Kryminalne Warsztaty Literackie

Data publikacji: 24 czerwca 2010


Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015 w dniach 27-30 maja.

Oto lista zwycięzców:
1. Magdalena Bieniecka, Krwawy bilans
2. Anna Bińkowska, Morderstwo w Piła Expressie
3. Tomasz Borkowski, Morderstwo w miasteczku
4. Malwina Chołyst, Czysty bałaganiarz
5. Jagoda Dobrucka, Tasak
6. Beata Durka-Gruszecka, Rocznica
7. Damian Filipkowski, Rysa na szkle
8. Bartłomiej Grubich, Kobieta
9. Anna Jarmuła, Tajemnica Pod Karpiami
10. Łukasz Lachowski, Modlitwa
11. Magdalena Lewandowska-Rosa, Zima w letnisku
12. Bożena Mazalik, Zbrodnia doskonała
13. Monika Ogrodnik, Dzień, w którym umrę
14. Dorota Panecka, Względy bezpieczeństwa
15. Joanna Pawłusiów, Ostatni dzwonek
16. Jacek Piekiełko, Papier przyjmie wszystko
17. Magdalena Przyborowska, Krwawy świt
18. Jarosław Sępek, Eryk
19. Ewa Spławska, Integracja
20. Justyna Stanisz, Na wyłączność
21. Aleksandra Śmigielska, Trup pod choinkę
22. Adriana Tronina, Elsbet
23. Hanna Wojciechowska, Karol w Klubie 27, czyli szybki sposób na milion fanów na fejsie
24. Katarzyna Ziemnicka, Śmierć w zoo

Gratulujemy!


Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Katarzyny Bondy, Mariusza Czubaja oraz Marcina Wrońskiego. Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy, których nazwiska poznamy niebawem.

Choć pewnie niektórzy uważają warsztaty wyłącznie za przyjemną rozrywkę, mogą one być brzemienne w skutki. Świadczą o tym debiuty powieściowe uczestników naszych warsztatów (Marty Guzowskiej, Agnieszki Krawczyk, Anny Trojan, Bartłomieja Biesiekirskiego, Joanny Marat, Mateusza Lemberga i Piotra Bolca). Mało tego: powieść "Ofiara Polikseny" Marty Guzowskiej zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści sensacyjnej lub kryminalnej roku. Niebawem ukaże się też wybór najlepszych opowiadań z poprzednich lat. Warto więc wziąć udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich!Ogłaszamy siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015! Mamy jednak niespodziankę: z okazji przypadającej na ten rok 125. rocznicy urodzin Agathy Christie konkurs przybierze nieco inną niż zwykle formę.

Za zgodą właściciela praw autorskich, Miasto Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs literacki na opowiadanie kryminalne "Być jak Agatha Christie". Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat "locked room" i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.

Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja 2015, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. Podczas sześciu poprzednich edycji nagrodziliśmy już 137 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów - wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), "Jak makiem zasiał" Anny Trojan (Prószyński 2012), "Jasnowidz" Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), "Monogram" Joanny Marat (Prószyński 2014), "Zasługa nocy" Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i "Ludzie przechodni" Piotra Bolca (Oficynka 2014). W najbliższych miesiącach nakładem Wydawnictwa EMG ukaże się także wybór najlepszych opowiadań z ostatnich edycji konkursu. Warto zatem próbować!

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.


Adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

bondaKatarzyna Bonda – autorka bestsellerowych powieści kryminalnych. Do polskiego kryminału wprowadziła postać profilera: trylogia o psychologu policyjnym Hubercie Meyerze (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), w 2014 roku zapoczątkowała „tetralogię żywiołów” o profilerce Saszy Załuskiej (Pochłaniacz – POWIETRZE, w przygotowaniu: Okularnik – ZIEMIA, Lampiony – OGIEŃ, Czerwony Pająk – WODA). Autorka książek dokumentalnych Zbrodnia niedoskonała i Polskie morderczynie. Założycielka szkoły pisania www.maszynadopisania.pl.Ukończyła dziennikarstwo na UW i scenariopisarstwo na PWSFTViT.
Fot. Anna Powierża/Vers24czubajMariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008) i Róże cmentarne (2009). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011) oraz Zanim znowu zabiję (2012). W zeszłym roku ukazała się nowa powieść pisarza, Martwe popołudnie (2014).
Fot. Grzegorz Press


wronskiMarcin Wroński – prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus” (2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum, w 2011 trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela, później kolejne: Skrzydlata trumna (2012) – nagrodzona Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Pogrom w przyszły wtorek (2013) – powieść uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz Nagrodą Wielkiego Kalibru Czytelników, Haiti (2014) oraz Kwestja krwi (2014).

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie)

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015


1. Miasto Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego „Być jak Agatha Christie”.
2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 27-30 maja 2015 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 31 marca 2015 roku włącznie nadeślą na adres redakcja@portalkryminalny.pl niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego, którego akcja będzie się rozgrywać wedle reguł podgatunku powieści detektywistycznej zwanego „locked room” i będzie osadzona we współczesności. W zgłaszanych pracach nie mogą pojawić się postaci występujące w powieściach Agathy Christie.
5. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG, Wydawnictwa Dolnośląskiego i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 27 kwietnia 2015.
6. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia we wtorek 26 maja 2015 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Uczestnicy zostaną poinformowani o terminie spotkania organizacyjnego w późniejszym terminie.
7. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci, natomiast wyżywienie otrzyma w zakresie: obiad, kolacja.
8. Warsztaty rozpoczną się 27 maja i potrwają do 30 maja. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 26 do 31 maja.
9. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.
10. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z trzech trenerów.
11. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015.
12. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
13. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
15. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
16. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
17. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
18. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
19. Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
20. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
21. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.
22. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu

Udostępnij