Konkurs na opowiadanie kryminalne

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 10 marca 2022

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 25–28 maja 2022, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2022. 

Podczas trzynastu poprzednich edycji nagrodziliśmy już ponad dwustu pięćdziesięciu uczestników, a kilkanaścioro uczestników wydało swoje powieści, wśród nich Marta Guzowska i Robert Małecki – laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Dlatego zdecydowanie warto próbować!

Do konkursu należy zgłaszać opowiadania kryminalne lub sensacyjne z wojną w tle (lub szkic takiego opowiadania). Ale nie zapominajcie też o wrocławskim akcencie!

Termin zgłoszeń mija 3 kwietnia 2022 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 15 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 4 maja 2022. 

Podobnie jak w poprzednich latach, warsztaty będą się składać z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Ale uwaga: wydłużamy warsztaty o jeden dzień! Tak jak dotychczas przez trzy dni zwycięzcy konkursu będą pracować w trzech grupach pod opieką trenerów. Czwarty dzień poświęcimy natomiast zagadnieniom, które pozwolą przyszłym pisarzom poznać nieco sekretów branży.

Ze względu na sytuację pandemiczną organizatorzy biorą pod uwagę możliwość zmiany formuły warsztatów na online; o wszystkich zmianach będą informować. 

fot. Max Pflegel

W tym roku adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki” i wraz ze współautorkami napisała książkę „Mordercze miasta”. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – „Ofiarę Polikseny”, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za „Głowę Niobe”, „Chciwość” i „Regułę nr 1”. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za „Regułę nr 1” (2017). 

Ryszard Ćwirlej (ur. 1964) – socjolog, dziennikarz, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM Poznań. Przez krytyków uznawany za twórcę nowego podgatunku literackiego: kryminału neomilicyjnego. Na podstawie jego powieści „Ręczna robota” powstał 75–odcinkowy serial słuchowiskowy, zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia dla radiowej Jedynki. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, w 2017 roku za „Milczenie jest srebrem” otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” została nagrodzona podwójnie: Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz Nagrodą Czytelników.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – jeden z najbardziej popularnych polskich pisarzy w Polsce i za granicą. Laureat wielu nagród literackich, tłumaczony na kilkanaście języków, ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Działacz społeczny, sekretarz i współzałożyciel branżowego stowarzyszenia Unia Literacka. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru („Uwikłanie”, 2008; „Ziarno prawdy”, 2012). W 2020 roku otrzymał Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną wybitnym twórcom gatunku.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

Udostępnij