Konkurs na opowiadanie kryminalne

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 04 marca 2019

Piszecie (lub chcecie pisać) opowiadania kryminalne? Mamy dobre wieści: rusza jedenasta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019!

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 30 maja - 1 czerwca 2019, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2019. 

Podczas dziesięciu poprzednich edycji nagrodziliśmy już ponad dwustu uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów, a kilku uczestników wydało swoje powieści, między innymi Marta Guzowska (która za swoją debiutancką Ofiarę Polikseny zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru), Agnieszka Krawczyk, Robert Małecki, Bartosz Szczygielski i Mateusz Lemberg. Dlatego zdecydowanie warto próbować!

Termin zgłoszeń mija 31 marca 2019 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 30 kwietnia 2019.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.

 warsztaty

Adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. 

Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Jej kolejne książki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016), Chciwość (2016), Reguła nr 1 (2017) i Ślepy archeolog (2018).

 fot. Wojciech Rudzki

 

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, zdobywca Nagrody Wielkiego Kalibru (2015), pięciokrotnie nominowany do tej nagrody. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Uznawany za jednego z najbardziej obiecujących pisarzy kryminalnych młodszego pokolenia. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: Podpalacz (2012), Farma lalek (2013), Przejęcie (2014), Osiedle marzeń (2016), Cienie (2018), cyklu gliwickiego: Wampir (2015) i Zombie (2017) oraz postapokaliptycznej powieści Królowa głodu (2014) i thrillera psychologicznego Żmijowisko (2018). Mieszka w Warszawie.

fot. Wojciech Rudzki

Mariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury, saksofonista-sonorysta. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (za 21:37 w 2009 roku oraz R.I.P. w 2017). Najnowsza powieść - Dziewczynka z zapalniczką jest piątym tomem z profilerem Rudolfem Heinzem.

fot. Zuzanna Szamocka

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

Turniej jednego wiersza kryminalnego

23 kwietnia 2019

Bernard Minier laureatem Honorowej NWK

10 kwietnia 2019

Regulamin Kryminalnych Warsztatów Literackich 2019

04 marca 2019