Nagroda Wielkiego Kalibru 2018

Data publikacji: 27 maja 2018

Podczas piętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wrocław 2018 wręczono aż pięć nagród. Tegorocznym zwycięzcą – i to podwójnym – okazał się Ryszard Ćwirlej: otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru i Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Ryszard Ćwirlej za powieść „Tylko umarli wiedzą” odebrał statuetkę oraz Nagrodę ufundowaną przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia, Wojciecha Adamskiego. Przewodniczący Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru prof. Zbigniew Mikołejko stwierdził, że autor dostał nagrodę z dwóch powodów. Po pierwsze: jury postanowiło w tym roku nagrodzić kogoś, kto spośród nominowanych najlepiej spełnia formułę tradycyjnej powieści kryminalnej lub sensacyjnej, po drugie: autor w swojej powieści pokazał, jak w szarym człowieku rodzą się zło i przemoc.

Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymał Arnaldur Indriðason. Wręczył mu ją laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z roku 2005, Boris Akunin. Wyraził przy tym zdziwienie, jak Indriðason mógł stać się tak świetnym autorem kryminałów, pochodząc z Islandii – państwa, w którym zbrodni praktycznie nie ma. 

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali też czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru w postaci statuetki już po raz drugi powędrowała do rąk Ryszarda Ćwirleja (poprzednią otrzymał w ubiegłym roku), tym razem za powieść „Tylko umarli wiedzą”. Nagrodę wręczył Irek Grin.

By uczcić pamięć zmarłej Janiny Paradowskiej, wieloletniej przewodniczącej Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Fundacja Świat ma Sens przyznała Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Otrzymała ją nieobecna na gali Anna Kańtoch za powieść „Wiara”. Witold Bereś w uzasadnieniu przytoczył słowa członka Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru, Anny Marchewki: powieść Anny Kańtoch jest o tym, o czym wszyscy wiedzą, ale boją się powiedzieć – i tak właśnie o współczesnej Polsce powiedziałaby Janina Paradowska, która kochała i kryminały, i Polskę.

Nowością podczas tegorocznego rozdania nagród była nagroda dla uczestników warsztatów. Już po raz dziesiąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zorganizowało konkurs na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle. Laureaci wzięli udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbyły się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018 w dniach 24-26 maja. Nagrody dla opowiadań, w których Wrocław został pokazany najpiękniej (autorstwa Agnieszki Biskup, Magdaleny Layer-Sarzotti i Weroniki Śmiei), ufundowało miasto Wrocław, a wręczyła je Joanna Rańda z Biura Promocji i Turystyki we Wrocławiu.

Podczas uroczystej gali nie zabrakło również części artystycznej: Mariusz Czubaj, Stanisław Szelc, Marcin Świetlicki oraz Michał Wandzilak przedstawili minimalistyczną operę zainspirowaną nominowanymi powieściami.

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Pracował jak dziennikarz w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. Do roku 2015 był zastępcą Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Twórca nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści Ręczna robota napisał serial słuchowiskowy (75 odcinków), zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia. W 2015 roku Błyskawiczna wypłata jako najlepsza miejska powieść kryminalna 2014 roku została nagrodzona Kryminalną Piłą. Był pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, za powieść Śliski interes otrzymał w 2017 roku Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

Do grona jurorów dołączyły w tym roku prof. Inga Iwasiów oraz dr Anna Marchewka. W Jury Nagrody Wielkiego Kalibru zasiadali także: przewodniczący prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra, prof. Małgorzata Omilanowska, Witold Bereś i Grzegorz Sowula. Pozostali autorzy nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2018 to: Wojciech Chmielarz („Zombie”), Marta Guzowska („Reguła nr 1”), Grzegorz Kalinowski („Pogromca grzeszników”), Anna Kańtoch („Wiara”), Katarzyna Kwiatkowska („Zgubna trucizna”), Krzysztof A. Zajas („Oszpicyn”).

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

Relacja z czwartego dnia MFK Wrocław 2018

26 maja 2018

Relacja z trzeciego dnia MFK Wrocław 2018

25 maja 2018

Relacja z drugiego dnia MFK Wrocław 2018

24 maja 2018

Relacja z pierwszego dnia MFK Wrocław 2018

23 maja 2018