Olga Tokarczuk gościem MFK Wrocław 2017

Data publikacji: 15 maja 2017

Gościem pierwszej wrocławskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału w 2009 roku była Olga Tokarczuk. Prezentowała wówczas swoją premierową powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, nazywaną „thrillerem moralnym”. Osiem lat później pisarka ponownie będzie gościem MFK. Tym razem porozmawiamy z nią o filmie, który powstał na podstawie tej książki, czyli  „Pokocie”.

Olga Tokarczuk (ur. 1962) - pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, ale zrezygnowała z pracy, gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność - poświęciła się wówczas pisaniu. Debiutowała w 1989 roku tomem poetyckim Miasto w lustrach, a jej debiut prozatorski to Podróż ludzi Księgi (1993). Popularność przyniosła jej wydana w 1996 roku powieść Prawiek i inne czasy. W 2009 roku ukazał się thriller autorstwa Olgi Tokarczuk, zatytułowany Prowadź swój plug przez kości umarłych; Pokot (2017) w reżyserii Agnieszki Holland jest jego ekranizacją. Tokarczuk jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015), a w 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka we Wrocławiu.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMGNa spotkanie z Olgą Tokarczuk zapraszamy w czwartek, 25 maja, o godz. 20.00 do Starego Klasztoru (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). Spotkanie poprowadzi Irek Grin.Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław odbędzie się w dniach 24-28 maja 2017. Pełny program festiwalu znajdziecie na stronie festiwalu.


Udostępnij