Home Goście Goście

Goście MFK 2017

Sprawdźcie, kto odwiedzi Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2017!


GOŚCIE ZAGRANICZNIAlex Marwood


Alex Marwood

Pseudonim brytyjskiej pisarki i dziennikarki Sereny Mackesy. Jest wnuczką dwóch pisarek, można więc zaryzykować stwierdzenie, że pisarstwo odziedziczyła w genach. Swój pierwszy THRILLER psychologiczny, „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, opublikowała jako Alex Marwood w 2012 roku; przyniósł jej między innymi Nagrodę im. Edgara Allana Poe i został przetłumaczony na 17 języków. Alex Marwood mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi książkami.

Sylwetka Alex Marwood

 

 


Iva Prochazkova

Iva Procházková (ur. 1953)

Autorka powieści dla dzieci i dorosłych, scenariuszy oraz sztuk teatralnych. Od 1983 tworzyła na emigracji. Po przewrocie politycznym w 1989 roku zaczęła publikować w ojczyźnie, ostatecznie w 1994 wróciła do Czech. Jest dwukrotną laureatką najważniejszej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera oraz sześciokrotną zdobywczynią nagrody Zlatá Stuha, przyznawanej najlepszym książkom dla dzieci i młodzieży. Na podstawie jej scenariuszy powstało wiele filmów i seriali telewizyjnych.

Sylwetka Ivy Procházkovej

 Stefan Ahnhem


Stefan Ahnhem (ur. 1966)

Autor scenariuszy do filmów i seriali telewizyjnych, między innymi „Wallandera” i „Inspektor Irene Huss”. W 2014 roku zadebiutował jako powieściopisarz THRILLERem „Ofiara bez twarzy” (2014), którego głównym bohaterem jest policyjny śledczy Fabian Risk. Rok później Risk pojawił się w powieści „Dziewiąty grób”, a w 2016 roku powstała trzecia część cyklu, zatytułowana „Osiemnaście stopni poniżej zera”. Powieści zostały przetłumaczone na kilka języków, między innymi angielski i niemiecki, a prawa do ich ekranizacji sprzedano.

Sylwetka Stefana Ahnhema

 


GOŚCIE POLSCY


Artur Baniewicz


Artur Baniewicz

Autor fantastycznego cyklu o czarokrążcy Debrenie z Dumayki, powieści sensacyjnych i thrillerów militarnych, m.in. Góra trzech szkieletów (2003) i Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej (2004, nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru). Jak sam się przyznaje, pisać zaczął z żalu po zakończeniu Sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Mieszka w Stargardzie.

 

 

 


 

Marcin BaranMarcin Baran (ur. 1963)

Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Opublikował wiele tomików wierszy, tom prozy poetyckiej Prozak liryczny, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował antologie Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (1997) i Żegnaj laleczko. Wiersze noir (2010). Pracował między innymi w redakcji tygodnika „Przekrój” i w Instytucie Książki. W 2008 roku opublikował tom wierszy Mistyka i zmysły, w 2012 - Niemal całkowita utrata płynności. Za ten ostatni tomik został uhonorowany Nagrodą Poetycką Silesius. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka w Krakowie.

Fot. Adrian Fichmann/EMG

 


 

bednarekDr Bogusław Bednarek

Polonista, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor książki: Epos europejski, licznych artykułów (m.in. Znaki brydżowe, O antologii edytorskiej, Literackie obrazy tortur, Kwalifikatory uczty. Przyczynek do sympozjologii, W świecie staropolskich oracji weselnych: mowy wygłaszane przy oddawaniu wieńca, Hiperteksty Wyspy Skarbów Stevensona, O profanacji ludzkich zwłok i grobów, Dlaczego Kain zabił Abla? Rozważania o utworach Gütersloha, Gyllestena, Andrzejewskiego), haseł w obu wydaniach Słownika literatury popularnej. Współtworzy program telewizyjny Labirynty kultury emitowany na antenie TVP Wrocław.

 


 

Witold BereśWitold Bereś (ur. 1960)

Dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta i producent filmowy. W latach 90. współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Krótko był szefem publicystyki w TVP 1. Przez lata związany z radiem RMF, na łamach "Gazety Wyborczej" publikował satyryczne felietony pisane wspólnie z Jerzym Skoczylasem. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalny Dobre książki. wspólnie z Arturem Więckiem założył firmę producencką Bereś & Baron Media Productions, która realizuje programy dla telewizji. Więcek i Bereś wspólnie nakręcili także kilka filmów (Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

 

 


Katarzyna Bonda


Katarzyna Bonda (ur. 1977)

Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. Jest laureatką Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2015 za powieść Pochłaniacz.

 

 


 

Igor Brejdygant

Igor Brejdygant (ur. 1971)

Scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz, studiował na Wydziale Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Napisał scenariusze m.in.do Zbrodni (reż. Greg Zgliński), Prostej historii o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik), Palimpsestu (reż. Konrad Niewolski) oraz Paradoksu (reż. Greg Zgliński, Borys Lankosz i Igor Brejdygant). W cyklu Szaleńcy Pana Boga zrealizował dokumenty Bracia, Kazanie nad czarną rzeką i Latawiec. Obecnie pracuje nad swoją drugą powieścią.

fot. © Magda Wolna

 


 

Wojciech Chmielarz

Wojciech Chmielarz (ur. 1984)

Dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce: Podpalacza (2012), Farmy lalek (2013), Przejęcia (2014) i Osiedla marzeń (2016). Za Przejęcie zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wampir to pierwsza część nowego, gliwickiego cyklu pisarza - część druga, Zombie, ukaże się w maju 2017.

Fot. Max Pflegel

 Mariusz CzubajMariusz Czubaj

Jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów, tłumaczonych na angielski, niemiecki, ukraiński, włoski i turecki; profesor antropologii kultury; autor powieści kryminalnych: 21:37, Kołysanka dla mordercy, Zanim znów zabiję i Piąty Beatles. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera Alei samobójców i Róż cmentarnych. Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści (Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne) oraz innym obszarom kultury popularnej. Zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (i siedmiokrotnie do niej nominowany). Martwe popołudnie, pierwsza książka cyklu z Marcinem Hłasko, otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu Kryminalna Piła za „wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski”.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMGRyszard ĆwirlejRyszard Ćwirlej

Absolwent socjologii, był dziennikarzem w TVP Katowice, później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 zastępca Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury.  Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści Ręczna robota napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMGAnna Gemra

Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, literaturoznawczyni. Kierownik Pracowni Literatury i Kultury Popularnej oraz Nowych Mediów w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Redaktor naczelna rocznika „Literatura i Kultura Popularna”. Główne zainteresowania naukowe: literatura i kultura XIX wieku; kultura i literatura popularna (szczególnie science fiction, horror, fantasy, sensacja, kryminały). Większość publikacji poświęcona tej tematyce, w tym hasła w pierwszej polskiej pracy encyklopedycznej poświęconej literaturze popularnej – Słowniku literatury popularnej (1997; 2006) Autorka książek: Kwiaty zła na miejskim bruku. O powieści zeszytowej XIX i XX wieku oraz Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

 Irek GrinIrek Grin (ur. 1969)

Pisarz, fotograf, redaktor. Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich Szerokiej drogi, Anat (2002) i Szkarłatny habit (2004). Ponadto twórca thrillera Pamiętnik diabła (2002) i powieści Ze złości (2003). Współautor (wraz z Anis D. Pordes) książki Ich Miasto (2004). Jeden z ojców założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Opowiadaniem Bezpański pies rozpoczął kolejny cykl książek o nowym bohaterze, Józefie Marii Dyduchu, byłym zakonniku, obecnie prywatnym detektywie o specjalności - rozwody. Józef Maria Dyduch powraca w powieści Pan Szatan (2007). A następnie pojawia się w pastiszu kryminału Orchidea (2009) napisanym do spółki z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim. Mieszka w Krakowie.

Fot. © Dmitrij Szewionkow-Kismiełow

 Marta GuzowskaMarta Guzowska

Pisarka, archeolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Wiedniu. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki”. Za swój debiut literacki – książkę Ofiara Polikseny – zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru. Kolejne części cyklu z antropologiem Mario Yblem to Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015) i Czarne światło (2016). Chciwość rozpoczyna nowy cykl o Simonie Brenner.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG

 


 

Arkadiusz JakubikArkadiusz Jakubik (ur. 1969)

Aktor, reżyser i scenarzysta teatralny. Mając osiem lat, zagrał w filmie Tadeusza Kijańskiego "Okrągły tydzień". Po ukończeniu PWST we Wrocławiu (1992) grał w Operetce Warszawskiej (1993-1994) i warszawskim Teatrze Rampa (1997-2000). Zagrał w wielu serialach telewizyjnych (popularność przyniosła mu rola w 13 posterunku), jest autorem słuchowisk radiowych, zajmuje się także dubbingiem.

Wielokrotnie nominowany do różnych polskich nagród filmowych, w 2013 roku zdobył Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską (za film Drogówka), a wyreżyserowany przez niego film Prosta historia o miłości (2010) został uhonorowany Złotym Lwem. W 2016 roku wyreżyserował film Prosta historia o morderstwie.

 


Marta Guzowska

Anna Kańtoch

Z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska to jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych.

fot. Sławomir Okrzesik

 


 

Szymon Kloska


Szymon Kloska

Dziennikarz, bloger, bibliofil. O książkach opowiada w radiach i telewizjach, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, między innymi: WOK – Wszystko o Kulturze, Książki na Lato czy Piątka z literatury. Niedawno powstał jego nowy program Myślnik. Współorganizator Festiwalu Literatury dla Dzieci. Jak sam mówi, czyta kilka książek jednocześnie, nie używa zakładek, nie robi notatek, nie uznaje podziałów wewnątrzliterackich.

fot. Danuta Węgiel

 

 


 

Janusz Majewski

Janusz Majewski

Arystokrata polskiego kina, lwowiak, pisarz, scenarzysta, reżyser wielu kultowych filmów.

Urodził się 5 sierpnia 1935 roku we Lwowie. Bakcylem kina zaraził się już w wieku siedmiu lat, kiedy na gwiazdkę dostał dziecięcy projektor filmowy. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, której Wydział Reżyserii ukończył w 1959 roku. W latach 1983–1990 przez dwie kadencje był Prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od roku 2006 jest Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. W latach 1987–1991 był członkiem Komitetu Kinematografii, a w latach 1969–1991 wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi, a także gościnnie m.in. w Stanach Zjednoczonych. Jego studentami byli m.in.: Feliks Falk, Andrzej Barański, Filip Bajon i Juliusz Machulski.

Reżyser ponad stu filmów i spektakli Teatru Telewizji. Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród. Jego najwybitniejsze filmy to m.in.: Błękitny pokój (1965), Sublokator (debiut pełnometrażowy – 1966), Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię (1969), Zazdrość i medycyna (1973), Zaklęte rewiry (1975), Sprawa Gorgonowej (1977), Lekcja martwego języka (1979), Królowa Bona (1980), C.K. Dezerterzy (1985), Po sezonie (2005), Mała matura 1947 (2010).

Pod pseudonimem Patrick G. Clark napisał komedię z gatunku czarnego humoru Upiór w kuchni, którą dwukrotnie reżyserował dla Teatru Telewizji – w 1976 i 1993 roku.

W 2001 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 roku został uhonorowany nagrodą „Orła" w kategorii „Za Osiągnięcia Życia", a w 2013 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

21 marca 2011 Janusz Majewski odsłonił swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Autor książek: Retrospektywka, Ostatni klaps, Po sezonie, Siedlisko, Zima w Siedlisku, Mała matura, Ekshibicjonista, Glacier Express 9.15., Czarny mercedes.

fot. Zenon ŻyburtowiczMarcin Maruta (ur. 1969)
Prawnik. Zawodowo zajmuje się prawem autorskim, zarówno prowadząc kancelarię, jak i udzielając się jako wykładowca i autor artykułów. W wolnym czasie gotuje półzawodowo. Członek jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka na przemian w Warszawie i Krakowie, oba miasta lubi nadzwyczaj. 


 

Prof. Zbigniew Mikołejko (ur. 1951)

Polski filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Publikował m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds". Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

fot. Krzysztof Łysek/Wydawnictwo EMGAnna MisztakAnna Misztak (ur. 1979)

Z wykształcenia filolożka polska, z zamiłowania czytelniczka literatury gatunkowej. Z serwisem lubimyczytać.pl związana od marca 2011 roku, początkowo odpowiedzialna była za kontakty z wydawcami, korektę i redakcję recenzji oraz za tworzenie newsów ze świata książek. W grudniu 2013 roku objęła funkcję redaktorki naczelnej serwisu. Rozwija redakcję i kieruje jej pracą, współpracuje z dziennikarzami oraz redaktorami, pisze aktualności ze świata książek oraz teksty publicystyczne. Na swoim koncie ma także liczne wywiady z pisarzami, m.in. z Wiktorem Suworowem, Vincentem V. Severskim, Grahamem Mastertonem, Jonathanem Carrollem, Fioną Barton, Michaelem Katz Krefeldem, Mają Lunde i Joanną Opiat-Bojarską. Z powodzeniem prowadzi też spotkania autorskie m.in. z Anetą Jadowską, Jakubem Ćwiekiem, Łukaszem Orbitowskim, Gają Grzegorzewską, Katarzyną Puzyńską, Alkiem Rogozińskim, Colleen Hoover oraz Robertem Biedroniem. W domu ma prawie 2000 książek, ale od ponad trzech lat czyta głownie na Kindlu – uważa, że czytniki to najważniejsze osiągnięcie ludzkości od czasu wynalezienia druku. Gdy nie czyta, to ogląda seriale, biega i drapie swoje dwa koty.

fot. Michał Jahns


 

MizuroMarta Mizuro

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim, a w 2014 roku opublikowała powieść Cicha przystań. Mieszka we Wrocławiu.

fot. Zosia Zija

 


 

Remigiusz MrózRemigiusz Mróz (ur. 1987)

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jest autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania” oraz powieści, między innymi: cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie, kryminalnego cyklu z komisarzem Wiktorem Forstem (Ekspozycja, 2015; Przewieszenie, 2016; Trawers, 2016; Deniwelacja, 2017), THRILLERów prawniczych: Kasacja (2015), Zaginięcie (2015), Rewizja (2016), Immunitet (2016) i Inwigilacja (2017) czy thrillera politycznego Wotum nieufności (2017). Pod pseudonimem Ove Løgmansbø opublikował trylogię z Wysp owczych. Jest laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2016 za powieść Kasacja.

fot. Dominik Skarżyński

 


Michał Nogaś (ur. 1978)

Michał NogaśDziennikarz, związany z Programem III Polskiego Radia od 2000 do 2016 roku, w Trójce zajmował się kulturą. Przygotowywał relacje do audycji Radiowy tygodnik kulturalny i audycje Tym żył świat oraz Tym żyło radio, a także był wydawcą audycji Tu Baron. Był kierownikiem Redakcji Publicystyki, szefem Redakcji Słowa, wydawcą audycji Klub Trójki i współpracownikiem przy realizacji Magazynu bardzo kulturalnego. Przygotowywał oraz prowadził audycje: Z najwyższej półki, Trójkowy znak jakości oraz Do południa. Współtworzył też Radiowy Dom Kultury. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 2006 roku wyróżniony za cykl Tym żył świat na 7 Międzynarodowym Festiwalu Radiowym zorganizowanym przez irańskie radio publiczne. W 2009 roku został wybrany członkiem Grupy ds. Kultury, powołanej przez Europejską Unię Nadawców, będąc tym samym pierwszym w historii dziennikarzem Polskiego Radia powołanym do tego grona. W 2012 roku uhonorowany PIK-owym Laurem za promowanie książek i czytelnictwa. Obecnie związany z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi program Nogaś na stronie. W wolnych chwilach czyta i słucha - także radia.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG


 

Małgorzata Omilanowska

Małgorzata Omilanowska (ur. 1960)

Profesor historii sztuki. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim i w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. W latach 2012-2014 była wiceministrem, a w latach 2014-2015 ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
Była stypendystką kilkunastu europejskich instytucji naukowych, m.in. British Academy oraz Wissenschaftskolleg zu Berlin. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach naukowych, jest członkiem rad naukowych i programowych kilkunastu polskich i zagranicznych instytucji naukowych i muzealnych. Specjalizuje się w problemach architektury i sztuki XIX i XX wieku, publikując m.in. na temat identyfikacji narodowej, a także propagandy wizualnej i werbalnej. Oprócz licznych publikacji naukowych ma na swoim koncie także wiele książek popularyzujących sztukę i zabytki oraz przewodników turystycznych. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

 


Joanna Opiat-Bojarska

Joanna Opiat-Bojarska

Autorka poczytnych serii kryminalnych, których tempo zabiera czytelnikom oddech, a montaż scen i przełomy w akcji dają niesamowicie filmowy efekt. Dociekliwa, pomysłowa i bezkompromisowa. Ukończyła ekonomię w Poznaniu, lecz niech nikogo nie zwiedzie jej wykształcenie. Kryminał w wykonaniu ekonomistów święci tryumfy na całym świecie, czego przykładem są powieści Jo Nesbø czy Camilli Läckberg. Wie, jak przekuć porażkę w sukces. Pasję pisania odkryła dzięki przebytej chorobie. Dziś nie boi się już niczego – ani tematów tabu, ani najbardziej wymyślnej zbrodni. Opracowała wzór na najlepszy kryminał: realizm, emocje i zwroty akcji. Wzór na Joannę Opiat-Bojarską.

fot. Beata Cichecka 

Katarzyna Puzyńska (ur. 1985)

z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na realizowaniu swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega, spaceruje ze swoim psem, zajmuje się kotem i jeździ konno. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię.

Debiutowała doskonale przyjętą książką „Motylek”, która rozpoczyna sagę o policjantach z niewielkiej wsi Lipowo. Seria o Lipowie to nie tylko trzymające w napięciu klasyczne kryminały psychologiczne, ale także powieści z rozbudowanym wątkiem społecznym i obyczajowym, które porównywane są do książek Agathy Christie i szwedzkiej królowej gatunku, Camilli Läckberg. Prawa do publikacji książek Puzyńskiej sprzedano do ponad dwudziestu krajów.

fot. Ania Pińkowska 

Marcin SendeckiMarcin Sendecki (ur. 1967)

Poeta, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z pismem "bruLion". Obecnie pracuje w dziale kultury tygodnika "Przekrój". Debiutował w 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilka tomów wierszy, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Wydał tom wierszy 22 (2009). Ostatnio,  znowu z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim, zredagował antologię wierszy Żegnaj, laleczko. Wiersze noir. Mieszka w Warszawie.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMGJacek SkałaJacek Skała (ur. 1976)

Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich prokuratorów. Pochodzi z Krakowa. Od 4 lat Przewodniczący największej prokuratorskiej organizacji - Związku Zawodowego Prokuratorów
i Pracowników Prokuratury RP. Wieloletni członek Rady Fundacji Prokuratorów i Pracowników Prokuratury im. Ireny Babińskiej, która udziela wsparcia finansowego prokuratorom i urzędnikom w przypadku ciężkiej choroby. W 2008 r. założył Forum internetowe prokuratorów RP www.prokuratorzy.net. Przez wiele lat na liście 50 najbardziej wpływowych polskich prawników publikowanej przez "Dziennik Gazetę Prawną"; w 2014 r. zajął na niej 14 pozycję. Autor licznych publikacji na temat prokuratury, zawodu prokuratora i prawa karnego. Częsty gość wielu audycji telewizyjnych i radiowych, w których z pasją tłumaczy istotę funkcjonowania prokuratury budując jednocześnie pozytywny wizerunek tej trudnej służby.

 


Grzegorz SowulaGrzegorz Sowula (ur. 1954)

Z wykształcenia grafik i projektant książkowy. Edytor, tłumacz, publicysta. W latach 1976-2000 przebywał w Wlk. Brytanii i Niemczech. Współtworzył emigracyjne wydawnictwo Puls (Londyn), pracował w Deutsches Polen-Institut (Darmstadt). Dyrektor biura organizacyjnego projektu Polska 2000, w latach 2000-2011 dziennikarz „Rzeczpospolitej”, od czerwca 2010 r. redaktor naczelny „Notesu Wydawniczego”. Publikuje w prasie branżowej (m.in. „Magazyn Literacki”, „2+3d”), współpracuje z wieloma wydawnictwami i Polskim Radiem. Od października 2011 r. redaktor publikacji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG 

Jakub SzamałekJakub Szamałek (ur. 1986)

Absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się głównie w świecie antycznym; głównym bohaterem Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morza Niegościnnego (2013) oraz Czytania z kości (2015) jest Leochares. W wolnym czasie podróżuje po Europie i poznaje arkana kuchni azjatyckiej. Za swoją ostatnią powieść, Czytanie z kości, zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru 2016. Jest też laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2012 za powieść Kiedy Atena odwraca wzrok.

 


Bartosz Szczygielski

Bartosz Szczygielski

Recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia” oraz „Papermint”. Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Nigdy nie nauczył się pływać, ale nieźle radzi sobie z malowaniem. Aorta to jego debiut powieściowy.

fot. Julia WizowskaAgata Thannhauser


Mgr Agata Thannhäuser

Doktorantka w Katedrze Medycyny Sądowej, antropolog. Interesuje się zarówno identyfikacją szczątków ludzkich jak i prowadzi badania nad obiektywną oceną wieku osób nieletnich prezentowanych w materiałach o charakterze pornograficznym. Przeprowadza oględziny szczątków ludzkich na zlecenie organów ścigania oraz bierze udział w ekshumacjach, współpracując m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

 


Olga Tokarczuk (ur. 1962)

Olga Tokarczuk

Pisarka, eseistka, autorka scenariuszy, poetka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, ale zrezygnowała z pracy, gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność - poświęciła się wówczas pisaniu. Debiutowała w 1989 roku tomem poetyckim Miasto w lustrach, a jej debiut prozatorski to Podróż ludzi Księgi (1993). Popularność przyniosła jej wydana w 1996 roku powieść Prawiek i inne czasy. W 2009 roku ukazał się thriller autorstwa Olgi Tokarczuk, zatytułowany Prowadź swój plug przez kości umarłych; Pokot (2017) w reżyserii Agnieszki Holland jest jego ekranizacją. Tokarczuk jest dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015), a w 2010 została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Mieszka we Wrocławiu.

fot. Max Pflegel/Wydawnictwo EMG


Marcin Wroński

Marcin Wroński (ur. 1972)

Prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007) oraz w Kinie Venus (2008). W 2010 roku ukazał się jego thriller Officium Secretum. Pies Pański, a w następnych latach kolejne części cyklu o komisarzu Maciejewskim: A na imię jej będzie Aniela (2011), Skrzydlata trumna (2012), Pogrom w przyszły wtorek (2013), Haiti (2014), Kwestja krwi (2014), Portret wisielca (2016), Czas Herkulesów (2017). Za powieść Pogrom w przyszły wtorek zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jest też dwukrotnym laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru: 2013 za powieść Skrzydlata trumna i 2014 za Pogrom w przyszły wtorek.

 


Krzysztof Zajas

Krzysztof A. Zajas

Literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor znakomitej kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016). Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.

fot. Monika Raczyńska
Jakub ŻulczykJakub Żulczyk (ur. 1983)

Pisarz, scenarzysta, felietonista. Pochodzi z Mazur, studiował w Olsztynie i Krakowie, mieszka i pracuje w Warszawie. Zadebiutował w 2006 r. w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża książką młodzieżowo-romantyczną Zrób mi jakąś krzywdę. Autor powieści: Radio Armageddon (2008; przeniesiona na deski Teatru Współczesnego we Wrocławiu w 2014), Instytut (2010) i Ślepnąc od świateł (2014; nominowana do Paszportów Polityki i do Gwarancji Kultury) oraz dwóch części fantastyczno- przygodowego cyklu Zmorojewo. Współtwórca popularnego serialu Belfer. Razem z Krzysztofem Skoniecznym napisał sześcioodcinkowy miniserial dla telewizji HBO na podstawie swojej powieści Ślepnąc od świateł. Publikował m.in. w: „Polityce”, „Dzienniku”, „Wprost” i „Playboyu”.

fot. Zuza Krajewska