Nagroda Wielkiego Kalibru

Autor: Tomasz Daniel Dobek
Data publikacji: 10 czerwca 2011

 

 

 

Lista nominowanych powieści:

1. Artur Baniewicz, „Pięć dni ze swastyką” (Znak)
2. Wojciech Chmielarz, „Osiedle marzeń” (Czarne)
3. Mariusz Czubaj, „R.I.P.” (Albatros)
4. Ryszard Ćwirlej, „Śliski interes” (Muza)
5. Marta Guzowska, „Chciwość” (Burda)
6. Anna Kańtoch, „Łaska” (Czarne)
7. Bartosz Szczygielski, „Aorta” (W.A.B.)
8. Marcin Wroński, „Portret wisielca” (W.A.B.)

Czytelnicy mogą głosować na najlepszą według nich powieść, wysyłając SMSy na numer 797 679 295 według następującego wzoru: numer nominowanej książki spacja tytuł spacja dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres). Przykład: 6 Łaska Jan Nowak ul. Główna 1 00-000 Warszawa. Pamiętajcie: każdy może wysłać tylko jeden sms! Opłata za sms: według taryfy operatora.

Na zgłoszenia czekamy do północy 26 maja 2017. Nazwisko zdobywcy Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru zostanie ogłoszone podczas Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, która odbędzie się 27 maja 2017 roku.

Spośród wszystkich głosujących zostanie rozlosowanych 15 osób, które otrzymają kryminały-niespodzianki. Nazwiska wygranych zostaną ogłoszone na łamach Portalu Kryminalnego do 5 czerwca.

 


 

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Anna Gemra, prof. Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do czternastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. Tym razem ze względu na wyrównany poziom jury zdecydowało o nominowaniu ośmiu pozycji.

Oto one:

baniewicz

Artur Baniewicz, „Pięć dni ze swastyką” (Znak)

Jesień 1942 roku. W lesie pod Kielcami zostaje znalezione ciało niemieckiego żandarma. Krwawy odwet na polskich cywilach jest nieunikniony.
W tym samym czasie lwowski ekspolicjant Paweł Bujnicki wykonuje wyrok na konfidencie – nie dla idei, po prostu mu zapłacono. Wkrótce na jego drodze staje przełożony zamordowanego żandarma. Chce, by Bujnicki pomógł w rozwiązaniu tajemnicy, której stawką jest życie wielu ludzi. Śmiertelni wrogowie mają tylko pięć dni na odkrycie prawdy.
Herosi okazują się łajdakami, a zagrożenie przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Intrygujący bohaterowie, skomplikowana zagadka oraz dwie kobiety, czyli… podwójna dawka kłopotów. W tej książce nic nie jest oczywiste.

Artur Baniewicz – autor fantastycznego cyklu o czarokrążcy Debrenie z Dumayki, powieści sensacyjnych i thrillerów militarnych, m.in. „Góra trzech szkieletów” (2003) i „Drzymalski przeciw Rzeczpospolitej” (2004, nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru). Jak sam się przyznaje, pisać zaczął z żalu po zakończeniu Sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Mieszka w Stargardzie.

Recenzja powieści

 

Chmielarz

Wojciech Chmielarz, „Osiedle marzeń” (Czarne)

Jedno z eleganckich zamkniętych osiedli w Warszawie, mały raj na ziemi, o jakim marzy co drugi Polak, budzi się ze snu. Ten dzień sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Śmierć studentki, której zwłoki nad ranem znajduje ochroniarz, da początek serii zaskakujących wydarzeń. Życie mieszkańców przybierze dramatyczny obrót, a raj zmieni się w piekło. W tym miejscu, jak w Polsce w miniaturze, spotkają się polityka i mafia, seks i narkotyki, ambicje i aspiracje, tajemnice i marzenia, które czasem bywają zabójcze.
Komisarz Jakub Mortka wraca, by rozwikłać kolejną zagadkę. U jego boku stanie aspirantka Suchocka, która sama ma w zanadrzu kilka tajemnic…

Wojciech Chmielarz – dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnej „Wampir”. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść „Przejęcie”. W przygotowaniu jest film fabularny na podstawie jego drugiej książki „Farma lalek”.

Recenzja powieści

 

Czubaj

Mariusz Czubaj, „R.I.P.” (Albatros)

Marcin Hłasko, były policjant, specjalista od spraw bezpieczeństwa i odnajdywania zaginionych, chyba nie miał dotąd powodów, żeby zastanawiać się nad tą kwestią. Ale wyjazd na Mazury może to zmienić. I nie chodzi o zlecenie, w związku z którym się tam udaje – odnalezienie zaginionej przed rokiem dziewczyny. Raczej o sprawę, z powodu której to zlecenie przyjął: zaginięcie własnego ojca przed dwudziestu sześciu laty.

Mariusz Czubaj – jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów, tłumaczonych na angielski, niemiecki, ukraiński, włoski i turecki; profesor antropologii kultury; autor powieści kryminalnych: „21:37”, „Kołysanka dla mordercy”, „Zanim znów zabiję” i „Piąty Beatles”. Wraz z Markiem Krajewskim stworzył postać komisarza Jarosława Patera, bohatera „Alei samobójców” i „Róż cmentarnych”. Pisze nie tylko kryminały, lecz także opracowania poświęcone temu gatunkowi powieści („Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych”, napisana wspólnie z Wojciechem Bursztą, i „Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne”) oraz innym obszarom kultury popularnej. Zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (i siedmiokrotnie do niej nominowany). „Martwe popołudnie”, pierwsza książka cyklu z Marcinem Hłasko, otrzymało nagrodę specjalną na festiwalu Kryminalna Piła za „wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski”.

Recenzja powieści

Ćwirlej

Ryszard Ćwirlej, „Śliski interes” (Muza)

Akcja powieści rozgrywa się zimą 1983 roku. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Chorąży Teofil Olkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zupełnie przypadkowo i wbrew swojej woli zostaje oficerem prowadzącym śledztwo w sprawie zwłok znalezionych na ulicy w pryzmie śniegu. Szybko okazuje się, że to ciało wykradzione z grobu na jednym z poznańskich cmentarzy. Czyżby w mieście grasował nekrofil?

Partner i kolega Olkiewicza, podporucznik Mirosław Brodziak, dzięki swoim rozległym kontaktom w świecie przestępczym dowiaduje się, że jego przyjacielowi z dzieciństwa, cinkciarzowi Rychowi Grubińskiemu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Konkurencyjna grupa cinkciarzy chce go zlikwidować. Na domiar złego, wiedzą gdzie Grubiński się ukrywa. Brodziak nie ma czasu do stracenia. Musi ostrzec przyjaciela. Wyrusza do zagubionego pośród lasów gospodarstwa ze świadomością, że w tym samym kierunku podążają bandyci.

Ryszard Ćwirlej – absolwent socjologii, był dziennikarzem w TVP Katowice, później w TVP Poznań. W latach 2010-2016 zastępca Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury.  Przez krytyków uznawany jest za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści „Ręczna robota” napisał 75-odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Trzykrotnie nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2015 roku jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku.

 

Guzowska

Marta Guzowska, „Chciwość” (Burda)

Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego.

Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą.

Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie.

Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą żądza zysku? Czy warto ufać innym?

Marta Guzowska – pisarka, archeolog, doktor nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Mieszka w Wiedniu. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki”. Za swój debiut literacki – książkę „Ofiara Polikseny” – zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru. Kolejne części cyklu z antropologiem Mario Yblem to „Głowa Niobe” (2013), „Wszyscy ludzie przez cały czas” (2015) i „Czarne światło” (2016). „Chciwość” rozpoczyna nowy cykl o Simonie Brenner.

Recenzja powieści

Kańtoch

Anna Kańtoch, „Łaska” (Czarne)

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Dziewczynka jest pokryta warstwą zaschniętej krwi. Jak udało jej się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.

Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w szkole podstawowej. Pewnego dnia nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przedstawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Wkrótce zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.
Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

Anna Kańtoch – z wykształcenia orientalistka, autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska to jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych.

Recenzja powieści

 

Szczygielski

Bartosz Szczygielski, „Aorta” (W.A.B.)

Pruszków spokojnie żyje w cieniu niedalekiej Warszawy. Mało kto pamięta o mafii pruszkowskiej, która rządziła miastem w latach dziewięćdziesiątych. Byli mafiosi albo odsiadują wyroki, albo zakamuflowali się i zeszli do podziemia…

Kiedy w mieszkaniu na luksusowym osiedlu dwóch tragarzy znajduje zmasakrowaną kobietę, wszyscy są zszokowani. Sprawa trafia do komisarza Gabriela Bysia z Komendy Stołecznej. Byś musi ją szybko rozwiązać – po ostatniej wpadce to jego zawodowe „być albo nie być”. Tymczasem ma tylko niezidentyfikowane okaleczone zwłoki z wyłupionymi oczami. Niebawem okazuje się jednak, że to morderstwo jest wierzchołkiem góry lodowej, a wszystkie tropy prowadzą do pewnego niebezpiecznego człowieka… Czy Byś wypowie otwartą wojnę mężczyźnie, który rządzi podziemnym Pruszkowem?

Bartosz Szczygielski – recenzent i autor opowiadań. Dwukrotny laureat w konkursie na opowiadanie organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem w kwartalniku „QFant”. Swoje teksty publikował m.in. w magazynie „Tekstualia” oraz „Papermint”. Wielbiciel dobrego filmu, książki i tatuażu. Nigdy nie nauczył się pływać, ale nieźle radzi sobie z malowaniem. „Aorta” to jego debiut powieściowy.

Recenzja powieści

Wroński

Marcin Wroński, „Portret wisielca” (W.A.B.)


Dwie religie, dwie uczelnie, dwóch samobójców i… jeden motyw.

Ósmy kryminał historyczny z lubelskiego cyklu. Tym razem Maciejewski prowadzi dochodzenie w sprawie dwóch samobójstw młodych ludzi – ucznia lubelskiej jesziwy i studenta KUL-u. Władze obu uczelni zrobią wiele, by zatuszować sprawę.

Marcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań „Udo Pani Nocy” (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w „Piękne jesteście przyjaciółki moje” i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: „Morderstwie pod cenzurą” (2007), „Kinie Venus” (2008), „A na imię jej będzie Aniela” (2011), „Skrzydlata trumna” (2012), „Pogrom w przyszły wtorek” (2013), „Haiti” (2014), „Kwestja krwi” (2014), „Portret wisielca” (2016), „Czas Herkulesów” (2017). W 2010 roku ukazał się jego thriller „Officium Secretum. Pies Pański”. Za powieść „Pogrom w przyszły wtorek” zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jest też dwukrotnym laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru: 2013 za powieść „Skrzydlata trumna” i 2014 za „Pogrom w przyszły wtorek”.


/źródła opisów: materiały wydawnictw/

 

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 27 maja 2017 w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Dzień wcześniej – w piątek, 26 maja – jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać.

Stanowisko przewodniczącego kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru objął w tym roku – po zmarłej Janinie Paradowskiej – prof. Zbigniew Mikołejko. Do grona jurorów dołączyła w tym roku Anna Gemra – literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz i Jakub Szamałek.

 

  

Po raz pierwszy w historii Nagrody Wielkiego Kalibru odsłaniamy kulisy pracy jury, publikując długą listę książek, spośród których jurorzy wybiorą nominowaną do nagrody siódemkę.Image

Na liście znalazły się następujące powieści:
1. Artur Baniewicz, „Pięć dni ze swastyką” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
2. Wojciech Chmielarz, „Osiedle marzeń” (Wydawnictwo Czarne)
3. Mariusz Czubaj, „R.I.P.” (Wydawnictwo Albatros)
4. Ryszard Ćwirlej, „Śliski interes” (Wydawnictwo Muza)
5. Marta Guzowska, „Chciwość” (Wydawnictwo Burda)
6. Anna Kańtoch, „Łaska” (Wydawnictwo Czarne)
7. Marek Krajewski, „Mock” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
8. Ove Løgmansbø, „Enklawa” (Wydawnictwo Dolnośląskie)
9. Ove Løgmansbø, „Połów” (Wydawnictwo Dolnośląskie)
10. Janusz Majewski, „Czarny mercedes” (Wydawnictwo Marginesy)
11. Bartosz Szczygielski, „Aorta” (Wydawnictwo W.A.B.)
12. Marcin Wroński, „Portret wisielca” (Wydawnictwo W.A.B.)

Tytuły siedmiu powieści nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2017 poznamy 2 maja – jurorzy wybiorą je spośród książek znajdujących się na długiej liście. Nazwisko zdobywcy tegorocznej nagrody zostanie ogłoszone w czasie uroczystej gali, która odbędzie się 27 maja 2017 roku we Wrocławiu, w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Podobnie jak w poprzednich latach, zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 25 000 złotych ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru 2017: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Anna Gemra, Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula.


 

Regulamin Nagrody Wielkiego Kalibru 2017 dla autora najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej

 1. Regulamin określa zasady przyznawania Nagrody Wielkiego Kalibru (NWK) dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej opublikowanej przez polskiego autora w języku polskim w roku 2016.
 2. Organizatorem konkursu na najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną jest wydawnictwo EMG we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
 3. W roku 2017 NWK wynosi 25 000 zł i została ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza.
 4. Nagroda zostanie wręczona w czasie uroczystej gali w dniu 27 maja 2017 roku we Wrocławiu w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017.
 5. W 2017 roku przyznana zostanie także Nagroda Czytelników. Czytelnicy będą mogli wybierać spośród powieści nominowanych przez jurorów do finału. Głosy będą mogli oddawać za pomocą SMS. Szczegółowe warunki plebiscytu Czytelników zostaną ogłoszone po wyłonieniu finalistów.
 6. Warunkiem dopuszczenia powieści do konkursu jest przesłanie 9 egzemplarzy zgłaszanej książki przez jej wydawcę lub autora na adres organizatora.
 7. Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w roku 2016 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski.
 8. Nadesłane książki muszą być opatrzone numerem ISBN.
 9. Książki do konkursu mogą ponadto zgłaszać jurorzy i organizator.
 10. Termin nadsyłania (zgłaszania) książek dla wydawców i autorów upływa 31 stycznia 2016.
 11. Książki należy nadsyłać na adres: EMG Ewa Mańkowska-Grin, Portal Kryminalny, 31-055 Kraków, ul. Miodowa 6/1 z dopiskiem: Nagroda Wielkiego Kalibru 2017.
 12. Organizator zadba, by nadesłane książki zostały dostarczone jurorom.
 13. Jurorzy otrzymają wszystkie zgłoszone książki.
 14. Spośród nadesłanych książek jurorzy nominują do NWK siedem powieści i prześlą swoje nominacje do organizatora do dnia 30 kwietnia 2017 roku.
 15. Organizator poda nominacje do publicznej wiadomości do dnia 2 maja 2017.
 16. Jurorzy nie muszą nominować siedmiu powieści, jeśli uznają, że nie wszystkie zasługują na NWK.
 17. Wybór Laureata spośród autorów nominowanych książek nastąpi w dniu przyznania NWK.
 18. Nagrody nie można nie przyznać.

Udostępnij