Article Index
Kryminalne Warsztaty Literackie
Kryminalne Warsztaty Literackie 2017
Konkurs na opowiadanie
Regulamin
All Pages


Kryminalne Warsztaty Literackie

Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018

 

 

 1. Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
 2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 24-26 maja 2018 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
 4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 31 marca 2018 roku włącznie nadeślą na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 30 kwietnia 2018.
 5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w środę 23 maja 2018 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Uczestnicy zostaną poinformowani o terminie spotkania organizacyjnego w późniejszym terminie.
 6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci, natomiast wyżywienie otrzyma w zakresie: obiadokolacja.
 7. Warsztaty rozpoczną się 24 maja i potrwają do 26 maja. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 23 do 27 maja.
 8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się od 24 do 26 maja pomiędzy 10.00 a 14.00.
 9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na cztery grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z czterech trenerów: Ryszarda Ćwirleja, Marty Guzowskiej, Katarzyny Puzyńskiej i Marcina Świetlickiego.
 10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018.
 11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
 12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
 13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
 14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
 15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
 16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
 17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
 18. Po zaakceptowaniu regulaminu kandydaci chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają formularz, w którym podają tytuł opowiadania. Ten sam tytuł powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
 19. Opowiadanie należy załączyć do maila jako plik tekstowy o nazwie takiej jak tytuł opowiadania. W treści nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu, wyłącznie tytuł. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna tytuły z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
 20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów, zostaną usunięte z systemu.
 21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik, oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


Jeżeli akceptujesz powyższy regulamin i chcesz wziąć udział w konkursie, wypełnij formularz. 

W imieniu organizatorów: Miasta Wrocław i Wydawnictwa EMG  oraz własnym gratulujemy laureatom  tegorocznej, dziewiątej już edycji konkursu na opowiadanie kryminalne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017.

 

Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 w dniach 24-28 maja.

Oto lista zwycięzców:
1.    Magdalena Bieniecka, „Opiekuj się!”
2.    Agnieszka Biskup, „Psu z gardła”   
3.    Michał Bruździak, „Wrocław NOIR
4.    Kamil Brycki, „Placebo”
5.    Jacek Galiński, „Jak nigdy”
6.    Nina Igielska, „Pamięć”
7.    Beata Jankowiak-Konik, „Korona Henryka”
8.    Franciszek Keller, „Trzynaście stopni”
9.    Łukasz Koterba, „Amstelveen-Wrocław”
10.    Łukasz Lachowski, „Skarb”
11.    Monika Myślińska, „Lublin-Wrocław”
12.    Katarzyna Nocuń-Mszyca, „Strefa komfortu”
13.    Rafał Pawlak, „Rozkład sił”
14.    Marcin Polański, „Miejska gra”
15.    Grzegorz Reiwer, „Dość”
16.    Konrad Słonecki, „Ofiara”
17.    Piotr Szymański, „Niezauważalna”
18.    Aleksandra Śmigielska, „Wszystkie koty są czarne”
19.    Krzysztof Wieprzycki, „Gniazdo”
20.    Hanna Wojciechowska, „Okazja czyni mordercę”
21.    Ziemowit Żwirbliński, „Zaginiona”

Gratulujemy!

Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań  w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Katarzyny Bondy, Wojciecha Chmielarza i Joanny Opiat-Bojarskiej. Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy, których nazwiska poznamy niebawem.

Choć pewnie niektórzy uważają warsztaty wyłącznie za przyjemną rozrywkę, mogą one być brzemienne w skutki. Świadczą o tym debiuty powieściowe uczestników naszych warsztatów (Marty Guzowskiej, Agnieszki Krawczyk, Anny Trojan, Bartłomieja Biesiekirskiego, Joanny Marat, Mateusza Lemberga, Piotra Bolca, Roberta Małeckiego, Bartosza Szczygielskiego, a już niebawem – Marty Matyszczak). Mało tego: powieść „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści sensacyjnej lub kryminalnej roku. Warto więc wziąć udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich! 

Piszecie (lub chcecie pisać) opowiadania kryminalne? Mamy dobre wieści: rusza dziewiąta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017!

Już po raz dziewiąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 25-27 maja 2017, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017.

Podczas ośmiu poprzednich edycji nagrodziliśmy już 185 uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów: "Zaułki zbrodni" (Wydawnictwo Dolnośląskie, opowiadania z lat 2009 i 2010) oraz "Czas zbrodni" (Wydawnictwo EMG, opowiadania z lat 2011-2014). Kilku uczestników wydało swoje powieści, między innymi Marta Guzowska (która za swoją debiutancką "Ofiarę Polikseny" zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru), Agnieszka Krawczyk, Robert Małecki, Bartosz Szczygielski, Anna Trojan, Bartłomiej Biesiekirski, Joanna Marat, Piotr Bolc i Mateusz Lemberg. Warto zatem próbować!

Termin zgłoszeń mija 9 kwietnia 2017 roku
. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 28 kwietnia 2017.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.

Adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Katarzyna BondaKatarzyna Bonda – z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru w 2015 roku, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House.

 

 

 

Joanna Opiat-BojarskaJoanna Opiat-Bojarska – autorka poczytnych serii kryminalnych, których tempo zabiera czytelnikom oddech, a montaż scen i przełomy w akcji dają niesamowicie filmowy efekt. Dociekliwa, pomysłowa i bezkompromisowa. Ukończyła ekonomię w Poznaniu, lecz niech nikogo nie zwiedzie jej wykształcenie. Kryminał w wykonaniu ekonomistów święci tryumfy na całym świecie, czego przykładem są powieści Jo Nesbø czy Camilli Läckberg. Wie, jak przekuć porażkę w sukces. Pasję pisania odkryła dzięki przebytej chorobie. Dziś nie boi się już niczego – ani tematów tabu, ani najbardziej wymyślnej zbrodni. Opracowała wzór na najlepszy kryminał: realizm, emocje i zwroty akcji. Wzór na Joannę Opiat-Bojarską.

fot. Beata Cichecka
Wojciech Chmielarz=


Wojciech Chmielarz – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnej Wampir. Czterokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść Przejęcie. W przygotowaniu jest film fabularny na podstawie jego drugiej książki Farma lalek.

fot. Max Pflegel


Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.

 


Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) 

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017


1.    Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
2.    Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 25-27 maja 2017 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3.    Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4.    Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 9 kwietnia 2017 roku włącznie nadeślą na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 28 kwietnia 2017.
5.    Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w środę
24 maja 2017 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Uczestnicy zostaną poinformowani o terminie spotkania organizacyjnego w późniejszym terminie.
6.    Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci, natomiast wyżywienie otrzyma w zakresie: obiadokolacja.
7.    Warsztaty rozpoczną się 25 maja i potrwają do 27 maja. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 24 do 28 maja.
8.    Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się od 25 do 27 maja pomiędzy 10.00 a 14.00.
9.    Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z trzech trenerów.
10.    Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2017.
11.    Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań  w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
12.    Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
13.    Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
14.    Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
15.    Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
16.    Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
17.    Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
18.    Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
19.    Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
20.    Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów, zostaną usunięte z systemu.
21.    Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik, oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu