Warsztaty - MFK 2012

Kryminalne Warsztaty Literackie

 

W imieniu organizatorów Miasta Wrocławia i Wydawnictwa EMG gratulujemy laureatom tegorocznej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle lub szkic takiego opowiadania.

Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012 w dniach 16-21 października. Trenerami tegorocznych warsztatów będą Mariusz Czubaj, Gaja Grzegorzewska, Marta Mizuro, Marcin Świetlicki i Marcin Wroński.

Oto lista zwycięzców:
1. Patryk Borkowski (Duch)
2. Katarzyna Ferenc (Znudzona)
3. Damian Filipkowski (Śmierć o perforowanych brzegach)
4. Ewa Frączek (Każdy diabeł jest czorny)
5. Joanna Jagiełło (Działka)
6. Mirka Jaskuła (Gdzie Ty Miałaś Głowę)
7. Bartłomiej Knapik (Długa sobotnia noc)
8. Wojciech Kulawski (Sąsiadka)
9. Michał Kuzborski (Jak kolega koledze)
10. Marcin Lwowski (Spóźniony wykład)
11. Julia Łapińska (Dom dużych drapieżców)
12. Robert Małecki (Rozczarowałaś mnie, Christine!)
13. Marta Matyszczak (Nu, pogodi!)
14. Przemysław Morawski (Cztery stadia okrucieństwa)
15. Grzegorz Nowicki (Listy od nieznajomego)
16. Anna Ochenkowska (Umrzeć we Wrocławiu)
17. Marcin Pluskota (Dla własnego dobra)
18. Marek Przedpelski (LALUś._.e)
19. Anna Rozenberg (Zbrodnia Pięciu Smaków)
20. Magdalena Sikora (Co ćwierkają ptaszki)
21. Szymon Skrzecz (Czarny Anioł)
22. Jarosław Soja (Wrocławskie łowy)
23. Izabela Szymańska (Druga połówka)
24. Izabela Szymczak (Biała koperta)
25. Stefan Weisbrodt (Partia ze śmiercią)
26. Magdalena Wielgosz (Dzwon Grzesznika)
27. Michał J. Zieliński (Złoto nie płonie)
28. Emilia Ziółkowska (Gry Miejskie)


Gratulujemy!

Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na pięć grup, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z pięciu trenerów.

Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy. Będą to między innymi: Marcin Baran, prof. Paweł Kaczyński czy prof. Zbigniew Mikołejko.

Życzymy połamania piór na Kryminalnych Warsztatach Literackich!

 

 

W tym roku uczestnicy warsztatów będą szkolić swe pisarskie umiejętności pod okiem nie czterech, a pięciu trenerów! Ponieważ liczba uczestników warsztatów nie ulegnie zmianie, będą oni pracować w mniejszych grupach.

Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012 udało namówić się do współpracy wymarzony zespół. Kto więc będzie wprowadzał adeptów kryminalnej literatury w arkana sztuki?

Oto trenerzy:

ImageMariusz Czubaj


Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.) i Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) oraz Zanim znowu zabiję (2012, W.A.B.). Mieszka w Warszawie. [Fot. Grzegorz Press]

 

 

ImageGaja Grzegorzewska

Autorka i miłośniczka kryminałów. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Adeptka brazylijskiej sztuki walki – capoeiry. Twórczyni cyklu o prywatnej detektywce Julii Dobrowolskiej. Debiutowała w 2006 roku powieścią Żniwiarz (Wydawnictwo EMG), w następnym roku opublikowała kryminał Noc z czwartku na niedzielę (Wydawnictwo EMG), a w 2010 – Topielicę (Wydawnictwo EMG), za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru 2011. Współautorka, wraz z Irkiem Grinem i Marcinem Świetlickim, pastiszu powieści kryminalnej Orchidea (2009, Wydawnictwo EMG). Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

ImageMarta Mizuro

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (W.A.B.), a niebawem ukaże się jej nowa książka Cicha przystań (W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu. [Fot. Zosia Zija]

 

 

 

ImageMarcin Świetlicki

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia), która w 2011 roku ukazała się w tomie zbiorowym o tytule Powieści. Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

 

 

ImageMarcin Wroński

Prozaik, dziennikarz, redaktor. Debiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), pisał prozę postmodernistyczną, fantastykę, książki dla dzieci. Jego wielką pasją literacką jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał wyraz ostatnio w Piękne jesteście przyjaciółki moje i w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w Morderstwie pod cenzurą (2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru) oraz w Kinie „Venus” (2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki”). W 2010 roku ukazał się jego kryminał Officium Secretum (również nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru), w 2011 – trzecia część cyklu o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela, a rok później kolejna – Skrzydlata trumna. Mieszka w Lublinie.

 Już po raz czwarty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 16-20 października 2012, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Podczas trzech poprzednich edycji nagrodziliśmy już 62 uczestników, Wydawnictwo Dolnośląskie w zeszłym roku opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010, ukazały się także debiuty powieściowe dwóch uczestniczek naszych warsztatów - „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012) i "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), a z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że to nie koniec. Warto zatem spróbować. 

Termin zgłoszeń mija 31 sierpnia 2012 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 28 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 15 września 2012.

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na cztery grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką swojego trenera. Podczas zeszłorocznej edycji warsztatów, w której brało udział 26 osób, część ćwiczeniową prowadzili Mariusz Czubaj, Paweł Jaszczuk, Joanna Jodełka i Robert Ostaszewski, a cykl wykładów otwartych dla publiczności wygłosili krytycy literaccy, pisarze, redaktorzy i akademicy. Byli wśród nich między innymi: Marcin Baran, dr hab. Anna Gemra, Marek Harny, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki, dr hab. Wojciech Słomczyński, Marcin Świetlicki, Marcin Wroński.

Laureatami zeszłorocznej edycji konkursu byli: Adam Antończak, Magdalena Bieniecka-Zaremba, Bartłomiej Biesiekirski, Piotr Bolc, Iwona Fedrau, Katarzyna Ferenc, Ginger Grey, Anna Hagal, Joanna Jagiełło, Bartłomiej Knapik, Alina Krzywiec, Wojciech Kulawski, Julia Łapińska, Barbara Mark, Roksana Maślankiewicz, Marta Matyszczak, Szymon Moszak, Piotr Paryna, Łukasz Piekarz, Anna Rozenberg, Paweł Szczutowski, Marta Tomczyk-Maryon, Magdalena Tosik, Julita Urbaniuk, Hanna Woźniak, Marta Zabłocka i Michał J. Zieliński.

 

 

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.

 

 

 

Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) 

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012
1. Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 16-20 października 2012 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 28 uczestników, którzy w terminie do dnia 31 sierpnia włącznie nadeślą na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele Wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 15 września 2012.
5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia w poniedziałek 15 października 2012 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Kolacja i spotkanie organizacyjne zostało zaplanowane na 20.30. 
6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg ze śniadaniem w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci. Brak takiego oświadczenia zobowiązuje Organizatora do zapewnienia wyżywienia w zakresie: obiad, kolacja.
7. Warsztaty rozpoczną się 16 października i potrwają do 20 października. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 15 do 21 października.
8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.
9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na pięć grup, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z pięciu trenerów.
10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012.
11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
18. Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
19. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.
21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


 

akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu