Konkurs na opowiadanie kryminalne

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 03 marca 2020

Piszecie (lub chcecie pisać) opowiadania kryminalne? Mamy dobre wieści: rusza dwunasta edycja ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2020!

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 5-7 listopada 2020, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2020. 

Podczas jedenastu poprzednich edycji nagrodziliśmy już około dwustu pięćdziesięciu uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów, a kilkoro uczestników wydało swoje powieści, wśród nich Marta Guzowska i Robert Małecki - laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Dlatego zdecydowanie warto próbować!

Termin zgłoszeń mija 15 czerwca 2020 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 21 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 31 sierpnia 2020.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.


Adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Marta Guzowska (ur. 1967), od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki” i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta”. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – „Ofiarę Polikseny”. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za „Regułę nr 1”. Pozostałe jej książki także spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: „Wszyscy ludzie przez cały czas” (2015), „Czarne światło” (2016), „Chciwość” (2016) i „Ślepy archeolog” (2018). „Raj” (2018) i „Rana” (2019) to powieści bez wątku archeologicznego.

Robert Małecki (ur. 1977), politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Zdobywca głównej nagrody Kryminalnej Piły za „Skazę”, okrzykniętą najlepszym kryminałem miejskim 2018 roku. W serii z Bernardem Grossem ukazała się również „Wada” 2019) oraz „Zadra” (2020). Robert Małecki kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z Markiem Benerem („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”).

Marcin Wroński (ur. 1972), pisarz i dramaturg. Debiutował w 1992 roku i niedawno obchodził 25-lecie pracy twórczej. Popularność zdobył dzięki cyklowi kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim, rozpoczętym w 2007 roku „Morderstwem pod cenzurą”. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru (2014 za „Pogrom w przyszły wtorek”) i dwukrotnie Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2013, 2014). Autor kilku słuchowisk kryminalnych w Trójce i Radiu Lublin, a także scenariusza do animacji „Ta cholerna niedziela” na motywach „Morderstwa pod cenzurą” (2014, w reż. Przemka Kotyńskiego) i adaptacji „Pogromu w przyszły wtorek” w formule kino-teatru (2017, w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego i Norberta Rudasia). Jego powieści były tłumaczone na rosyjski i francuski.

 

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

Udostępnij