Goście - MFK 2010

Goście

Prezentujemy sylwetki zaproszonych gości:

Baran Bereś Bonowicz Bratkowski Burnetko Cegielski Cieślak Czartoryski Czubaj Czuchnowski Ćwirlej Drozd Dunin-Wąsowicz Dyduch Foks Gadowski Grin Goźliński Grzegorzewska Jaworski Jaworski Jodełka Jurek Kallentoft Krawczyk Kuźmińscy Majeran Máni Marszałek Mikołejko Miłoszewski Mizuro Mossakowski  Nesbø Orbitowski Orliński Ostaszewski Pablopavo Paradowska Pasewicz Pytlakowski Rębacz Sekuła Sendecki Soininvaara Sosnowski Szlosarek Szostak  Śliwiński Śmigiel Świetlicki Theorin Torres Ubertowski Wojciechowski Wolny-Hamkało Wroński Zakrzewski Ziemiański Ziębiński ŻurawskiMarcin Baran (ur. 1963)

Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Opublikował wiele tomików wierszy, tom prozy poetyckiej Prozak liryczny, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował słynną antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Pracował między innymi w redakcji tygodnika „Przekrój” i w Instytucie Książki. Ostatnio opublikował tom wierszy Mistyka i zmysły (2008). Mieszka w Krakowie.Fot. Adrian Fichmann/EMG

Fot. Mariusz Kubik


Witold Bereś (ur. 1960)

Dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta i producent filmowy. W latach 90. współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Krótko był szefem publicystyki w TVP 1. Przez lata związany z radiem RMF, na łamach "Gazety Wyborczej" publikował satyryczne felietony pisane wspólnie z Jerzym Skoczylasem. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalny Dobre książki. wspólnie z Arturem Więckiem założył firmę producencką Bereś & Baron Media Productions, która realizuje programy dla telewizji. Więcek i Bereś wspólnie nakręcili także kilka filmów (Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

Wojciech Bonowicz (ur. 1967)

Polski poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutował poetycko tomem Wybór większości (1995). Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyckich Nowego Nurtu (1995) oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1995). Jego biografię księdza Tischnera nominowano do Nagrody Literackiej NIKE (2001). Książka Pełne morze została nagrodzona w 2007 Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii "poezja". Współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Jest jednym z recenzentów książek w programie Czytelnia emitowanym przez TVP Kultura. Mieszka w Krakowie.
Fot. Biuro Literackie


Piotr Bratkowski (ur. 1955)

Poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta. Na łamach prasy literackiej zadebiutował w roku 1975. W latach 80. popularność przyniosły mu felietony o muzyce rockowej publikowane w miesięczniku "Literatura". W 1989 roku otrzymał za nie nagrodę artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego. Od 1990 roku pracuje jako redaktor i dziennikarz, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku" i "Rzeczpospolitej". Autor między innymi tomu wierszy Wiersze stare i nowe (2003, Oficyna 21) oraz zbioru felietonów Prywatna taśmoteka (2003, Lampa i Iskra Boża). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka w Warszawie.

Krzysztof Burnetko (ur. 1965)

Polski dziennikarz i pisarz. Absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellonskiego, w latach 80-tych redaktor "Promienistych", później związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor kilkunastu książek, z których kilka napisał wraz z Witoldem Beresiem, m.in. książkę "Kapuściński: Nie ogarniam świata". Laureat wielu nagród dziennikarskich. Obecnie pisze dla "Polityki".

 


Fot. Mariusz Kubik


Fot. Krzysztof Żuczkowski/Forum
Tadeusz Cegielski (ur. 1948)

Historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz - obecnie Wielki Mistrz Honorowy oraz Wielki Namiestnik. Ojciec Maxa Cegielskiego - dziennikarza i pisarza. Był przewodniczącym Rady Muzealnej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy; od 1992 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ars Regia", poświęconego wolnomularstwu. Jest współautorem książki Rozbiory Polski 1772-1793 -1795 oraz autorem prac o wolnomularstwie. We wrześniu ukazał się jego kryminał pt Morderstwo w alei Róż (W.A.B.) Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne.
Bronisław Cieślak (ur. 1943)

Polski aktor i dziennikarz. Pracował m.in. w Polskim Radio i TVP Kraków. Odtwórca wielu ról, m.in. Pana Samochodzika w filmie "Latające machiny kontra Pan Samochodzik" (1991), najbardziej znany z roli Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się". Poseł na Sejm III i IV kadencji.
Porucznik Borewicz

Bartosz Czartoryski

Bartosz Czartoryski - dziennikarz filmowy i literacki, tłumacz literatury pięknej. Zastępca redaktora naczelnego kwartalnika "Lśnienie", publicysta miesięcznika "Kino" oraz portali internetowych "Stopklatka" i "Gildia". Działa także przy organizacji imprez kulturalnych i wspiera promocję ciekawych inicjatyw. Stawia pierwsze kroki w twórczości prozatorskiej. Z wykształcenia anglista, autor książki językoznawczej, z zamiłowania horrorysta - nad pełnowymiarową publikacją o grozie dopiero pracuje.
Mariusz Czubaj (ur. 1969)

Pisarz, antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007) oraz (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007). W duecie z Markiem Krajewskim pisze cykl kryminałów z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.), Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Autor powieści kryminalnej 21:37 (2008, W.A.B.), za ktorą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru. Na początku lipca weszła do księgarń jego najnowsza książka Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne.(Oficynka, 2010). Mieszka w Warszawie.


Fot. Grzegorz Press


Wojciech CzuchnowskiFot. Arkadiusz Ścichocki/AG


Wojciech Czuchnowski (ur. 1964)

Polski dziennikarz i publicysta. W latach 90-tych pracował dla "Czasu Krakowskiego", "Super Expressu" i "Życia". Po krótkiej przygodzie z "Dziennikiem Polskim" i "Przekrojem" trafił do "Gazety Wyborczej". Pracowal też w MSWiA jako urzędnik przy Oświęcimskim Rządowym Programie Strategicznym. W 2003 roku ukazała się jego książka pt. Blizna. Proces Kurii krakowskiej 1953 (Znak). Mieszka w Krakowie i Warszawie.

Ryszard Ćwirlej (ur. 1964)

Z wykształcenia malarz i socjolog, na co dzień zajmuje się dziennikarstwem telewizyjnym i gotowaniem obiadów dla całej rodziny. Tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim rozpoczął pracę reporterską w ośrodku TVP w Katowicach, a później w poznańskiej TVP, w której jest wydawcą i reporterem programu „Telekurier". W 2007 roku zadebiutował powieścią kryminalną Upiory spacerują nad Wartą (Replika) osadzoną w realiach schyłkowego PRL-u. W 2008 roku ukazał się Trzynasty dzień tygodnia (Replika). Ręczna robota (W.A.B.) jest trzecią powieścią autora, który pracuje już nad kontynuacją przygód milicjantów z Poznania.
Lek. med. Radosław Drozd

Asystent w Zakładzie Prawa Medycznego, specjalista medycyny sądowej, biegły sądowy z zakresu medycyny sądowej i orzecznictwa sądowo lekarskiego.

Zajmuje się identyfikacją na podstawie DNA - genety ką sądowa, katastrofami masowymi, sekcją zwłok, błędami medycznymi, nowoczesnymi technologiami w pracy medyka sądowego (fikcja a rzeczywistość).
Paweł Dunin-Wąsowicz (ur. 1967)

Publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża oraz redaktor naczelny czasopisma "Lampa". Z wykształcenia dziennikarz, współpracował z TVP1, "Życiem Warszawy" "Machiną" i "Przekrojem", gdzie recenzował książki i komiksy. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria "kreator kultury". Autor m. in. książek Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych (1997), Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP (2000) czy Rozmów lampowych (2007). Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata". Jest jurorem Nagrody Wielkiego Kalibru.Fot. Michał Kobyliński

Grzegorz Dyduch (ur. 1969)

Z zawodu lekarz, specjalista patomorfolog. Z zamiłowania muzyk, basista „Świetlików”. Jest, obok Marcina Świetlickiego, głównym sprawcą skandalizującej powieści „Katecheci i frustraci”. Kiedyś razem z tymże Marcinem Świetlickim w telewizyjnym "Pegazie", ostatnio w "Wysokich Obcasach".
Darek Foks (ur. 1966)

Poeta, prozaik, scenarzysta. Studiował na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, ukończył scenariopisarstwo w PWSFTviT w Łodzi. Autor licznych książek poetyckich, między innymi: Wiersze o fryzjerach (1994), Ustalenia z Maastricht (2006). Za prozatorskie można uznać jego książki Orcio (1998), Pizza weselna (2000) i Mer Betlejem (2003). W 2005 roku wspólnie ze Zbigniewem Liberą opublikował książkę Co robi łączniczka. Wydał również powieść kryminalną Wielkanoc z tygrysem (2008, Wydawnictwo Czarne). Pracuje w redakcji miesięcznika "Twórczość". Mieszka w Skierniewicach.

Fot. Arkadiusz Zbiżek


Witold Gadowski (ur. 1964)

Absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost”, „Gazecie Polskiej”, „Dzienniku Polskim” oraz w prasie zagranicznej. Reporter w czasie wojny na Bałkanach. Autor reportaży śledczych w Superwizjerze TVN. Laureat nagrody Grand Press w (2004) za najlepsze śledztwo dziennikarskie; dwukrotnie uhonorowany nagrodą Watergate (2006 i 2008) (przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich); otrzymał też Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Reportaży Śledczych w Łodzi (2009).  Do niedawna dyrektor TVP1. Skoczek spadochronowy, strzelec i miłośnik Bałkanów.

Irek Grin (ur. 1969)

Pisarz, fotograf, redaktor. Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich Szerokiej drogi, Anat (2002) i Szkarłatny habit (2004). Ponadto twórca thrillera Pamiętnik diabła (2002) i powieści Ze złości (2003). Współautor (wraz z Anis D. Pordes) książki Ich Miasto (2004). Jeden z ojców założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Opowiadaniem Bezpański pies rozpoczął kolejny cykl książek o nowym bohaterze, Józefie Marii Dyduchu, byłym zakonniku, obecnie prywatnym detektywie o specjalności - rozwody. Józef Maria Dyduch powraca w powieści Pan Szatan (2007). A następnie pojawia się w pastiszu kryminału Orchidea (2009) napisanym do spółki z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim. Mieszka w Krakowie.


Fot. Dmitrij Szewionkow-KismiełowGaja Grzegorzewska (ur. 1980)

Autorka kryminałów. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (Wydawnictwo EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (Wydawnictwo EMG), a ostatnio Topielicę (EMG 2010). Współautorka wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim pastiszu powieści kryminalnej Orchidea (2009, Wydawnictwo EMG). Mieszka w Krakowie.
Paweł Goźliński (ur. 1971)

Studiował w Warszawie na Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest szefem działu reportażu "Gazety Wyborczej" oraz jej reporterskiego magazynu "Duży Format", oraz współzałożycielem (razem z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem) i prezesem Instytutu Reportażu. Prowadzi autorskie zajęcia o dramacie romantycznym w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od czasu do czasu publikuje w pismach poświęconych teatrowi. Jul (Czarne 2010) jest jego prozatorskim debiutem. W 2005 roku ukazała się jego książka Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata (słowo obraz/terytoria), będąca rozwinięciem doktoratu. Nurkuje i gra na basie. Lubi wino. Woli burgundy.Fot. Jerzy Nogal

Fot. Biuro Literackie

Krzysztof Jaworski (ur. 1966)

Poeta, prozaik, scenarzysta, dramaturg, historyk literatury. Publikował m.in. w "brulionie", "Twórczości" i "Dialogu". Współzałożyciel Wytwórni Filmów Amerykańskich, w której zrealizowano film Golasy na podstawie scenariusza jego autorstwa. Wydał m.in. Czas triumfu gołębi (2000), Kapitał (2002) i Dusze monet (2007). Mieszka w Kielcach

 


Dr hab. prof. nadzw. UWr. Ryszard Jaworski

Kierownik Katerdry Kryminalistyki. Biegły sądowy, specjalista w zakresie badań poligraficznych (wariograficznych), autor prac naukowych z tej problematyki.

Joanna Jodełka (ur. 1973)

Pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam też mieszka na stałe. W roku 2009 zadebiutowała powieścią kryminalną Polichromia* zbrodnia o wielu barwach - wydaną przez Wydawnictwo TimeMachine. W przygotowaniu kolejny kryminał Art. 149 k.k.
W 2009 roku otrzymała stypendium scenariuszowe Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Tomasz Jurek.jpg

 


Dr n. med. mgr prawa Tomasz Jurek

Adiunkt w Katedrze Medycyny Sądowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, pełni obowiązki kierownika Zakładu Prawa Medycznego, specjalista medycyny sądowej, biegły sądowy z zakresu medycyny sądowej i orzecznictwa sądowo lekarskiego. Jego zainteresowania naukowe skupiają się wokół opiniowania sądowo-lekarskiego i prawa medycznego. Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych z tego zakresu.
Mons Kallentoft (ur. 1968)

Szwedzki dziennikarz i pisarz. Debiutował w 2000 roku powieścią Pesetas: thriller, która otrzymała w 2001 roku nagrodę Katapultpriset, przyznawaną za debiut roku przez Związek Pisarzy Szwedzkich. Po trzech książkach obyczajowych (Marbella Club, 2002; Food noir, 2004 i Fräsch, frisk och spontan, 2005) zadebiutował na rynku kryminalnym pierwszym tomem serii o komisarz Malin Fors pt. Ofiara w środku zimy (Midvinterblod, 2007). Jak dotąd powstały cztery części serii: Sommardöden z 2008 roku, (planowana na listopad 2010 jako Śmierć letnią porą), Höstoffer z 2009 i Vårlik z 2010.

 
Image
Jacek Krawczyk

Psycholog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania przede wszystkim psycholog ewolucyjny (chociaż nie tylko). Uważa, że właśnie ten rodzaj psychologii potrafi odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące natury człowieka. Ponadto gastronomia – zarówno z wykształcenia, ale i z pasji. Wcześniej publikował krótkie formy – do odszukania we wrocławskim miesięczniku „Odra”. Współautor kryminału Chomik na widelcu (Zysk 2009).
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska (ur. 1982)
Michał Kuźmiński (ur. 1981)
Autorzy kryminału retro Sekret Kroke (2009, Świat Książki), którego akcja rozgrywa się na przedwojennym, krakowskim Kazimierzu. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska ukończyła dziennikarstwo oraz kulturoznawstwo międzynarodowe na UJ. Michał Kuźmiński jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. Pracuje jako dziennikarz i redaktor "Tygodnika Powszechnego". Mieszkają w Krakowie.


Tomasz Majeran (ur. 1971)

Polski poeta i prozaik. Posiada wykształcenie humanistyczne, interesuje go szeroko rozumiana kultura. Jego teksty stanowią rodzaj swoistej zabawy literackiej, miesza w nich elementy kultury wysokiej i popularnej. Wydał  m.in. Elegię na dwa głosy (1994) i Koty. Podręcznik użytkownika (2002)  Xięgę przysłów (1999) czy książkę Pierre Menard, autor "Don Kichota" (2006). Mieszka we Wrocławiu.

 
Fot. Elżbieta Lempp

Image

Fot. Baldur Kristjánsson


Stefán Máni (ur. 1970)

Pisarz islandzki, autor ośmiu książek. Debiutował w 1996 roku prozą Dyrnar á Svörtufjöllum. Ostatnio opublikował powieść kryminalną Hyldýpi (2009). Pochodzi z miasteczka Ólafsvik w zachodniej Islandii, mieszka w Reykjaviku. Statek to jego siódma książka, opublikowana w 2006 roku, nagrodzona Blood Drop i nominowana do Szklanego Klucza, przyznawanego najlepszemu kryminałowi skandynawskiemu.


Anna Marszałek

Polska reporterka i dziennikarka śledcza. Przez wiele lat związana z redakcją "Rzeczpospolitej", obecnie zastępczyni kierownika działu śledczego "Dziennika". Laureatka wielu nagród branżowych, m.in. tytułu Dziennikarz Roku 2003 w konkursie Grand Press oraz Europejskiego Dziennikarza Roku 2005 w konkursie wydawanego w Brukseli magazynu European Voice.
.

 
Anna Marszałek: Reforma MSWiA to test dla polityków

Fot. Marcin Lobaczewski

Fot. Adam Lach
Prof. Zbigniew Mikołejko (ur. 1951)

Polski filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Publikował m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds".

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976)

Prozaik, dziennikarz. Debiutował w 2004 roku na łamach "Polityki" opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Powieść Uwikłanie (W.A.B. 2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru na 5. Festiwalu Kryminału. Powieść Zsyłka jest kontynuacją Uwikłania.Fot. Zosia Zija

Marta Mizuro (ur. 1970)

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. We wrześniu ukaże się jej debiut kryminalny – powieść napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (Kogo kocham, kogo lubię, W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu.

Paweł Mossakowski (ur. 1957)

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Autor słuchowisk radiowych i sztuk telewizyjnych (m.in. Wieczory i poranki). Recenzent filmowy „Gazety Wyborczej” (dodatku weekendowego „Co jest grane?”). Producent filmowy (m.in. Historie miłosne, Kiler, Dług, Chłopaki nie płaczą, Głośniej od bomb, Komornik). Ciało lotne (Prószyński, 2010) jest jego debiutem powieściowym.

Image

Foto © Stien Andersen
Jo Nesbø (ur. 1960)

Jo Nesbø [czyt. Jo Nesby] urodził się 29 marca 1960 r. w Oslo. Z wykształcenia ekonomista, jest pisarzem kryminałów oraz muzykiem i tekściarzem zespołu Di Derre. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole. Debiutował w 1997 roku książką Flaggermusmannen, w Polsce wydaną w 2005 roku pod tytułem Człowiek-nietoperz. Od tej pory napisał już dwanaście powieści. Za Człowieka-nietoperza otrzymał w 1998 roku Szklany Klucz. W tym samym roku za swój debiut otrzymał Nagrodę Rivertona. W 2004 Norweski Klub Książki przyznał powieści Czerwone gardło tytuł najlepszego norweskiego kryminału wszech czasów. Nagradzany był również Pentagram, a książki Jo Nesbø były wielokrotnie nominowane do skandynawskich nagród literackich.

Zobacz sylwetkę Nesbø


Łukasz Orbitowski (ur. 1977)


Polski pisarz. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował opowiadania w czasopismach "Science Fiction", "Nowa Fantastyka", "Sfera", "Ubik". Dotychczas zostało wydanych dziesięć jego książek, m.in. Złe Wybrzeża (1999), Horror show (2006), Pies i klecha (z Jarosławem Urbaniukiem, 2007 i 2008). Za wydaną w 2007 r. powieść Tracę ciepło (Wydawnictwo Literackie) uhonorowany został Nagrodą Krakowska Książka Miesiąca oraz otrzymał nominację do nagrody im. J. Zajdla. Jest również współtwórcą gry fabularnej Bakemono. W latach 2006-2008 współpracował z "Przekrojem", od lipca 2010 jest felietonistą tego tygodnika.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/%C5%81ukasz_Orbitowski_Polcon_2005.jpg

Fot. Paweł Dembowski


Wojciech Orliński (ur. 1969)

Dziennikarz, pisarz i publicysta. Od 1997 pracuje w "Gazecie Wyborczej". Znawca kultury popularnej. Autor książki Co to są sepulki? Wszystko o Lemie wydanej w 2007 oraz opowiadań science fiction opublikowanych w „Nowej Fantastyce”. Mieszka w Warszawie.


Robert Ostaszewski (ur. 1972)

Krytyk literacki, prozaik, były redaktor naczelny internetowego „Portalu Kryminalnego”, współredaguje dwumiesięcznik „Dekada Literacka” i kwartalnik „FA-art”. Opublikował tom rozmów z pisarzami i tekstów krytycznoliterackich Etapy (2008, Portret). Debiutował niedawno kryminałem "Kogo kocham, kogo lubię" napisanym wspólnie z Martą Mizuro (W.A.B. 2010). Mieszka w Krakowie..Fot. Marta Cichocka

Pablopavo

Pablopavo (Właśc. Paweł Sołtys, ur. 1978)

Polski wokalista reggae i raggamuffin. Jego specjalnością są bardzo długie i skomplikowane partie wokalne oparte na freestyle. Od 2002 wraz z Reggaeneratorem i Krzakiem współtworzy Zjednoczenie Sound System, od 2003 jest wokalistą Vavamuffin, prócz tego od 2006 udziela się w Ba-Lan Soundsystem oraz w zespole Sedativa. Ostatnio ukazał się bootleg koncertowy z jego udziałem wraz z zespołem Magara.  Autor tekstów i opowiadań drukowanych w Studium, Lampie i Ricie Baum.

Janina Paradowska (ur. 1942)

Publicystka polityczna związana z tygodnikiem „Polityka” i radiem TOK FM, prowadzi program Puszka Paradowskiej w Superstacji. Jest absolwentką wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęła w „Kurierze Polskim” pod koniec lat 60., pisząc reportaże społeczne. Od 1991 roku jest komentatorką polityczną tygodnika "Polityka". Zainicjowała cykl spotkań pod nazwą Salony „Polityki”, na których gości czołowych polityków, biznesmenów, przedstawicieli mediów i świata kultury. Zdobyła między innymi tytuł Najlepszego Dziennikarza Roku 2002 - Grand Press. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

 
Fot. Polityka

Image


Edward Pasewicz (ur. 1971)

Poeta, prozaik. Autor książek poetyckich: Dolna Wilda (2001), Nauki dla żebraków („Topos” nr 4-5/2003), Wiersze dla Róży Filipowicz (2004), th (2005), Henry Berryman Pięśni (2006), Śmierć w darkroomie (EMG 2007)
Publikował w pismach literackich: „Rita Baum”, „ProArte”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Ha!art”. Wiersze Edwarda Pasewicza tłumaczono m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, hiszpański i włoski. Mieszka w Poznaniu.

 

Fot. Hanna Gill-Piatek


Tomasz Piątek (ur. 1974)

Pisarz i dziennikarz. Ukończył studia we Włoszech, pracował między innymi jako dziennikarz prasowy i radiowy. Zadebiutował głośną powieścią Heroina (2002, Czarne), przedstawiającą doświadczenia bohatera uzależnionego od narkotyków. Autor powieści gatunkowo sytuujących się na pograniczach kryminału, thrillera i powieści sensacyjnej, takich jak między innymi Kilka nocy poza domem (2002, Czarne), Bagno (2004, Czarne), Morderstwo w La Scali (2009, W.A.B.). Obecnie mieszka w Łodzi.

 


Piotr Pytlakowski (ur. 1951)

Polski dziennikarz i scenarzysta. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował m.in. w "Nowej Wsi", "Przeglądzie Tygodniowym", "Gazecie Wyborczej", "Życiu Warszawy", "Życiu", a od 1997 związany jest z tygodnikiem "Polityka", gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną.Piotr Pytlakowski

Fot. Polityka


Jacek Rębacz (ur. 1962)

Człowiek wielu zawodów, pisarz. Autor serii poczytnych powieści sensacyjnych, których akcja rozgrywa się w zimowej stolicy polski, Zakopanem: Zakopane. Sezon na samobójców (2006; superNOWA, nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru 2007), Zakopane. Pokój z widokiem na cmentarz (2007; superNOWA), Zakopane. Luftkurort 1940 (2009, superNOWA) oraz powieści Spinalonga (2007; superNOWA, nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru 2008). Mieszka w Zakopanem.

 

 

Helena Sekuła (ur. 1927)

Pisarka, autorka słuchowisk radiowych. Kilka z jej powieści kryminalnych zostało zaadaptowanych na scenariusze filmowe przez twórców serialu "07 zgłoś się". Debiutowała w 1962 r. powieścią Tęczowy koktajl. Jest autorką m.in. Naszyjnika z hebanu (1967), Piątej barwy asa (1975), Demona z Bagiennego Boru (I wyd. 1981), Barakudy (1984), Siedmiu domów Kuny (1988), Pierścienia kalifa (2000) czy Śladu węża (2004). W 2010 roku ukazała się zupełnie nowa powieść Szlak Tamerlana. Autorka jest honorowym prezesem Stowarzyszenia Miłośników Powieści Milicyjnej „MOrd”. Mieszka w Warszawie.

 https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=e2a1899ae7&view=att&th=12c11d1e4564f41b&attid=0.2&disp=inline&zw


Marcin Sendecki (ur. 1967)

Poeta, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z pismem "bruLion". Obecnie pracuje w dziale kultury tygodnika "Przekrój". Debiutował w 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilka tomów wierszy, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Wydał tom wierszy 22 (2009). Ostatnio,  znowu z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim, zredagował antologię wierszy Żegnaj, laleczko. Wiersze noir. Mieszka w Warszawie.


Taavi Soininvaara (ur. 1966)

Fiński prawnik i pisarz, autor książek sensacyjnych. Debiutował w 2000 roku powieścią „Wirus Ebola w Helsinkach”. Po sukcesie książki rozpoczął karierę pisarza.
Jego książki są tłumaczone na język niemiecki [Pimeyden ydin (Jądro ciemności) z 2005, Marsalkan miekka (Miecz marszałka) z 2006, Jumalten sota (Wojna bogów) z 2007 oraz Kriittinen tiheys (Masa krytyczna) z 2009 roku]. Polskie wydanie debiutu Soininvaary planowane jest na listopad 2010 (Wirus Ebola w Helsinkach, Wyd. Kojro)
W 2003 pisarz otrzymał nagrodę fińskiego Towarzystwa Przyjaciół Kryminału Vuoden johtolanka.

 
Image


Plik:ASosnowski.jpg

Fot. Michał Kobyliński
Andrzej Sosnowski (ur. 1959)

Polski poeta i tłumacz. Redaktor Literatury na Świecie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat m.in. Nagrody im. Kościelskich i nagrody miesięcznika Odra. Wydał dziewięć tomów wierszy, dwa prozy; tłumaczył m.in. takich autorów, jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews.  Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2008 roku jego książka pt. Po tęczy otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius 2008 na festiwalu literackim Port Literacki Wrocław.
Artur Szlosarek (ur. 1968)

Poeta, tłumacz. W latach 1987-1989 studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w latach 1990-1994 komparatystykę, germanistykę i filozofię na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Wiersze publikował m.in. w „Zeszytach Literackich” „bruLionie” i „Tygodniku Powszechnym”. Debiutował tomem poetyckim „Wiersze napisane” (1991). Wydał m.in.: „Popiół i miód” (1996), „Camera obscura” (1998), „List do ściany” (2000), „Pod obcym niebem” (2005). Stypendysta berlińskiej Akademii Sztuk, Fundacji Roberta Boscha, Ministra Kultury RP. W 1993 roku został laureatem nagrody Fundacji im. Kościelskich. Tłumaczył Celana, Benjamina, Kafkę i Lichtenberga. Mieszka w Berlinie.Fot. Wydawnictwo Literackie

 


Dr hab. prof. nadzw. UWr Maciej Szostak

Absolwent studiów filozoficznych i prawniczych. Na Wydziale Nauk Społecznych UWr. ukończył studia doktoranckie nauk o polityce, filozofii i socjologii oraz na Wydziale Prawa i Administracji UWr. doktoranckie studia nauk prawnych. Odbył staże naukowe na Ruhr-Universität Bochum oraz Universität Leipzig w Niemczech. Jego zainteresowania badawcze związane są między innymi z zagadnieniami: taktyki kryminalistycznej (w szczególności psychologii kryminalnej), metodologii badań kryminalistycznych (w szczególności badań pismoznawczych), a także antropologii filozoficznej oraz filozofii prawa karnego. W tym zakresie opublikował kilkadziesiąt różnych prac o charakterze naukowym oraz popularnonaukowym.

Prof. Piotr Śliwiński (ur. 1962)

Historyk i krytyk literatury, profesor UAM w Poznaniu. Publikował między innymi w „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”. Autor i współautor kilku książek o literaturze współczesnej. Autor tomu tekstów krytycznoliterackich Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce (Warszawa 2007). Kurator międzynarodowego festiwalu „Poznań Poetów”. Przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej „Gdynia” (od 2006 roku). Laureat Nagrody im. K. Wyki (2008). Mieszka w Poznaniu.Fot. Gil Gilling

https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=e2a1899ae7&view=att&th=12bc88e5c781f8f8&attid=0.3&disp=inline&zw
Łukasz Śmigiel (ur. 1982)

Dziennikarz i PR-owiec, z zawodu lektor, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktorant prof. Stanisława Beresia. Współpracował z wieloma stacjami radiowymi jako dziennikarz, reporter, wydawca i producent (m.in. Radio Wrocław, Radio Traffic, II Program Polskiego Radia, Radio Kolor), Redaktor Naczelny czasopisma grozy "Lśnienie". Jego teksty stale ukazują się w prasie kulturalno-fantastycznej (m.in."Tygiel Kultury", "Przekrój", "Nowa Fantastyka", "Science Fiction", "Magazyn Fantastyczny"). Autor zbioru opowiadań grozy pt. "Demony" (Red Horse 2008) i powieści "Muzykologia, czyli the best of spraw damsko-męskich" (Grasshopper 2009).
Marcin Świetlicki (ur. 1961)

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia). Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.Image

Fot. Cato LeinJohan Theorin (ur. 1963)

Szwedzki dziennikarz, pisarz. Debiutował w 2007 roku powieścią Skumtimmen, wydaną w Polsce jako Zmierzch (2009). Po niej napisał Nocną zamieć (Nattfåk, 2008) oraz Blodläge(2010), jeszcze nie przetłumaczoną na język polski. Nocna zamieć w 2009 roku otrzymała Szklany Klucz. Twórczość Theorina została również doceniona przez brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej, które w 2009 roku uhonorowało Zmierzch nagrodą dla debiutantów - New Blood Dagger 2009 oraz przyznało Theorinowi za Nocną zamieć nagrodę International Dagger 2010 przyznawaną autorom literatury zagranicznej.


Zobacz sylwetkę Theorina

Claudia Torres

Urodzona w Łodzi, dzieciństwo spędziła w Meksyku, wsłuchując się w rytmiczny odgłos maszyny do pisania należącej do jej ojca ― znanego meksykańskiego pisarza i reżysera filmowego Juana Manuela Torresa. Pierwsze własne opowiadania opublikowała w młodzieżowej prasie już po powrocie do Polski w latach 80. Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego. Jako stypendystka rządu meksykańskiego prowadziła badania na uniwersytecie w Puebla. W roku 2004 Komisja Fulbrighta przyznała jej prestiżowe stypendium im. Huberta H. Humphreya na uniwersytecie w Minneapolis. Z zawodu ― menedżer. Mieszka z mężem i synem w domu pod Warszawą.Adam Ubertowski (ur. 1967)

Prozaik, kojarzony z nurtem prozy postmodernistycznej, psycholog biznesu. Autor powieści Podróż do ostatniej strony (pod pseudonimem Hubert Adamowski,1995), Szkice do obrazu batalistycznego (1998), Szczególny przypadek pani Pullmanowej (2001), Bicz Boży (2003), Rezydenci (2005). Autor XI tomu Polskiej Kolekcji Kryminalnej - Inspektora Van Graafa (EMG 2010). Mieszka w Sopocie.
Przemysław Wojciechowski (ur. 1972)

Z wykształcenia politolog, z zawodu dziennikarz. Przez ponad dziesięć lat był związany z telewizją TVN, głównie z redakcją Superwizjera TVN. Zajmował się dziennikarstwem śledczym oraz międzynarodowym terroryzmem. Obecnie pracuje w TVP. Na swoim koncie ma kilka prestiżowych nagród dziennikarskich – m.in.: Grand Press (2004), Watergate (2006); dwukrotnie uhonorowany na Międzynarodowym Festiwalu Reportażu w Bydgoszczy „Camera Obscura” (2007 i 2009).

Fot. Błażej Wiśniowski/MFOAgnieszka Wolny-Hamkało (ur. 1979)

Poetka, krytyczka literacka i publicystka. Autorka pięciu tomów poetyckich: Mocno poszukiwana (1999), Lonty (2001), Gospel (2004), Ani mi się śni (2005), Spamy miłosne (2007). Współpracuje m.in. z "Gazetą Wyborczą", "Polityką". Żona poety i krytyka literackiego Marcina Hamkało. Mieszka we Wrocławiu.


Marcin Wroński (ur. 1972)

Prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz ostatnio w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus” (2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). Ostatnio napisał kryminał Officium Secretum. Pies Pański. Mieszka w Lublinie.

 
Fot. Tomasz Stawecki

https://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=e2a1899ae7&view=att&th=12bc88e5c781f8f8&attid=0.5&disp=inline&zw


Sebastian Zakrzewski (ur. 1975)

Prawnik, dziennikarz, zapalony żeglarz. Naukowo zajmował się kryminalistyką, obecnie manager projektu naukowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, sekretarz redakcji Magazynu literacko-kulturalnego "Lśnienie". Wkrótce nakładem wydawnictwa Oficynka ukaże się jego debiutancka powieść, tworzona w duecie z Łukaszem Śmiglem pt. "Cmentarzysko", utrzymana w gatunku new weird, będąca mieszaniną kryminału, thrillera i horroru.

Andrzej Ziemiański (ur. 1960)

Pisarz, autor powieści science fiction, fantasy i sensacyjnych, z zawodu architekt. Wraz z Eugeniuszem Dębskim założył w roku 1997 "Fahrenheita", pierwsze polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce. Debiutował w latach 80., autor wielu książek, między innymi poczytnego cyklu powieści fantasy Achaja, cenionych opowiadań science fiction, na przykład Bomba Heisenberga, Autobahn nach Poznań, a także powieści sensacyjnych, których akcja osadzona jest we Wrocławiu: Breslau forever (2008, Fabryka Słów), Ucieczka z Festung Breslau (2009, Wydawnictwo Dolnośląskie). Laureat prestiżowej Nagrody im. Zajdla. Mieszka we Wrocławiu.

 
Fot. Monika Ziemiańska


Robert Ziębiński (ur. 1978)

Dziennikarz. Wcześniej związanny między innymi z "Przekrojem", obecnie pracuje w tygodniku „Newsweek Polska”. Jego hobby to palenie papierosów i oglądanie starych filmów z Chow Yun Fatem. Ulubieni pisarze to Raymond Carver, Bret Easton Ellis i Ambrose Bierce. Lubi alkohol, kobiety, koty i zespół Morphine.  Mieszka w Warszawie w małym bloku na Wilanowie, w którym toczy się część akcji jego literackiego debiutu „Dżentelmen” (EMG 2010)


Maciej Żurawski (ur. 1964)

Dziennikarz, dokumentalista. Ukończył studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1992 roku związany z TVP Wrocław. Współpracował również z TVP Polonia, TV Polsat, Radiem ESKA, Radiem KOLOR. Dyrektor Artystyczny Festiwalu Scenarzystów Filmowych INTERSCENARIO 2007 i 2008. Współorganizator obchodów 55-lecia WFF we Wrocławiu. Autor licznych filmów dokumentalnych (m.in. cyklu „Paragraf 148 – kara śmierci”(2000-2001) i cyklu „Nieznane katastrofy” (2004), „Czyż nie dobija się konia”(1999-2000), „Olimpiada za drutami” (2005), „4 czerwca 89 – lekcja historii” (2010) oraz prgramów cyklicznych dla TVP Wrocław (m.in. „Niech Żyje Kino”, „Film polski i okolice” czy „Fabryka snów”).