Goście

Data publikacji: 16 października 2011

 

 

Marcin Baran

Marcin Baran (ur. 1963)

Poeta, eseista, dziennikarz, absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 80. i 90. związany z pismem „brulion”. Debiutował w 1990 roku tomem Pomieszanie. Opublikował wiele tomików wierszy, tom prozy poetyckiej Prozak liryczny, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Sendeckim zredagował antologie Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler (1997) i Żegnaj laleczko. Wiersze noir (2010). Pracował między innymi w redakcji tygodnika „Przekrój” i w Instytucie Książki. W 2008 roku opublikował tom wierszy Mistyka i zmysły. Mieszka w Krakowie.

Fot. Adrian Fichmann/EMG

 

 

 

Piotr BratkowskiPiotr Bratkowski (ur. 1955)

Poeta, prozaik, krytyk literacki i publicysta. Na łamach prasy literackiej zadebiutował w roku 1975. W latach 80. popularność przyniosły mu felietony o muzyce rockowej publikowane w miesięczniku "Literatura". W 1989 roku otrzymał za nie nagrodę artystyczną im. Stanisława Wyspiańskiego. Od 1990 roku pracuje jako redaktor i dziennikarz, m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Newsweeku" i "Rzeczpospolitej". Autor między innymi tomu wierszy Wiersze stare i nowe (2003, Oficyna 21) oraz zbioru felietonów Prywatna taśmoteka (2003, Lampa i Iskra Boża). Juror Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Krzysztof Burnetko

 

Krzysztof Burnetko (ur. 1965)

Polski dziennikarz i pisarz. Absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellonskiego, w latach 80-tych redaktor "Promienistych", później związany z Tygodnikiem Powszechnym. Autor kilkunastu książek, z których kilka napisał wraz z Witoldem Beresiem, m.in. książkę "Kapuściński: Nie ogarniam świata". Laureat wielu nagród dziennikarskich. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

 

 

 

 

 

Tadeusz CegielskiTadeusz Cegielski (ur. 1948)

Historyk, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, znawca historii nowożytnej oraz historii idei, wolnomularz - obecnie Wielki Mistrz Honorowy oraz Wielki Namiestnik. Ojciec Maxa Cegielskiego - dziennikarza i pisarza. Był przewodniczącym Rady Muzealnej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Dobrzycy; od 1992 roku pełni funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ars Regia", poświęconego wolnomularstwu. Jest współautorem książki Rozbiory Polski 1772-1793-1795 oraz autorem prac o wolnomularstwie. We wrześniu ukazał się jego kryminał Morderstwo w alei Róż (W.A.B.) Związany z mediami od czasów studenckich, pisał również scenariusze telewizyjne, filmowe oraz adaptacje teatralne.

Fot. Krzysztof Żuczkowski/Forum

 

 

Rafał Chojnacki

Rafał Chojnacki

Literaturoznawca, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, redaktor, recenzent i copywriter. Od 1999 roku propaguje muzykę folkową na portalu Folkowa.art.pl. Wieloletni redaktor portalu "Carpe Noctem" (www.carpenoctem.pl), od 2009 redaktor naczelny portalu Deckare.pl Skandynawskie kryminały. Publikował m.in. w takich pismach, jak: "Nowa Fantastyka", "Science Fiction Fantasy i Horror", "Czachopismo", "Grabarz Polski", "Lśnienie" czy "Zew Północy".

 

 

 

 

 

Mariusz CzubajMariusz Czubaj (ur. 1969)

Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim pisze cykl kryminałów z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.), Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, oraz Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) Mieszka w Warszawie.

Fot. Grzegorz Press

 

 

 

Ryszard Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej (ur. 1964)

Z wykształcenia malarz i socjolog, na co dzień zajmuje się dziennikarstwem telewizyjnym i gotowaniem obiadów dla całej rodziny. Tuż po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Śląskim rozpoczął pracę reporterską w ośrodku TVP w Katowicach, a później w poznańskiej TVP, w której jest wydawcą i reporterem programu „Telekurier". W 2007 roku zadebiutował powieścią kryminalną Upiory spacerują nad Wartą (Replika) osadzoną w realiach schyłkowego PRL-u. W 2008 roku ukazał się Trzynasty dzień tygodnia (Replika). Ręczna robota (W.A.B.) jest trzecią powieścią autora, a całkiem niedawno ukazała się kolejna: Mocne uderzenie (W.A.B.).

 

 

 

Duet GremplinaDuet Gremplina

Duet Gremplina tworzą: wokalista zespołu Czarno-Czarni, Jarek Janiszewski, oraz trójmiejski bard i dj, Jarek Ziętek. Formacja powstała osiem lat temu przy okazji kręcenia programu rozrywkowego Krzysztofa Skiby - Letnia Akademia Konja i Skiby. Później współpraca była kontynuowana w ramach programu Skibomagiel (Tele 5).
Duet specjalizuje się w druzgocących parodiach znanych przebojów, takich jak: Baśka (Wilki), Dzień Gorącego Lata (Big Day), Pod Papugami (Czesław Niemen), Dziewczyny Lubią Brąz (Ryszard Rynkowski), Maria (Ricky Martin), No Woman No Cry (Bob Marley).
Koncerty Grempliny są niezwykle energetycznym show estradowym wzbogaconym o zabawy z publicznością. Duet zaprasza do przyspieszonego kursu nauki języka hiszpańskiego oraz uczy gry na tamburynie. Formacja potrafi wprowadzić w dobry humor nawet największych ponuraków.
O klasie występów świadczy zaproszenie na festiwal Top Trendy w Sopocie, gdzie Gremplina zagrała obok Kombi, Dody i Bajmu. Gremplina na stałe współpracuje z Krzysztofem Skibą, z którym tworzy kabaret Skibomagiel.


 

 

 

Paweł Dunin-WąsowiczPaweł Dunin-Wąsowicz (ur. 1967)

Publicysta, krytyk literacki, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża oraz redaktor naczelny czasopisma "Lampa". Z wykształcenia dziennikarz, współpracował z TVP1, "Życiem Warszawy" "Machiną" i "Przekrojem", gdzie recenzował książki i komiksy. Laureat Paszportu Polityki (2005), kategoria "kreator kultury". Autor m. in. książek Widmowa biblioteka. Leksykon książek urojonych (1997), Oko smoka. Literatura tzw. pokolenia brulionu wobec rzeczywistości III RP (2000) czy Rozmów lampowych (2007). Śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble, który reklamuje jako „najgorszy zespół świata".

Fot. Michał Kobyliński

 

 

Grzegorz Dyduch

 

 

Grzegorz Dyduch (ur. 1969)

Z zawodu lekarz, specjalista patomorfolog. Z zamiłowania muzyk, basista „Świetlików”. Jest, obok Marcina Świetlickiego, głównym sprawcą skandalizującej powieści „Katecheci i frustraci”. Kiedyś razem z tymże Marcinem Świetlickim w telewizyjnym "Pegazie", później w "Wysokich Obcasach".

 

 

 

 

Anna Fryczkowska

Anna Fryczkowska (ur. 1968)

Italianistka, scenarzystka, dziennikarka. Wychowuje dzieci, pisuje w kawiarniach oraz studiuje gendery na Uniwersytecie Warszawskim. Ma na koncie dwie powieści obyczajowe: Straszne historie o otyłości i pożądaniu" (2007) oraz Trafiona - Zatopiona (2010). Kobieta bez twarzy (Prószyński i S-ka, 2011)  jest jej pierwszym kryminałem. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

Dr hab. Anna Gemra

Historyk literatury, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Członek Jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Redaktorka rocznika „Literatura i Kultura Popularna”. Interesuje się szczególnie literaturą i kulturą XIX wieku; kulturą i literaturą popularną; fantastyką (zwłaszcza fantasy i horrorem); literaturą sensacyjną, kryminalną. Autorka licznych haseł w pierwszym polskim Słowniku literatury popularnej (red. Tadeusz Żabski), artykułów poświęconych problemom literatury i kultury popularnej, książek: Kwiaty zła na miejskim bruku. O powieści zeszytowej XIX i XX wieku oraz Od gotycyzmu do horroru. Wilkołak, wampir i Monstrum Frankensteina w wybranych utworach.

 

 

 

 

 

 

Alicia Giménez-Bartlett (ur. 1951)

Hiszpańska prozaiczka, autorka powieści kryminalnych. Pisarka przez trzynaście lat wykładała literaturę hiszpańską na Uniwersytecie w Barcelonie, ale po sukcesie pierwszych powieści porzuciła karierę naukową i całkowicie poświęciła się pisaniu. Giménez-Bartlett opublikowała dotychczas osiem powieści kryminalnych, których głównymi są inspektor Petra Delicado i i komisarz Fermin Garzon. Sześć z nich zostało przełożonych na język polski. Ostatnia – Statek pełen ryżu – ukazała się w 2009 roku. Seria kryminalna przyniosła autorce kilka nagród, między innymi Nagrodę Imienia Raymonda Chandlera w 2008 roku.

Więcej o autorce czytaj tutaj

 

 

 


Paweł GoźlińskiPaweł Goźliński (ur. 1971)

Studiował w Warszawie na Akademii Teatralnej, Uniwersytecie Warszawskim, w Szkole Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jest szefem działu reportażu "Gazety Wyborczej" oraz jej reporterskiego magazynu "Duży Format", oraz współzałożycielem (razem z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem) i prezesem Instytutu Reportażu. Prowadzi autorskie zajęcia o dramacie romantycznym w Akademii Teatralnej w Warszawie. Od czasu do czasu publikuje w pismach poświęconych teatrowi. Jul (Czarne 2010) jest jego prozatorskim debiutem. W 2005 roku ukazała się jego książka Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata (słowo obraz/terytoria), będąca rozwinięciem doktoratu. Nurkuje i gra na basie. Lubi wino. Woli burgundy.

Fot. Jerzy Nogal

 

 

 

Irek GrinIrek Grin (ur. 1969)

Pisarz, fotograf, redaktor. Autor cyklu książek sensacyjno-szpiegowskich Szerokiej drogi, Anat (2002) i Szkarłatny habit (2004). Ponadto twórca thrillera Pamiętnik diabła (2002) i powieści Ze złości (2003). Współautor (wraz z Anis D. Pordes) książki Ich Miasto (2004). Jeden z ojców założycieli oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie". Opowiadaniem Bezpański pies rozpoczął kolejny cykl książek o nowym bohaterze, Józefie Marii Dyduchu, byłym zakonniku, obecnie prywatnym detektywie o specjalności - rozwody. Józef Maria Dyduch powraca w powieści Pan Szatan (2007). A następnie pojawia się w pastiszu kryminału Orchidea (2009) napisanym do spółki z Gają Grzegorzewską i Marcinem Świetlickim. Mieszka w Krakowie.

Foto © Dmitrij Szewionkow-Kismiełow

 

 

 

 

Gaja Grzegorzewska (ur. 1980)

Autorka kryminałów. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Miłośniczka kryminałów. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (Wydawnictwo EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (Wydawnictwo EMG), a w 2010 - Topielicę (EMG 2010). Współautorka wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim pastiszu powieści kryminalnej Orchidea (2009, Wydawnictwo EMG). Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

 

Wiktor Hagen

tajemniczy autor kryminałów Granatowa krew i Długi weekend (W.A.B. 2010), urodził się na początku lat siedemdziesiątych w Polsce. Matka była Polką, ojciec Francuzem. Pierwsze lata życia spędził w krajach arabskich: jego ojciec wykładał historię na uniwersytecie w Kairze, zaś w Aleppo prowadził badania nad historią miasta. Mieszkał na zmianę we Francji i w Polsce. Studiował antropologię kultury na uniwersytecie w Aix-en-Provence. Po ukończeniu studiów pomagał przyjacielowi prowadzić restaurację w Paryżu. Spędził kilka miesięcy w Indiach, kręcąc filmy dokumentalne i robiąc zdjęcia dla polskich i zagranicznych pism. Pasjonat gotowania w różnych stylach oraz fotografii. Z przekonania alterglobalista, domator i zapalony podróżnik, nieustannie stara się pogodzić te sprzeczności. Interesuje się psychologią, historią jedzenia, historią zbrodni, lubi także literaturę dziecięcą. Na stałe mieszka w Polsce.

 

 

Marek HarnyMarek Harny (ur. 1946)

Urodził się w Zabrzu jako Marek Lubaś. Z wykształcenia dziennikarz, z zamiłowania pisarz. Debiutował w 1975 roku zbiorem opowiadań Unieś mnie, wielki ptaku. Po publikacji zbioru opowiadań Góry są w nas (1990) na długie lata zamilkł, by w 2003 roku wydać powieść Urodzony z wiatru. Dwa lata później ukazał się jego pierwszy kryminał o dziennikarzu Adamie Bukowskim - Pismak, uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru. Bukowski jest również bohaterem powieści Wszyscy grzeszą (2008) oraz W imię zasad (2011).

Fot. www.harny.pl


Paweł Jaszczuk (ur. 1954)

Prozaik, krytyk literacki i dramaturg. Jego opowiadania ukazywały się w "Wiadomościach Kulturalnych", "Kamenie" i "Odgłosach", a recenzje literackie w "Dzienniku Pojezierza". Jest autorem słuchowiska Prywatka i kilku sztuk scenicznych, m.in. Aktorskiego pasjansa i Mojej siostry Stelli. Wydał zbiór opowiadań i kilka powieści. W 2005 roku za kryminał Foresta Umbra (Rebis) otrzymał prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku opublikował kolejną powieść, której akcja toczy się w międzywojennym Lwowie: Plan Sary (Prószyński).

 

 

 

 


Joanna Jodełka (ur. 1973)

Pisarka. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i tam też mieszka na stałe. W roku 2009 zadebiutowała powieścią kryminalną Polichromia* zbrodnia o wielu barwach - wydaną przez Wydawnictwo TimeMachine, za którą w 2010 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazał się jej kolejny kryminał, Grzechotka (W.A.B.).
W 2009 roku otrzymała stypendium scenariuszowe Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

 

 

Szymon Kloska

Szymon Kloska

Pracownik Instytutu Książki. Razem z Tomaszem Pindlem prowadzi w RMF Classic audycję "Piątka z literatury", wspólnie też tworzą blogi "Poczytane" i "Noble i buble" (oczywiście o książkach). Współprowadzi (z Antoniną Turnau) książkowy modul programu "WOK - wszystko o kulturze" w TVP2. Pisuje głównie do miesięcznika "Bluszcz". Wielokrotnie karany.

Fot. Danuta Węgiel

 

 

 

 

Krzysztof Kotowski

Krzysztof Kotowski (ur. 1966)


Pisarz, scenarzysta, dziennikarz telewizyjny i radiowy. Z wykształcenia psycholog. Od 2003 roku poświęcił się wyłącznie pisarstwu. Jest autorem książek sensacyjnych i thrillerów z pogranicza polityki, psychologii i fantastyki. Napisał powieści: Zygzak (2003), Japońskie Cięcie (2004), Marika (2005), Serwal (2006), Kapłan (2008), Obława (2009), Niepamięć (2009). W październiku ukazała się jego najnowsza książka: Krew na placu Lalek (Prószyński i S-ka).

 

 

 

 


Tomasz Kunz

Dr Tomasz Kunz (ur. 1969)

Adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ, tłumacz (m. in. autor przekładów pięciu książek Zygmunta Baumana), sekretarz redakcji „Wielogłosu”, pisma Wydziału Polonistyki UJ, „czuły redaktor” książki Marcina Świetlickiego 13. Zajmuje się teorią i historią literatury nowoczesnej. Autor książki Strategie negatywne w poezji Tadeusza Różewicza. Od poetyki tekstu do poetyki lektury (Kraków 2005; Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego). Prowadzi ćwiczenia z literatury współczesnej, poetyki i teorii literatury.

 

 
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
(ur. 1982)
Michał Kuźmiński (ur. 1981)


Autorzy kryminałów retro Sekret Kroke (2009, Świat Książki) i Klątwa Konstantyna (2011), których akcja rozgrywa się na przedwojennym i wojennym krakowskim Kazimierzu. Małgorzata Fugiel-Kuźmińska ukończyła dziennikarstwo oraz kulturoznawstwo międzynarodowe na UJ. Michał Kuźmiński jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej UJ. Pracuje jako dziennikarz i redaktor "Tygodnika Powszechnego". Mieszkają w Krakowie.

 

 

 

 

Marta Łysek

 

Marta Łysek (ur. 1985)

Teolog, dziennikarka, żona i matka. Współtwórczyni "Antresoli". Od 2010 roku redaktor prowadząca Portalu Kryminalnego. Miłośniczka książek, kotów i Bałtyku, autorka scenariuszy i finalistka Małopolskiej Nagrody Filmowej. Wciąż w połowie swojej pierwszej książki. Z zamiłowania - fotograf, z irytacji - korektor. Mieszka w Krakowie. Współpracuje.

Fot. Krzysztof  Łysek

 

 

 

Robert Makłowicz

Robert Makłowicz (ur. 1963)

Krytyk kulinarny, podróżnik, a przy tym dziennikarz, publicysta i pisarz. Szerokie grono zna go z prowadzonych od 1998 roku reportaży telewizyjnych o kuchniach różnych części świata (do 2008 Podróże kulinarne Roberta Makłowicza, potem Makłowicz w podróży). Jako publicysta współpracował z "Gazetą Wyborczą", "Wprost", "Newsweekiem Polska" i "Przekrojem". Jest autorem kilku książek, m.in. napisanych wspólnie z Piotrem Bikontem Dialogów języka z podniebieniem (2003) i Stołu z niepowyłamywanymi nogami (2007), a w 2010 roku ukazało się jego Cafe Museum. Mieszka trochę w Krakowie, trochę w Chorwacji.

Foto © Bogdan Krężel

 

 

 

 

Ewa Malec (ur. 1976)

Historyk sztuki, tłumacz z języka hiszpańskiego, właścicielka Księgarni Hiszpańskiej w Warszawie i Krakowie. Miłośniczka kryminałów.

 

 

 

Marcin Maruta (ur. 1969)
Prawnik. Zawodowo zajmuje się prawem autorskim, zarówno prowadząc kancelarię, jak i udzielając się jako wykładowca i autor artykułów. W wolnym czasie gotuje półzawodowo. Członek jury Nagrody Wielkiego Kalibru. Mieszka na przemian w Warszawie i Krakowie, oba miasta lubi nadzwyczaj.

 

 

 

 

 

Prof. Zbigniew Mikołejko (ur. 1951)

Polski filozof religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie, członek Amerykańskiej Akademii w Rzymie (1996), profesor Warszawskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej im. Bolesława Prusa, wykłada również filozofię i logikę w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania, a także wstęp do wiedzy o religii na Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich PAN. Publikował m.in. na łamach "Borussii", "Dialogu", "Etyki", "Gazety Wyborczej", "Kontekstów", "Literatury na Świecie", "Newsweeka", "Nowych Książek", "Przeglądu Filozoficznego", "Przeglądu Politycznego", "ResPubliki Nowej", "Rzeczpospolitej", "La Sicilia", "Społeczeństwa Otwartego", "Twórczości", "Tygodnika Powszechnego", "Uncaptive Minds". Juror Nagrody Wielkiego Kalibru.

Fot. Adam Lach

 

 

 

Marta Mizuro (ur. 1970)

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (Kogo kocham, kogo lubię, W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu.

Fot. Zosia Zija

 

 

 

Aneta Modelska-Lemke

 

Aneta Modelska (ur. 1966)

Z wykształcenia teatrolog. Przed 1989 rokiem pracowała w jednym z krakowskich wydawnictw drugiego obiegu, później – w instytucji pozarządowej. W 2004 roku wyjechała na stałe z Polski i właśnie za granicą zaczęła pisać, czego efektem jest jej debiut literacki: powieść kryminalna List, który przyszedł za późno (Videograf II, 2010). Od 2007 roku mieszka w Paryżu.

 

 

 

 

 

Robert Ostaszewski (ur. 1972)

Krytyk literacki, prozaik, były redaktor naczelny Portalu Kryminalnego, współredaguje dwumiesięcznik „Dekada Literacka” i kwartalnik „FA-art”. Opublikował zbiór felietonów Odwieczna, acz nieoficjalna (2002), prozę Troję pomścimy (2002) oraz zbiór opowiadań Dola idola i inne bajki z raju konsumenta (2005), a także tom rozmów z pisarzami i tekstów krytycznoliterackich Etapy (2008, Portret). Debiutował w 2010 roku kryminałem Kogo kocham, kogo lubię napisanym wspólnie z Martą Mizuro (W.A.B.). Mieszka w Krakowie.

Fot. Marta Cichocka

 

 

 

 

Janina Paradowska (ur. 1942)

Publicystka polityczna związana z tygodnikiem „Polityka” i radiem TOK FM, prowadzi program Puszka Paradowskiej w Superstacji. Jest absolwentką wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęła w „Kurierze Polskim” pod koniec lat 60., pisząc reportaże społeczne. Od 1991 roku jest komentatorką polityczną tygodnika "Polityka". Zainicjowała cykl spotkań pod nazwą Salony „Polityki”, na których gości czołowych polityków, biznesmenów, przedstawicieli mediów i świata kultury. Zdobyła między innymi tytuł Najlepszego Dziennikarza Roku 2002 - Grand Press. Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru.

Fot. Polityka

 

 

 

Edward Pasewicz (ur. 1971)

Poeta, prozaik. Autor książek poetyckich: Dolna Wilda (2001), Nauki dla żebraków („Topos” nr 4-5/2003), Wiersze dla Róży Filipowicz (2004), th (2005), Henry Berryman Pięśni (2006), Śmierć w darkroomie (EMG 2007)
Publikował w pismach literackich: „Rita Baum”, „ProArte”, „Studium”, „Czas Kultury”, „Ha!art”. Wiersze Edwarda Pasewicza tłumaczono m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, hiszpański i włoski. Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

Paweł Piotrowicz

Paweł Piotrowicz
(ur. 1978)

Animator kultury, prowadzący, poeta, dziennikarz, sekretarz Stowarzyszenia Kulturalno- Artystycznego Rita Baum i redaktor działu muzycznego w piśmie "Rita Baum". W 2002 r. laureat nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bieriezina, w związku z czym w 2003 r. ukazuje się jego zbiór wierszy Pierwszy plan. Organizator ponad 200 imprez kulturalnych - m.in. koncertów zespołów Matplaneta, Trottel Stereodream Experience, Kostas New Progrram, Kormorany. Autor cyklu tekstów "Wrocławska niezależna scena muzyczna", cyklu koncertów integrujących tą scenę "Żywe Kultury Muzyczne", wydawca płyt zespołu Kormorany.

Fot. www.nekanda.com


 

 

 

Dr Monika Samsel-Chojnacka

 

Dr Monika Samsel-Chojnacka

Skandynawistka, teatrolog, literaturoznawca. Dyplom doktora nauk humanistycznych uzyskała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dwukrotna stypendystka Instytutu Szwedzkiego. Naukowo zajmuje się badaniem twórczości Ingmara Bergmana oraz skandynawskiej literatury kryminalnej. Aktualnie pisze książkę poświęconą właśnie temu ostatniemu zagadnieniu. Posiada największą w Polsce bibliotekę skandynawskich kryminałów. Mieszka w Sopocie.

 

 

 

 

 

Marcin Sendecki (ur. 1967)

Poeta, dziennikarz. W latach 80. i 90. związany z pismem "bruLion". Obecnie pracuje w dziale kultury tygodnika "Przekrój". Debiutował w 1992 tomem Z wysokości. Opublikował kilka tomów wierszy, wraz z Marcinem Świetlickim i Marcinem Baranem zredagował w 1997 antologię Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler. Wydał tom wierszy 22 (2009). Ostatnio,  znowu z Marcinem Baranem i Marcinem Świetlickim, zredagował antologię wierszy Żegnaj, laleczko. Wiersze noir. Mieszka w Warszawie.

 

 

 

 

Maj Sjöwall (ur. 1935)

Szwedzka pisarka, która razem ze swoim partnerem, Perem Wahlöö, stworzyła cykl dziesięciu powieści kryminalnych, których głównym bohaterem jest detektyw Martin Beck. Doskonała dokumentacja, detaliczność, wierne oddanie żmudnych procedur policyjnych – to główne cechy tych książek, w których akcji jest czasami niewiele. Bo i intryga kryminalna jest w nich tylko pretekstem. Jak tłumaczy sama Sjöwall, ich głównym celem był opis społeczeństwa z lewicowego punktu widzenia. Po śmierci Wahlöö Maj Sjöwall zajęła się tłumaczeniami: wspólnie z Åke Sjöwall przełożyła na szwedzki utwory Roberta B. Parkera. Napisała także dwie powieści: Kvinnan som liknade Greta Garbo (wspólnie z duńskim pisarzem Tomasem Rossem) i Sista resan och andra berättelser.

Fot. Karl Ravn

Więcej o autorce przeczytaj tu
Przeczytaj recenzję Śmiejącego się policjanta

Przeczytaj recenzję Mężczyzny na balkonie

 

 

Wojciech SłomczyńskiWojciech Słomczyński (ur. 1962)


Matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Syn Macieja Słomczyńskiego - Joe Alexa. Jego zainteresowania naukowe i publikacje obejmują różnorodne zastosowania matematyki, począwszy od fizyki klasycznej i kwantowej, poprzez biologię, ekonomię, politologię, do historii sztuki. Wraz z fizykiem Karolem Życzkowskim skonstruował system głosowania dla Rady Unii Europejskiej („Kompromis Jagielloński”), który był w latach 2003-2007 przedmiotem intensywnych dyskusji naukowców, polityków i mediów. W roku bieżącym był w gronie ośmiu ekspertów, którzy przygotowali na zlecenie Parlamentu Europejskiego nową metodę podziału mandatów pomiędzy kraje członkowskie Unii nazwaną „Kompromisem z Cambridge”.

 

 

 

Jakub SzamałekJakub Szamałek (ur. 1986)

Archeolog, absolwent Uniwersytetu w Oxfordzie i doktorant Uniwersytetu w Cambridge (stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów). Centrum jego zainteresowań stanowi starożytność - czego efektem są artykuły popularnonaukowe publikowane między innymi w "Polityce" oraz "Wiedzy i życiu", a także powieść Kiedy Atena odwraca wzrok (Muza), którą debiutował w 2011 roku. Od 2005 roku mieszka w Wielkiej Brytanii.

 

 

 

Łukasz Szleszkowski

Dr n. med. Łukasz Szleszkowski

Adiunkt Katedry Medycyny Sądowej we Wrocławiu; specjalista medycyny sądowej; biegły sądowy. Jego zainteresowania skupiają się wokół zagadnień związanych z tzw. klasyczną medycyną sądową. Współpracuje z organami ścigania m.in. biorąc udział w oględzinach zwłok w miejscu znalezienia i przeprowadzając sekcje zwłok ofiar zabójstw. Szczególne zainteresowania to rekonstrukcja zdarzeń o charakterze kryminalnym, mechanika urazów oraz identyfikacja zwłok o nieustalonej tożsamości.

 

 

 

Marcin Świetlicki (ur. 1961)

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia). Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

Agata Thannhauser

Mgr Agata Thannhäuser

Doktorantka w Katedrze Medycyny Sądowej, antropolog. Interesuje się zarówno identyfikacją szczątków ludzkich jak i prowadzi badania nad obiektywną oceną wieku osób nieletnich prezentowanych w materiałach o charakterze pornograficznym. Przeprowadza oględziny szczątków ludzkich na zlecenie organów ścigania oraz bierze udział w ekshumacjach, współpracując m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej.

 

 

 

 

Maciej Trzciński

 

 

Dr hab. Maciej Trzciński

Z wykształcenia prawnik i archeolog. Adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zastępca Dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia, autor kilkudziesięciu publikacji dotyczących zagadnień związanych z prawną ochroną dziedzictwa kultury, przede wszystkim zaś przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków archeologicznych.W kręgu naukowych zainteresowań m.in. problematyka archeologii sądowej związana z badaniami miejsc zbrodni wojennych, pól bitewnych oraz miejsc katastrof lotniczych.

 

 

 

Krzysztof VargaKrzysztof Varga (ur. 1968)

Pisarz i dziennikarz. Zadebiutował książką Chłopaki nie płaczą w 1996 roku. Opublikował między innymi powieści Tequila (2001) i Nagrobek z lastryko (2007), które znalazły się w finałach Nagrody Literackiej Nike, oraz Gulasz z turula (2008), uhonorowany nagrodą Nike czytelników. Jest także współautorem (obok Pawła Dunina-Wąsowicza) słownika literatury najnowszej Parnas bis. Literatura polska urodzona po 1960 r. (1995) i antologii najnowszej poezji Macie swoich poetów (1996), stworzonej wspólnie z Pawłem Duninem-Wąsowiczem i Jarosławem Klejnockim. Książki Krzysztofa Vargi tłumaczone są na bułgarski, chorwacki, serbski, słowacki, ukraiński i węgierski.

 

 

 

Jan Costin Wagner (ur. 1972)

Studiował germanistykę i historię na uniwersytecie we Frankfurcie, później pracował jako dziennikarz. Mieszka w Niemczech, pracuje jako pisarz i muzyk. Finlandia, miejsce akcji kryminałów Wagnera, to jego druga ojczyzna – pisarz jest mężem fińskiej artystki Niny Wagner. Głównym bohaterem powieści Wagnera jest komisarz Kimmo Joentaa. Książki tego autora zostały dotąd przetłumaczone na 14 języków. W Polsce ukazały się dotychczas tłumaczenia dwóch powieści: Księżyc z lodu (2007, Jacek Santorski & Co) oraz Milczenie (2011, Akcent).

 

Więcej informacji o autorze możesz znaleźć tu
Przeczytaj recenzję książki Milczenie

 

 

 

Marcin Wroński

Marcin Wroński (ur. 1972)

Prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz ostatnio w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus” (2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum, a w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela. Mieszka w Lublinie.

 

 

 

 

Sebastian ZakrzewskiSebastian Zakrzewski (ur. 1975)

Prawnik, dziennikarz, zapalony żeglarz. Naukowo zajmował się kryminalistyką, w szczególności przestępczością komputerową i psychologią kryminalistyczną. Obecnie manager projektu naukowego na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, sekretarz redakcji Magazynu literacko-kulturalnego "Lśnienie. Kultura Grozy". Laureat tegorocznej edycji konkursu literackiego "Gazety Wrocławskiej" na opowiadanie kryminalne z Dolnym Śląskiem w tle.

 

 

 

 

Andrzej ZiemiańskiAndrzej Ziemiański (ur. 1960)

Pisarz, autor powieści science fiction, fantasy i sensacyjnych, z zawodu architekt. Wraz z Eugeniuszem Dębskim założył w roku 1997 "Fahrenheita", pierwsze polskie czasopismo internetowe poświęcone fantastyce. Debiutował w latach 80., autor wielu książek, między innymi poczytnego cyklu powieści fantasy Achaja, cenionych opowiadań science fiction, na przykład Bomba Heisenberga, Autobahn nach Poznań, a także powieści sensacyjnych, których akcja osadzona jest we Wrocławiu: Breslau forever (2008, Fabryka Słów), Ucieczka z Festung Breslau (2009, Wydawnictwo Dolnośląskie). Jego najnowsza książka to Żołnierze grzechu (2010, Bukowy Las). Laureat prestiżowej Nagrody im. Zajdla. Mieszka we Wrocławiu.

Fot. Monika Ziemiańska

 

 

Robert Ziębiński

 

 

Robert Ziębiński (ur. 1978)

Dziennikarz. Wcześniej związanny między innymi z "Przekrojem", obecnie pracuje w tygodniku „Newsweek Polska”. Jego hobby to palenie papierosów i oglądanie starych filmów z Chow Yun Fatem. Ulubieni pisarze to Raymond Carver, Bret Easton Ellis i Ambrose Bierce. Lubi alkohol, kobiety, koty i zespół Morphine.  Mieszka w Warszawie w małym bloku na Wilanowie, w którym toczy się część akcji jego literackiego debiutu Dżentelmen (EMG 2010)

Udostępnij