Zapowiedź drugiego dnia MFK 2022

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 19 maja 2022

Benjamin Franklin stwierdził niegdyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. A my dodamy coś jeszcze: pewne jest także to, że na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału będą wykłady.

I żadne tam akademickie nudy! O 16.00 spotkamy się we wrocławskiej Prozie, by posłuchać Ryszarda Ćwirleja, który opowie o literaturze kryminalnej na służbie w milicji obywatelskiej. Nieprzypadkowo sięgnie po taki właśnie temat: ten laureat Nagrody Wielkiego Kalibru jest uważany za twórcę podgatunku zwanego przez fachowców „kryminałem neomilicyjnym”.

cwirlej

Link do wydarzenia na Facebooku

 

„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…” – śpiewali przed laty Chłopcy z Placu Broni. I choć kolejny wykładowca raczej śpiewał nie będzie, na pewno śpiewająco opowie, i to właśnie o wolności. Scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz Igor Brejdygant, bo o nim mowa, zdradzi nam: dlaczego wolność? Oczywiście w kontekście literatury kryminalnej – w końcu nazwa festiwalu zobowiązuje. Widzimy się o 17.00.

brejdygant

Link do wydarzenia na Facebooku

 

A po wykładach przyjdzie czas na dyskusje. Co takiego jest w małych miasteczkach, że autorzy kryminałów nie mogą się im oprzeć? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Izabela Janiszewska (która po napisaniu trylogii kryminalnej postawiła na thriller z akcją rozgrywającą się właśnie w małym miasteczku), Jędrzej Pasierski (który po pierwszym, warszawskim tomie swojego cyklu o Ninie Warwiłow wysłał panią komisarz na stałe w Beskid Niski) oraz Marek Stelar (który z kolei w najnowszej powieści kazał swoim bohaterom przenieść się ze Szczecina do niewielkiej miejscowości na samym końcu Polski). Co przyciąga autorów na prowincję – spróbuje dowiedzieć się Anna Marchewka. Start o 18.30.

Link do wydarzenia na Facebooku

 

A dzień zakończymy rozważaniami o tym, jak dać literaturze nowe życie. Czy pisze się inaczej, kiedy od razu myśli się o przeniesieniu książki z papieru w eter? O to (ale z pewnością nie tylko) Waldek Mazur zapyta Łukasza Błaszczyka, Pawła Sajewicza i Marka Wełnę, czyli autorów „Białego Lądu” – powieści sensacyjnej z akcją osadzoną w Demokratycznej Republice Konga u schyłku ubiegłego wieku, natychmiast po premierze zrealizowanej jako superprodukcja audio w doborowej obsadzie. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Agora.

bialy

Link do wydarzenia na Facebooku

 

Na czwartkowe spotkania zapraszamy do Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) – wejściówki niepotrzebne, wpuścimy wszystkich chętnych! Ale jeśli nie możecie być we Wrocławiu, nie martwcie się: wszystkie wydarzenia będziemy transmitować online. Informacji szukajcie na fanpage’ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu KryminalnegoŚledźcie też wydarzenie na Facebooku, żeby niczego nie przegapić!

 

Zdjęcia autorów
Ryszard Ćwirlej: fot. Adam Ciereszko
Igor Brejdygant: fot. Maciej Zienkiewicz Agencja Gazeta
Izabela Janiszewska: fot. Zuza Krajewska
Marek Stelar: fot. Bartosz Pussak
Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz, Marek Wełna: fot. Łukasz Giza

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

Zapowiedź trzeciego dnia MFK 2022

20 maja 2022

Zapowiedź pierwszego dnia MFK 2022

18 maja 2022

Program MFK Wrocław 2022

10 maja 2022