Nagroda Wielkiego Kalibru 2021

Data publikacji: 30 maja 2021

W tym roku obchodzimy osiemnaste urodziny festiwalu, więc i Gala Wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru była szczególna. Na szczęście mogliśmy zaprosić nominowanych autorów i autorkę do Wrocławia, zatem wydarzenie odbyło się w formie hybrydowej: nominowani, Jury i przedstawiciele miasta na miejscu, pozostali przed ekranami. Nagroda Wielkiego Kalibru trafiła do jedynej kobiety w gronie nominowanych – Anny Kańtoch, za powieść „Wiosna zaginionych”.

Prowadzący galę Irek Grin jak zwykle długo budował napięcie, jednak w końcu wyjawił nazwisko tegorocznej laureatki. Anna Kańtoch odebrała za „Wiosnę zaginionych” nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Jacka Sutryka (w wysokości 25 000 złotych), którego reprezentował na gali Wiceprezydent Jakub Mazur, oraz statuetkę autorstwa Małgorzaty Burban. Przewodnicząca Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Małgorzata Omilanowska w laudacji wyznała, że obrady były przepełnione komplementami dla każdego z autorów, jednak gdy dochodziło do omawiania książki Anny Kańtoch, działo się coś cudownego. Decyzja była zatem jednogłośna. „Wiosna zaginionych” sprawia wrażenie napisanej w ciszy i spokoju, a czytelnika wręcz otula jej atmosfera. Przewodnicząca Jury zwróciła też uwagę na odmalowany w powieści obraz zalesionych Katowic. Z tego – a także z wielu innych powodów – obrady jurorów były bardzo krótkie.

Anna Kańtoch nagrody „nie spodziewała się połowicznie”, ponieważ przed galą wiele osób mówiło, że to właśnie w jej ręce trafi w tym roku Kaliber. Jednak doświadczenie (z gier planszowych) podpowiadało jej, że skoro to słyszy, to będzie ostatnia. Na szczęście przeczucie się nie sprawdziło, a autorka przyznała, że bardzo cieszy się z nagrody akurat dla tej książki, ponieważ w jej pisanie weszła całą sobą.

W ramach Gali odbyła się także rekonstrukcja wręczenia Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości Zygmuntowi Miłoszewskiemu. Autor otrzymał nagrodę w 2020 roku, ale z powodu pandemii nie mógł przyjechać do Wrocławia, by odebrać ją osobiście. Teraz więc przekazał statuetkę w ręce wiceprezydenta Jakuba Mazura, by po chwili oficjalnie ją odebrać. Irek Grin w (wymuszonej przez Zygmunta) ponownej laudacji stwierdził, że jego nazwisko pojawiało się najczęściej przez 18 lat Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, więc Honorowa Nagroda musiała trafić w jego ręce. Miłoszewski przyznał zaś, że domagał się rekonstrukcji z premedytacją – chciał, żeby zaprzyjaźnione pisarki i pisarze musieli żyć z faktem, że jest niepokonany i dostał nagrodę za całokształt twórczości dwukrotnie.

Tradycyjnie swoją nagrodę przyznali również czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Tomasza Duszyńskiego za książkę „Glatz. Kraj Pana Boga”. Zwycięzca otrzymał okolicznościową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez telewizję Crime+Investigation Polsat. Nagrodę wręczył dyrektor wydziału Promocji Miasta i Turystyki Radosław Michalski. Zwycięzca przyznał, że bardzo się cieszy, że udało nam się w tym roku spotkać, nawet w tym małym gronie, ponieważ po zeszłorocznej online’owej edycji festiwalu czuł pewien niedosyt. Wyraził też nadzieję, że znajomości dziś zawarte będą trwały (zaprosił już Zygmunta Miłoszewskiego do siebie do Strzelina, więc liczy na więcej nominacji).

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Jury po raz kolejny przyznało Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej w postaci rocznej prenumeraty „Polityki”. Otrzymał ją Olgierd Hurka za powieść „Znamię”. Uzasadniając decyzję Jury, Piotr Kofta powiedział, że to dojrzały, porządny debiut, ponadto książka jest wypełniona specjalistyczną wiedzą o prawniczo-korporacyjnym świecie. Olgierd Hurka podziękował za docenienie przez Jury powieści niewpisującej się w mainstream kryminalnych opowieści.

Miasto Wrocław już po raz czwarty ufundowało również nagrodę dla uczestników Kryminalnych Warsztatów Literackich. Laureaci trzynastej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, zorganizowanego przez Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021 w dniach 27–29 maja. Nagrody trafiły do Weroniki Mathii, Katarzyny Zielińskiej oraz Dominika Kondziołki.

 

Anna Kańtoch (ur. 1976) – z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantastycznych oraz kryminalnych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść „Czarne”. „Łaska”, jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Kolejna, „Wiara”, otrzymała podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału 2018 Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Opublikowana ostatnio powieść kryminalna „Wiosna zaginionych” (Marginesy, 2020), to pierwszy tom trylogii. „Lato utraconych”, które ukaże się w czerwcu 2021, jest drugim tomem trylogii.

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula.

 Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2021 to: Wojciech Chmielarz („Wyrwa”), Marcin Ciszewski („To ja, Szpilka. Klub”), Mariusz Czubaj („Cios kończący”), Tomasz Duszyński („Glatz. Kraj Pana Boga”), Olgierd Hurka („Znamię”), Wojtek Miłoszewski („Bez reszty”).

Udostępnij