otwierająca nowy cykl, którego bohaterem jest Marcin Hłasko, były policjant, obecnie niegdyś policjant, obecnie ekspert od spraw bezpieczeństwa w firmach.
Fot. Grzegorz Press


Marta MizuroMarta Mizuro - krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść "Kogo kocham, kogo lubię" napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim, a w 2014 roku opublikowała powieść "Cicha przystań". Mieszka we Wrocławiu.
Fot. Zosia Zija
wronskiMarcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań "Udo Pani Nocy" (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w "Piękne jesteście przyjaciółki moje" i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w "Morderstwie pod cenzurą" (2007) oraz w Kinie „Venus” (2008). W 2010 roku ukazał się jego thriller "Officium Secretum. Pies Pański", a w następnych latach kolejne części cyklu o komisarzu Maciejewskim: "A na imię jej będzie Aniela" (2011), "Skrzydlata trumna" (2012; Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru), "Pogrom w przyszły wtorek" (2013; Nagroda Wielkiego Kalibru i Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru), "Haiti" (2014) oraz "Kwestja krwi" (2014).

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.


Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie)

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016


Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016

1. Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław i w którym pojawi się mocny wątek szekspirowski.
2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 31 maja-4 czerwca 2016 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 31 marca 2016 roku włącznie nadeślą na adres redakcja@portalkryminalny.pl niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław i pojawi się mocny wątek szekspirowski. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 29 kwietnia 2016.
5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w poniedziałek
30 maja 2016 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Uczestnicy zostaną poinformowani o terminie spotkania organizacyjnego w późniejszym terminie.
6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci, natomiast wyżywienie otrzyma w zakresie: obiad, kolacja.
7. Warsztaty rozpoczną się 31 maja i potrwają do 4 czerwca. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 30 maja do 5 czerwca.
8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się od 31 maja do 3 czerwca pomiędzy 10.00 a 14.00, 4 czerwca – pomiędzy 10.00 a 12.00.
9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z trzech trenerów.
10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.
11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
18. Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
19. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.
21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.

akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu

Udostępnij