Maciej Siembieda

Data publikacji: 14 maja 2019

Maciej Siembieda – mimo że beletrystykę uprawia zaledwie od pięciu lat, Maciej Siembieda jest jednym z najpopularniejszych twórców powieści sensacyjnych w Polsce. Autor pięciu książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych Jakub Kania („444”, „Miejsce i imię”, „Wotum”, „Kukły”, „Kołysanka”), z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru. W dorobku ma thriller historyczny „Gambit”, nominowany do tytułu Książki Roku 2019 portalu Lubimyczytac.pl oraz polsko-grecką sagę sensacyjną „Katharsis”. W 2022 roku zostały sprzedane prawa do ekranizacji sześciu z siedmiu powieści Macieja Siembiedy.

Zanim zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat, przez trzy dekady był reporterem skupionym głównie na śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. „Polskiego Pulitzera”). Tropienie zagadek z przeszłości jest najczęstszym tematem kilkuset reportaży Macieja Siembiedy publikowanych od paryskiej „Kultury” po polskie gazety regionalne. Znakiem rozpoznawczym Siembiedy jest budowanie opowieści na podstawie zdarzeń, które miały miejsce w rzeczywistości. 

Wszystkie swoje książki pisze ręcznie piórem, przepisując na komputerze wprowadza poprawki. Tworząc sensacyjną fabułę, korzysta z notesów, w których od 40 lat spisuje historyczne ciekawostki, zagadki i niezbadane wątki prawdziwych śledztw.

Udostępnij