Igor Brejdygant

Data publikacji: 01 maja 2019

Igor Brejdygant (ur. 1971 w Poznaniu) – scenarzysta, pisarz, reżyser, producent reklam, fotograf, aktor.

Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej. 

Jest jednym z najzdolniejszych scenarzystów i pisarzy swojego pokolenia. 

Dużą popularność przyniosły mu powieści kryminalne: Paradoks, Szadź, Rysa, Układ.

Rysa został uhonorowany Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. Za tę książkę był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Druga po Rysie część serii o komisarz Monice Brzozowskiej, thriller polityczny, nosi tytuł: Układ. Układ został wydany 2019r.

Na kanwie jego powieści powstają scenariusze interesujących filmów i seriali.  

Jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz do seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle Epoque. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu dla Netfilix’a - Ultraviolet.

Autor opowiadań z tomów: Eksplozje i Opowiem Ci o zbrodni. Na antenie Crime+Investigation Polsat analizuje głośne sprawy kryminalne.

Jest reżyserem i scenarzystą serialu dokumentalnego Asy B klasy dla Canal+ Discovery oraz programów telewizyjnych: Szaleńcy Pana Boga oraz Handlarze.

Ma na swoim koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych: Przemoc w rodzinie, Nie krzywdź, a nie będziesz krzywdzony.

Członek Jury Konkursu na mikropowieść sensacyjną BLEF organizowanego przez Fundację Duży Format. Jest autorem adaptacji na scenariusz serialu telewizyjnego czterech powieści Marka Krajewskiego pt.: Erynie.

Laureat Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w 2019r. za powieść pt. Rysa. Za tę książkę Autor był także nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Powieść znalazła się na liście książek przedstawionych do nominacji do Nagrody Kryminalnej Piły dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2019.

Na podstawie powieści Szadź powstał serial TVN Discovery pod tym samym tytułem. Igor Brejdygant jest też współautorem scenariusza serialu. Premierę serialu odbyła się 4 kwietnia 2020 w player.pl, a na kanale TVN - 13 października 2020.

 

W lipcu 2020 Sony PicturesTelevision (SPT) Networks Central Europe w Polsce rozpoczęło zdjęcia do serialu kryminalnego, będącego ekranizacją obu powieści autorstwa Igora Brejdyganta – Rysa oraz Układ. Sam Autor jest scenarzystą wiodącym (head writer) serialu.

 

Pełna sylwetka twórcy:

https://cinemobile.pl/portfolio/igor-brejdygant

http://www.filmpolski.pl/Igor Brejdygant

https://www.imdb.com/Igor Brejdygant

 

fot. Adam Pluciński/ Move Picture  

Udostępnij