Nagroda Grahama Mastertona „W więzieniu pisane”

Data publikacji: 05 listopada 2020

Dobiegła końca czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów wybrał zwycięzców spośród autorów 94 nadesłanych opowiadań. Pomogła mu w tym polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska. Po raz pierwszy w historii konkursu po najwyższy laur sięgnęła kobieta, przyznano również 10 nagród za drugie miejsce.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

 

W czterech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło ponad 400 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Angielski pisarz komentuje:

Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym. Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu,  poczucia porażki i rozczarowania. Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – mówi Masterton.

Plan na 2020 rok obejmował szereg dodatkowych działań związanych z konkursem. Miał powstać promujący Wrocław film, do którego scenariusz napisał Masterton, a Joanna Opiat-Bojarska była gotowa poprowadzić warsztaty literackie dla pensjonariuszy Zakładu Karnego w Wołowie. Ze względu na atak koronawirusa COVID-19 plany te trzeba było niestety odłożyć w czasie, jednak imponująca liczba nadesłanych opowiadań świadczy o tym, że pandemia nie osłabiła w więźniach potrzeby kreatywnego rozliczenia się ze sobą.

Po raz pierwszy Masterton nie będzie więc mógł wręczyć nagród osobiście, ale jego determinacja nie słabnie. Już teraz zapowiedział piątą edycję konkursu. Oby jej uroczyste rozstrzygnięcie mogło się już odbyć podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału z udziałem samego pisarza. Ceremonia ogłoszenia wyników tegorocznej edycji odbędzie się 5 listopada o godzinie 12.00 w Zakładzie Karnym w Wołowie.

Organizatorami konkursu, obok Grahama Mastertona, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.

 


Graham Masterton (w środku) podczas uroczystego ogłoszenia wyników drugiej edycji konkursu. Obok Katarzyna Janusik, tłumaczka prac na język angielski oraz Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie.

Foto: Marta Boska

 

rozczytana.pl

https://www.facebook.com/rozczytana

 

Udostępnij