Goście - MFK 2012

Goście

Jacek Antczak (ur. 1969)

Reporter, redaktor, wykładowca dziennikarstwa autor książek i piosenek, miłośnik kryminałów. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, pracował w Gazecie Wyborczej, był reporterem Radia Kolor i Telewizji Wrocław. Od 1996 roku pracuje w "Słowie Polskim", dziś dzienniku "Polska. Gazeta Wrocławska". Za swoje reportaże otrzymał kilka prestiżowych nagród, w 2010 roku został wybrany Dziennikarzem Roku na Dolnym Śląsku, a w 2011 nominowany do Nagrody Grand Press. Opublikował książki: "W Radwanicach najlepiej idą romanse" (Atut, 2004), "Reporterka. Rozmowy z Hanną Krall" i (wraz z Anną Fluder) zbiór wywiadów pt. "Wrocławianie" (Wydawnictwo Dolnośląskie). Mieszka we Wrocławiu, co roku relacjonuje obszernie Międzynarodowy Festiwal Kryminału.

Fot. Wojtek WilczyńskiMarcin BaranMarcin Baran (ur. 1963)

Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Opublikował wiele tomików wierszy, tom prozy poetyckiej Prozak liryczny, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował antologie Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (1997) i Żegnaj laleczko. Wiersze noir (2010). Pracował między innymi w redakcji tygodnika „Przekrój” i w Instytucie Książki. W 2008 roku opublikował tom wierszy Mistyka i zmysły, w 2012 - Niemal całkowita utrata płynności. Za ten ostatni tomik został uhonorowany Nagrodą Poetycką Silesius. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka w Krakowie.

Fot. Adrian Fichmann/EMG 

Witold Bereś

Witold Bereś (ur. 1960)

Dziennikarz, autor książek oraz scenarzysta i producent filmowy. W latach 90. współpracował z "Tygodnikiem Powszechnym". Krótko był szefem publicystyki w TVP 1. Przez lata związany z radiem RMF, na łamach "Gazety Wyborczej" publikował satyryczne felietony pisane wspólnie z Jerzym Skoczylasem. Wraz z Kazimierą Szczuką i Tomaszem Łubieńskim prowadził magazyn kulturalny Dobre książki. wspólnie z Arturem Więckiem założył firmę producencką Bereś & Baron Media Productions, która realizuje programy dla telewizji. Więcek i Bereś wspólnie nakręcili także kilka filmów (Anioł w Krakowie, Zakochany Anioł). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

 Zbigniew BiałasZbigniew Białas (ur. 1960)

Anglista, literaturoznawca; profesor nauk humanistycznych; pracownik Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych Uniwersytetu Śląskiego; stypendysta Fundacji Humboldta i Fulbrighta; autor trzech rozpraw o literaturze postkolonialnej i podróżniczej: Post-Tribal Ethos in African Literature (Essen: 1993), Mapping Wild Gardens (Essen: 1997) oraz The Body Wall (Frankfurt, New York: 2006); redaktor i współredaktor kilkunastu tomów naukowych publikowanych w kraju i za granicą, autor kilkudziesięciu esejów teoretycznoliterackich, tłumacz literatury angielskiej, amerykańskiej i nigeryjskiej na język polski. W młodości służył w wojskach ONZ na Bliskim Wschodzie (Wzgórza Golan), obecnie preferuje łagodniejsze doznania: jest miłośnikiem opery, wędkarstwa i krajów skandynawskich.

Jego powieść Korzeniec (Wydawnictwo MG) zdobyła Śląski Wawrzyn Literacki 2011 i tytuł "Najlepszej Książki Roku" w plebiscycie wortalu granice.pl (w kategorii proza polska). Sceniczna wersja Korzeńca przygotowana przez Teatr Zagłębia (adaptacja T. Śpiewak, reżyseria R. Brzyk) uznana została za jedno najważniejszych wydarzeń teatralnych sezonu 2011/2012.

 Piotr BratkowskiPiotr Bratkowski (ur. 1955)

Poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta. Na łamach prasy literackiej zadebiutował w roku 1975. W latach 80. popularność przyniosły mu felietony o muzyce rockowej publikowane w miesięczniku "Literatura". W 1989 roku otrzymał za nie nagrodę artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego. Od 1990 roku pracuje jako redaktor i dziennikarz, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku" i "Rzeczpospolitej". Autor między innymi tomu wierszy Wiersze stare i nowe (2003, Oficyna 21) oraz zbioru felietonów Prywatna taśmoteka (2003, Lampa i Iskra Boża). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka w Warszawie.

 Tadeusz CegielskiTadeusz Cegielski (ur. 1948)

Historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz - obecnie Wielki Mistrz Honorowy oraz Wielki Namiestnik. Ojciec Maxa Cegielskiego - dziennikarza i pisarza. Był przewodniczącym Rady Muzealnej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy; od 1992 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ars Regia", poświęconego wolnomularstwu. Jest współautorem książki Rozbiory Polski 1772-1793-1795 oraz autorem prac o wolnomularstwie. We wrześniu ukazał się jego kryminał Morderstwo w alei Róż (W.A.B.) Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne.

Fot. Krzysztof Żuczkowski/Forum

 Mariusz CzubajMariusz Czubaj (ur. 1969)

Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.) i Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) oraz Zanim znowu zabiję (2012, W.A.B.). Mieszka w Warszawie.

Fot. Grzegorz Press

 


 

Kjell Ola Dahl

Kjell Ola Dahl (ur. 1958)

Uznany i wielokrotnie nagradzany powieściopisarz nazywany ojcem norweskiego kryminału. Zanim zadebiutował w 1993 roku, był psychologiem i nauczycielem. Jego najpopularniejsza seria powieści z inspektorem Gunnarstrandą i asystentem Frølichem szybko zdobyła międzynarodowy rozgłos oraz szereg nagród i nominacji (m.in. Nagrodę Rivertona 2000 dla najlepszej norweskiej powieści kryminalnej roku, nominację do Szklanego Klucza 2000 dla najlepszej skandynawskiej powieści kryminalnej roku i Nagrody im. Martina Becka 2001 dla najlepszej zagranicznej powieści kryminalnej roku. Książki z tej serii wydawano m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Francji, Szwecji i Danii. Mieszka w Feiring w południowo-wschodniej Norwegii.  [materiały wydawcy]

Fot. Anneli Salo

Przeczytaj recenzję "Mężczyzny w oknie"

 


 

Bernadetta Darska

Bernadetta Darska (ur. 1978)

Krytyczka literacka. Doktor literaturoznawstwa. Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. Wykładowczyni Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma literacko-kulturalnego „Portret”. Autorka pięciu książek: „Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej” (2006), „Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku” (2008), „Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu” (2009) oraz dwóch tomów pt. „Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych” (2011). W październiku będzie miała premierę jej kolejna książka pt. „To nas pociąga! O serialowych antybohaterach” (Wydawnictwo Naukowe Katedra). Prowadzi blog krytycznoliteracki: „A to książka właśnie!” (www.bernadettadarska.blog.onet.pl)

 Grzegorz Dyduch


Grzegorz Dyduch (ur. 1969)

Z zawodu lekarz, specjalista patomorfolog. Z zamiłowania muzyk, basista „Świetlików”. Jest, obok Marcina Świetlickiego, głównym sprawcą skandalizującej powieści „Katecheci i frustraci”. Kiedyś razem z tymże Marcinem Świetlickim w telewizyjnym "Pegazie", później w "Wysokich Obcasach".

 

  

Thomas EngerThomas Enger (ur. 1973)

Studiował dziennikarstwo i historię. Przez dziewięć lat pracował jako dziennikarz internetowej gazety "Net¬tavisen". W 2010 roku wydał debiutancki Letarg, który błyskawicznie stał się bestsellerem, a Engera okrzyknięto najbardziej obiecującym norweskim autorem kryminałów. Prawa do Letargu sprzedano do piętnastu krajów, a norweska wytwórnia filmowa 4½ zekranizuje wszystkie z planowanych sześciu powieści. Thomas Enger jest także kompozytorem. Mieszka w Oslo. [mat.wyd.]

Fot. Camilla Stephan

Przeczytaj recenzję "Letargu"
Przeczytaj recenzję "Bóli fantomowych"
Anna Fryczkowska


Anna Fryczkowska (ur. 1968)

pisarka, autorka scenariuszy. Z wykształcenia italianistka, pracowała jako kelnerka, nauczycielka włoskiego, sekretarka, tłumaczka, reporterka, redaktorka. Mieszka w Warszawie z mężem i dwójką dzieci. Wydała cztery powieści, w tym dwie kryminalne: „Kobieta bez twarzy” (2011) oraz „Starsza pani wnika” (2012).

Fot. Adam Kozak dla "Wprost"

 

 

 Dr hab. Anna Gemra

Historyk literatury, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Redaktorka rocznika „Literatura i Kultura Popularna”. Interesuje się szczególnie literaturą i kulturą XIX wieku; kulturą i literaturą popularną; fantastyką (zwłaszcza fantasy i horrorem); literaturą sensacyjną, kryminalną. Autorka licznych haseł w pierwszym polskim Słowniku literatury popularnej (red. Tadeusz Żabski), artykułów poświęconych problemom literatury i kultury popularnej, książek: Kwiaty zła na miejskim bruku. O powieści zeszytowej XIX i XX wieku oraz Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach.
Piotr Głuchowski

Dziennikarz i redaktor „Gazety Wyborczej”. Autor ok. 300 reportaży z Polski, Białorusi, Izraela i Wielkiej Brytanii. Wraz z Marcinem Kowalskim został uhonorowany nagrodą „Grand Press” za reportaż „Ukochany syn Wielkiego Wodza” o władcach Korei Północnej. W tym duecie wydał także wstrząsający reportaż „Nie trzeba mnie zabijać” – historię Aleksa Kurzema, najmłodszego esesmana III Rzeszy i maskotki goebbelsowskiej propagandy. W 2012 r. napisał swoją pierwszą powieść – kryminał „Umarli tańczą”. 

Irek GrinIrek Grin (ur. 1969)

Pisarz, fotograf, redaktor. Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich Szerokiej drogi, Anat (2002) i Szkarłatny habit (2004). Ponadto twórca thrillera Pamiętnik diabła (2002) i powieści Ze złości (2003). Współautor (wraz z Anis D. Pordes) książki Ich Miasto (2004). Jeden z ojców założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Opowiadaniem Bezpański pies rozpoczął kolejny cykl książek o nowym bohaterze, Józefie Marii Dyduchu, byłym zakonniku, obecnie prywatnym detektywie o specjalności - rozwody. Józef Maria Dyduch powraca w powieści Pan Szatan (2007). A następnie pojawia się w pastiszu kryminału Orchidea (2009) napisanym do spółki z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim. Mieszka w Krakowie.

Foto © Dmitrij Szewionkow-Kismiełow

 
Gaja Grzegorzewska (ur. 1980)

Autorka i miłośniczka kryminałów. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (Wydawnictwo EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (Wydawnictwo EMG), a w 2010 – Topielicę (Wydawnictwo EMG), za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru 2011. Współautorka, wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim, pastiszu powieści kryminalnej Orchidea (2009, Wydawnictwo EMG). Mieszka w Krakowie.

 

 

 


 

Marta GuzowskaMarta Guzowska (ur. 1967)

Planuje przeżyć dziewięć żyć, jak kot. Na razie zrealizowała plan na trzy: jest archeologiem, pisarką i mamą.
Jako archeolog od 15 lat pracuje w Troi, na legendarnym stanowisku odkrytym przez Heinricha Schliemanna (i, niestety, gruntownie przez tegoż zniszczonym). 
Jako pisarka opublikowała powieść kryminalną „Ofiara Polikseny” (W.A.B. 2012), której akcja toczy się na wykopaliskach archeologicznych w Troi. Zawsze jej przeszkadzało, że praca archeologów przedstawiana jest w stylu Indiany Jonesa, wiec postanowiła sama opowiedzieć, jak jest naprawdę. Niedługo ukaże się kolejna powieść z tym samym głównym bohaterem, antropologiem Mario Yblem, „Głowa Niobe”.
A jako mama…. Jej mottem są słowa słynnej amerykańskiej autorki horrorów Shirley Jackson: kiedy ma się dzieci, pisanie powieści kryminalnych to konieczność, bo cały czas ma się ochotę kogoś zamordować.

 


 

Sasza Hady

Sasza Hady

Autorka kryminału "Morderstwo na mokradłach". Mieszka i pracuje w Krakowie, ale całe dzieciństwo spędziła w leśniczówce jako szczęśliwy dzikus. Korzeniami sięga do Rzeszowszczyzny; rodzinne legendy Hadych wspominają o elektryzującej domieszce krwi tatarskiej, ale trudno powiedzieć na ten temat coś pewnego. Serce jakiś czas temu zostawiła w Tbilisi.

 

 

 

 


 

Wiktor HagenWiktor Hagen


Tajemniczy autor kryminałów Granatowa krew i Długi weekend (W.A.B. 2010), urodził się na początku lat siedemdziesiątych w Polsce. Matka była Polką, ojciec Francuzem. Pierwsze lata życia spędził w krajach arabskich: jego ojciec wykładał historię na uniwersytecie w Kairze, zaś w Aleppo prowadził badania nad historią miasta. Mieszkał na zmianę we Francji i w Polsce. Studiował antropologię kultury na uniwersytecie w Aix-en-Provence. Po ukończeniu studiów pomagał przyjacielowi prowadzić restaurację w Paryżu. Spędził kilka miesięcy w Indiach, kręcąc filmy dokumentalne i robiąc zdjęcia dla polskich i zagranicznych pism. Pasjonat gotowania w różnych stylach oraz fotografii. Z przekonania alterglobalista, domator i zapalony podróżnik, nieustannie stara się pogodzić te sprzeczności. Interesuje się psychologią, historią jedzenia, historią zbrodni, lubi także literaturę dziecięcą. Na stałe mieszka w Polsce.

Fot. Krzysztof Łysek

 


 

Marek HarnyMarek Harny (ur. 1946)

Urodził się w Zabrzu jako Marek Lubaś. Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Debiutował w 1975 roku zbiorem opowiadań Unieś mnie, wielki ptaku. Po publikacji zbioru opowiadań Góry są w nas (1990) na długie lata zamilkł, by w 2003 roku wydać powieść Urodzony z wiatru. Dwa lata później ukazał się jego pierwszy kryminał o dziennikarzu Adamie Bukowskim - Pismak, uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru. Bukowski jest również bohaterem powieści Wszyscy grzeszą (2008) oraz W imię zasad (2011).

Fot. www.harny.pl

 Anne Holt

Anne Holt (ur. 1956)

Ukończyła prawo na Uniwersytecie w Oslo. Pracowała jako dziennikarka w telewizji, młodszy prokurator policji w Oslo, a następnie prowadziła własną praktykę adwokacką. W latach 1996–97 była ministrem sprawiedliwości w Norwegii. Jako pisarka debiutowała w roku 1993. Ma w dorobku 15 książek, a jej powieści kryminalne cieszą się wielką popularnością, są filmowane i tłumaczone na ponad dwadzieścia języków.

Zobacz pełną sylwetkę autorki
Przeczytaj recenzję powieści "To, co się nigdy nie zdarza"
Przeczytaj recenzję powieści "Ślepa bogini"
Przeczytaj recenzję powieści "Śmierć demona"
Przeczytaj recenzję powieści "Arytmia"

Fot. © Hi Michael

 


 

Paweł KaczyńskiPaweł Kaczyński

Historyk literatury, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się literaturą i kulturą oświecenia oraz literaturą popularną. Autor książek Niedokończona podróż. Proza Tomasza Kajetana Węgierskiego (2001), Rodzina w literaturze stanisławowskiej. Motywy - konwencje - poglądy (2009) oraz artykułów, m. in. Oświecenie jako czasoprzestrzeń awanturnicza w twórczości Jerzego Siewierskiego. Przyczynek do poetyki kryminału historycznego, w tomie Literatura i wyobraźnia (2006). W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi m.in. wykład "Elementarne, drogi Watsonie", czyli wprowadzenie do literatury sensacyjnej, oraz seminaria magisterskie, na których powstają prace poświęcone kryminałom.
Jerzy KaweckiDr n. med. Jerzy Kawecki

Starszy wykładowca Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej AM we Wrocławiu, specjalista medycyny sądowej , biegły sądowy. Główne kierunki zainteresowań:   szeroko pojęte badania identyfikacyjne zwłok, w tym ustalanie tożsamości zwłok nieznanych  ,ofiar katastrof  masowych, traumatologia sądowo-lekarska ze szczególnym uwzględnieniem skutków działania broni palnej, identyfikacja narzędzi zbrodni na podstawie charakteru obrażeń, rekonstrukcja wypadków drogowych, ustalanie czasu śmierci.

Marek KędzierskiMarek Kędzierski (ur. 1966)

Absolwent Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz podyplomowego Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracuje jako lektor języka angielskiego na Uniwersytecie Wrocławskim.
Jest autorem kilku książkowych opracowań językowych, jednak to powieści sensacyjne stały się jego znakiem rozpoznawalnym. Kipiące akcją historie, zagadki, twarde charaktery, gry wywiadów i agentur, jednostki specjalne - oto żywioły twórczości Marka Kędzierskiego. Kolejno wydawane powieści: "Męska sprawa", "Cena honoru", czy "Ostatnia rozgrywka" szybko zdobyły rzeszę zadeklarowanych fanów z niecierpliwością oczekujących na kolejną książkę.

 


 

Szymon KloskaSzymon Kloska

Pracownik Instytutu Książki. Razem z Tomaszem Pindlem prowadzi w RMF Classic audycję "Piątka z literatury", wspólnie też tworzą blogi "Poczytane" i "Noble i buble" (oczywiście o książkach). Współprowadzi (z Antoniną Turnau) książkowy modul programu "WOK - wszystko o kulturze" w TVP2. Pisywał głównie do miesięcznika "Bluszcz".

Fot. Krzysztof Łysek

 Agnieszka KrawczykAgnieszka Krawczyk

Absolwentka filologii polskiej UJ, mieszka w Krakowie. Dwukrotna laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu (2009 i 2010), laureatka konkursu na felieton literacki portalu niedoczytania.pl. Autorka czterech powieści wydanych nakładem wydawnictwa SOL: Napisz na priv (2009), Magiczne miejsce (2010), Morderstwo niedoskonałe (2011), Dziewczyna z aniołem (2012). Pierwsze dwie książki to zabawne powieści obyczajowe, trzecia – kryminał na wesoło w typie wczesnej twórczości Joanny Chmielewskiej, zaś najnowsza to powieść sensacyjno-kryminalna osadzona w realiach Krakowa lat 50. Współautorka dwóch tomów opowiadań kryminalnych: Zatrute pióra (Replika 2012) i Mordercze miasta (Szara Godzina, 2012). Z wykształcenia teoretyk literatury, z zamiłowania – pisarka. Jak na prawdziwą miłośniczkę kryminałów przystało, posiada pokaźny zbiór sensacyjnych i jednocześnie śmiesznych artykułów z gazet oraz humorystycznych nekrologów. Jedna z trzech założycielek stowarzyszenia autorek kryminałów Zbrodnicze Siostrzyczki.

Fot. Julita Pająk

 Katarzyna Kwiatkowska

Tłumaczka książek Elizabeth Gaskell: "Północ i Południe", "Żony i córki", "Cranford". "Zbrodnia w błękicie" (Zysk i S-ka, 2011) to jej debiut literacki, obecnie trwają prace redakcyjne nad dalszym ciągiem przygód Jana Morawskiego.

 


 

Camilla LackbergCamilla Läckberg (ur. 1974)

Właściwie Jean Edith Läckberg Eriksson. Urodziła się we Fjällbace. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Göteborgu, żona policjanta i matka trójki dzieci. Akcję swoich powieści kryminalnych (a saga liczy ich już osiem), których głównymi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström, osadza w rodzinnej miejscowości, położonej na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Pierwsze cztery tytuły zostały sfilmowane przez szwedzką telewizję SVT2. Pisarka uwielnia gotowanie i ma na swoim koncie również dwie książki kucharskie, napisane wspólnie z Christianem Hellbergiem, a także bajkę dla dzieci. Powieści kryminalne Camilli Läckberg przetłumaczono na kilkanaście języków, a w Szwecji sprzedano już ponad milion egzemplarzy. W Polsce wszystkie ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.

 Borys LankoszBorys Lankosz

Absolwent wydziału reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Reżyser filmowy, autor filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. W 2001 roku zrealizował swój pierwszy film dokumentalny "Rozwój". Został za niego nagrodzony na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie i San Francisco. Jego kolejny film "Polacy Polacy" uczestniczył w festiwalach w Lipsku, Rzymie i Guangzhou. W roku 2004 powstał jego kolejny film-dramat psychologiczny pt: "Kazimierz zamknięty".

 

 


 

Robert MakłowiczRobert Makłowicz (ur. 1963)

Krytyk kulinarny, podróżnik, a przy tym dziennikarz, publicysta i pisarz. Szerokie grono zna go z prowadzonych od 1998 roku reportaży telewizyjnych o kuchniach różnych części świata (do 2008 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza, potem Makłowicz w podróży). Jako publicysta współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Wprost", "Newsweekiem Polska" i "Przekrojem". Jest autorem kilku książek, m.in. napisanych wspólnie z Piotrem Bikontem Dialogów języka z podniebieniem (2003) i Stołu z niepowyłamywanymi nogami (2007), a w 2010 roku ukazało się jego Cafe Museum. Mieszka trochę w Krakowie, trochę w Chorwacji.

Fot. Krzysztof Łysek

 


 


Marcin Maruta (ur. 1969)
Prawnik. Zawodowo zajmuje się prawem autorskim, zarówno prowadząc kancelarię, jak i udzielając się jako wykładowca i autor artykułów. W wolnym czasie gotuje półzawodowo. Członek jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka na przemian w Warszawie i Krakowie, oba miasta lubi nadzwyczaj.


 

 


 

Adrianna MichalewskaAdrianna Michalewska

Laureatka konkursów na opowiadanie kryminalne MFK 2009 i 2010, autorka opowiadania w antologii "Zaułki zbrodni", Wydawnictwo Dolnośląskie 2011 oraz opowiadań w antologii "Mordercze miasta", Szara Godzina 2012. Pisze opowiadania o Wrocławiu.

Fot. Krzysztof Łysek

 

 


 

Prof. Zbigniew Mikołejko (ur. 1951)

Polski filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Publikował m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds". Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

Fot. Krzysztof Łysek

 Zygmunt MiłoszewskiZygmunt Miłoszewski (ur. 1976)

Prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki" opowiadaniem Historia portfela, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy Domofon (W.A.B. 2005, II wyd. 2011) i baśń dla dzieci Góry Żmijowe (W.A.B. 2006, przekład ukraiński i serbski: 2010). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według Domofonu. Książkę przetłumaczono na niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna "Uwikłanie" (2007) została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem. "Ziarno prawdy" (2011) jest kontynuacją "Uwikłania". 

Marta Mizuro (ur. 1970)

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (W.A.B.), a niebawem ukaże się jej nowa książka Cicha przystań (W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu.

Fot. Zosia Zija


 


 

PM Nowak

PM Nowak (ur. 1977)

Językoznawca, repatriant, tłumacz. Po latach tułaczki po świecie zamieszkał na warszawskiej Ochocie, by w pełni poświęcić się pisaniu. Ani żadnej rzeczy… to jego debiut powieściowy otwierający serię kryminałów o komisarzu Zakrzeńskim i prokuratorze Wilku.

Fot. (c) Filip Wojciechowski

 

 

 


 

Kjetil Stensvik OstliKjetil Stensvik Østli (ur. 1975)

Norweski dziennikarz, religioznawca i historyk idei. Publikuje w czołowych norweskich tytułach prasowych. W 2002 roku zdobył Nagrodę im. Arnego Hestenesa, a w 2007 roku nagrodę Norweskiej Agencji Informacyjnej. Jako pisarz zadebiutował książką "Policjanci i złodzieje", w której analizuje genezę przestępczości zorganizowanej w Norwegii. W 2009 roku otrzymał za ten reportaż literacką Nagrodę Brage w kategorii non-fiction.

Fot. Anders Knudsen

 PablopavoPablopavo (właśc. Paweł Sołtys, ur. 1978)

Polski wokalista reggae i raggamuffin. Jego specjalnością są bardzo długie i skomplikowane partie wokalne oparte na freestyle. Od 2002 wraz z Reggaeneratorem i Krzakiem współtworzy Zjednoczenie Sound System, od 2003 jest wokalistą Vavamuffin, prócz tego od 2006 udziela się w Ba-Lan Soundsystem oraz w zespole Sedativa. Ostatnio ukazał się bootleg koncertowy z jego udziałem wraz z zespołem Magara. Jego debiutancki album zatytułowany "Telehon" pojawił się 26 września 2009 nakładem wydawnictwa Karrot Kommando i jest sygnowany nazwą "Pablopavo & Ludziki". 30 marca 2011, w dzień jego trzydziestych trzecich urodzin, premierę miał drugi album Pablopavo i Ludzików, nazwany 10 piosenek. Trzecią płytę pod tytułem "Głodne kawałki" wydał 28 listopada 2011 we współpracy z producentem Praczasem. Autor tekstów i opowiadań drukowanych w "Studium", "Lampie" i "Ricie Baum".

 Janina Paradowska (ur. 1942)

Publicystka polityczna związana z tygodnikiem „Polityka” i radiem TOK FM, prowadzi program Puszka Paradowskiej w Superstacji. Jest absolwentką wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęła w „Kurierze Polskim” pod koniec lat 60., pisząc reportaże społeczne. Od 1991 roku jest komentatorką polityczną tygodnika "Polityka". Zainicjowała cykl spotkań pod nazwą Salony „Polityki”, na których gości czołowych polityków, biznesmenów, przedstawicieli mediów i świata kultury. Zdobyła między innymi tytuł Najlepszego Dziennikarza Roku 2002 - Grand Press. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

Fot. Polityka

 Paweł PollakPaweł Pollak

Wrocławianin, absolwent filologii szwedzkiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumacz literatury szwedzkiej, opublikował piętnaście przekładów, w tym powieści Hjalmara Söderberga i Johanny Nilsson. Od tłumaczenia przeszedł do pisania, zadebiutował w 2006 roku kryminałem psychologicznym pt. „Kanalia”, trzy lata później wydał powieść obyczajową „Niepełni” (Prószyński), by wrócić do tematyki kryminalno-sądowniczej w opowiadaniach pt. „Między prawem a sprawiedliwością” (Branta, 2010). Ostatnio opublikował swój najnowszy kryminał pt. „Gdzie mól i rdza” (Oficynka, 2012). Prowadzi również blog pod adresem http://pawelpollak.blogspot.com/

 

 Aneta PonomarenkoAneta Ponomarenko

Pochodzi z najstarszego miasta Polski - Kalisza. Studia podjęła w Warszawie – jest absolwentką filologii polskiej UW. Skończyła też dwa rodzaje studiów podyplomowych (menadżerskie i rolnictwo). Potem
przez prawie 10 lat pracowała w różnych szkołach, by przerzucić się na dziennikarstwo. Zaczęła od kaliskiego i ostrowskiego wydziału "Gazety Poznańskiej", później przeniosła się do Warszawy i "Wydawnictwa Murator" ("M jak mieszkanie" i redakcja telewizyjna "WM"). Po kilku latach notorycznego braku czasu, odczuła potrzebę spokojniejszej trybu życia, więc podjęła pracę w biurze. Obecnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Mazowieckiego i w wolnych chwilach pisze coś innego niż pisma urzędowe lub artykuły prasowe. Są to różne rzeczy - zależnie od natchnienia - od bajek dla dzieci, przez opowiadania z dreszczykiem, kawałki obyczajowe po kryminały i powieści sensacyjne.

 Kathy ReichsKathy Reichs (ur. 1950)

Bestsellerowa amerykańska pisarka, której powieści, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, nie przestają schodzić ze światowych list bestsellerów. Posiada tytuł licencjacki z antropologii Uniwersytetu Amerykańskiego, tytuł magistra antropologii klinicznej Uniwersytet Northwestern oraz tytuł doktora antropologii klinicznej Uniwersytet Northwestern. Pracowała w Rwandzie po wyniszczającej wojnie domowej na zlecenie Międzynarodowego Trybunału Ds. Zbrodni w Rwandzie przy ONZ w celu ekshumacji zwłok zamordowanych. Doglądała także prac w ramach Fundacji Antropologii w Gwatemali, mających na celu masowe ekshumacje na południu tego kraju w pobliżu jeziora Atitlán. Była też członkiem zespołu specjalnego – Disaster Mortuary Operational Response Team, desygnowanym do prac badawczych i ekshumacyjnych po ataku na World Trade Center. Autorka 19 książek, sprzedanych do ponad 30 państw.

Więcej o autorce

 Marcin SendeckiMarcin Sendecki (ur. 1967)

Poeta, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z pismem "bruLion". Obecnie pracuje w dziale kultury tygodnika "Przekrój". Debiutował w 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilka tomów wierszy, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Wydał tom wierszy 22 (2009). Ostatnio,  znowu z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim, zredagował antologię wierszy Żegnaj, laleczko. Wiersze noir. Mieszka w Warszawie.

Fot. Krzysztof Łysek

 


 

Vincent V. SeverskiVincent V. Severski

Urodził się w Warszawie w rodzinie oficera wojska polskiego.  W młodości interesował się ekstremizmem lewicowym i sam sympatyzował z ruchami trockistowskimi. Studiował prawo na UJ, a następnie w Warszawie, gdzie poznał miedzy innymi Lecha Falandysza, Janusza Kochanowskiego i Ryszarda Kalisza.
W 1982 roku ukończył Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadowczych jako jeden z prymusów. Był oficerem wywiadu PRL i RP, działającym przez 26 lat pod przybraną  tożsamością. W 1990 roku został pozytywnie zweryfikowany.
W 1982 roku skierowany do wydziału tak zwanej „dywersji”, najważniejszego wówczas i największego wydziału polskiego wywiadu. Za granicą spędził 13 lat, z tego 12 już po 1990 roku. Realizował zadania na Wschodzie, Azji, Bliskim Wschodzie, Afryce i Europie. Odbył około 140 misji w blisko 50 krajach. Zna biegle trzy języki. Jest postacią dobrze znaną w międzynarodowym środowisku oficerów służb specjalnych. Odszedł w 2007 roku na własną prośbę ze służby w wywiadzie w stopniu pułkownika.
Odznaczony i wyróżniany przez prezydentów i premierów RP, szefów zaprzyjaźnionych służb wywiadowczych oraz Legią Zasługi przez prezydenta Baracka Obamę.

 Paweł SmoleńskiPaweł Smoleński (ur. 1959)

Reporter, publicysta, od 1989 roku dziennikarz "Gazety Wyborczej", wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Opublikował: Pokolenie kryzysu (Instytut Literacki w Paryżu), "Gazeta Wyborcza" — lustro demokracji (Noir sur Blanc), Salon patriotów (Rytm), Pochówek dla rezuna (Czarne), Irak. Piekło w raju (Świat Książki, Czarne), Izrael już nie frunie (Czarne), Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie (Znak), Balagan. Alfabet izraelski (Agora). Kilkanaście jego reportaży opublikowała paryska "Kultura". Laureat Nagrody Pojednania Polsko-Ukraińskiego w 2003 roku za książkę Pochówek dla rezuna i Nagrody im. Kurta Schorka za teksty poświęcone Irakowi. W 2006 roku otrzymał także Nagrodę im. Beaty Pawlak za zbiór reportaży Izrael już nie frunie. Mieszka w Warszawie.

 


 

Grzegorz Sowula

Grzegorz Sowula (ur. 1954)

Z wykształcenia grafik i projektant książkowy. Edytor, tłumacz, publicysta. W latach 1976-2000 przebywał w Wlk. Brytanii i Niemczech. Współtworzył emigracyjne wydawnictwo Puls (Londyn), pracował w Deutsches Polen-Institut (Darmstadt). Dyrektor biura organizacyjnego projektu Polska 2000, w latach 2000-2011 dziennikarz „Rzeczpospolitej”, od czerwca 2010 r. redaktor naczelny „Notesu Wydawniczego”. Publikuje w prasie branżowej (m.in. „Magazyn Literacki”, „2+3d”), współpracuje z wieloma wydawnictwami i Polskim Radiem. Od października 2011 r. redaktor publikacji Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

Fot. Krzysztof Łysek

 Jakub SzamałekJakub Szamałek (ur. 1986)

Archeolog, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie i doktorant Uniwersytetu w Cambridge (stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów). Centrum jego zainteresowań stanowi starożytność - czego efektem są artykuły popularnonaukowe publikowane między innymi w "Polityce" oraz "Wiedzy i życiu", a także powieść Kiedy Atena odwraca wzrok (Muza), którą debiutował w 2011 roku. Od 2005 roku mieszka w Wielkiej Brytanii.

 

 


 

Paweł SzlachetkoPaweł Szlachetko

Swoją karierę zawodową zaczynał jako autor słuchowisk i reportaży radiowych dla Polskiego Radia. Jako pisarz debiutował powieścią sensacyjną "Zabij, Bóg wybacza łotrom" (Agencja Wydawnicza Interster), wydaną pod pseudonimem Arthur Rey. Pod własnym nazwiskiem opublikował cykle reportaży: "Zabijałem dla mafii" (MUZA SA), "Śladami złodziei aniołów" (2006) i „Najwięksi polscy zbrodniarze” (2007), a także powieści: "Zwerbowana miłość" (2009), "Wichrołak" (2011) i "Zwerbowana miłość. Ucieczka" (2012). Jest również scenarzystą filmowym i telewizyjnym (jest współautorem serialu telewizyjnego "Śladami złodziei aniołów" i filmu fabularnego "Zwerbowana miłość").

 

 


 

http://festiwal.portalkryminalny.pl/images/stories/goscie2012/swietlicki.jpgMarcin Świetlicki (ur. 1961)

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia). Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

Fot. Krzysztof Łysek
Anna Trojan

Ukończyła farmację i etnologię medycyny. Pracuje naukowo, zajmuje się historią leków, głównie XIX-wiecznym lecznictwem. Publikowała teksty naukowe i popularnonaukowe (m.in. w „Gazecie Farmaceutycznej”). W wolnych chwilach pisze wiersze i opowiadania. Jedno z nich („Czym jest śmierć”) ukazało się w zbiorze „Zaułki zbrodni”.

 Michał WitkowskiMichał Witkowski (ur. 1975)

Jeden z najgłośniejszych polskich pisarzy. Autor m.in. dwóch zbiorów opowiadań Copyright (2001) i Fototapeta (2006) oraz powieści Lubiewo (2005) tłumaczonej na dwadzieścia języków (angielski przekład nominowany do The Independent Foreign Fiction Prize). Finalista Nagrody Literackiej NIKE 2006, laureat Nagrody Literackiej GDYNIA 2006, nominowany do NIKE 2007, laureat Paszportu "Polityki" za powieść Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej (2007). Prawa do wydania tej powieści, jak i wydanej w roku 2009 Margot, sprzedano do kilku krajów; na podstawie tych utworów przygotowano także spektakle teatralne. W 2011 r. ukazała się świetnie przyjęta przez krytykę i Czytelników powieść Drwal. Prawa do niej kupili wydawcy z Norwegii i Hiszpanii.

fot. Cato Lein 

Marcin WrońskiMarcin Wroński (ur. 1972)

Prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz ostatnio w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus” (2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum, a w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela. Mieszka w Lublinie.

 

 

 

 


 

Sebastian ZakrzewskiSebastian Zakrzewski (ur. 1975)

Prawnik, dziennikarz, zapalony żeglarz. Naukowo zajmował się kryminalistyką w szczególności przestępczością komputerową i psychologią kryminalistyczną. Obecnie manager projektu naukowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, wydawca i sekretarz redakcji czasopisma literacko-kulturalnego "Coś na Progu" (kryminał, horror, opowieści niesamowite), współwłaściciel wydawnictwa Dobre Historie (www.dobrehistorie.pl). Laureat zeszłorocznej edycji konkursu literackiego Gazety Wrocławskiej na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle.