Warsztaty - MFK 2013


Kryminalne Warsztaty Literackie


W imieniu organizatorów: Miasta Wrocławia i Wydawnictwa EMG oraz własnym gratulujemy laureatom tegorocznej edycji konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle lub szkic takiego powiadania.

Laureaci konkursu wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013 w dniach 9-13 października. Trenerami tegorocznych warsztatów będą Mariusz Czubaj, Marta Mizuro i Marcin Świetlicki.

Oto lista zwycięzców:
1. Magdalena Bieniecka (Nie wszystek umrę)
2. Daria Futkowska (Ruda)
3. Anna Jarmuła (Pani zabiła pana)
4. Janusz Kaczmarek (Profesor)
5. Aleksandra "Sharon" Kleszcz (Zbrodnia czy kara)
6. Julia Łapińska (Starcy w czerwonym pokoju)
7. Robert Małecki (Sztorm)
8. Marta Matyszczak (Akt miłosierdzia)
9. Przemek Morawski (Breslau Boogie)
10. Monika Ogrodnik (Ballada o martwej żonie)
11. Joanna Pawłusiów (Gdzie jest Daria?)
12. Łukasz Piekarz (Pusty wózek)
13. Anna Pietrzyk (Tajemnica smoczego pazura)
14. Anna Rozenberg (Wierność)
15. Magdalena Sikora (Zabawa w detektywa)
16. Szymon Skrzecz (Śmierć na Wigilii)
17. Sebastian Steranka (Fred)
18. Anna Strzeszewska (Złodziej i czarna pani)
19. Bartosz Szczygielski (Cena przyjemności)
20. Karol Szupryczyński (Powojnie)
21. Izabela Szymczak (W płomieniach ognia)
22. Ilona Ściubak (Pierwszy wschód słońca)
23. Marcin Zimbicki (Dzień kobiet)
24. Emilia Ziółkowska (Osiem)

Gratulujemy!

Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań  w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.

Cykl wykładów otwartych wygłoszą pisarze i akademicy. Będą to między innymi: prof. Anna Gemra, Jan Gondowicz, Zygmunt Miłoszewski czy prof. Zbigniew Mikołejko.


 

 

Już po raz piąty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 9-12 października 2013, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. Podczas czterech poprzednich edycji nagrodziliśmy już 89 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów - wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), "Jak makiem zasiał" Anny Trojan (Prószyński 2012) oraz "Jasnowidz" Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013). Warto zatem próbować!

W tym roku uczestnicy warsztatów będą szkolić swe pisarskie umiejętności pod okiem trzech trenerów.

Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013 udało namówić się do współpracy zespół sprawdzonych trenerów. Adeptów kryminalnej literatury w arkana sztuki będą więc wprowadzać:ImageMariusz Czubaj


Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.) i Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) oraz Zanim znowu zabiję (2012, W.A.B.). Mieszka w Warszawie. [Fot. Grzegorz Press]

 

 

 

ImageMarta Mizuro

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (W.A.B.), a niebawem ukaże się jej nowa książka Cicha przystań (W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu. [Fot. Zosia Zija]

 

 

 

ImageMarcin Świetlicki

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje, a w 2012 roku Wydawnictwo EMG opublikowało nowy tomik poety: Jeden. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (ostatnia płyta zespołu to – Las putas melancolicas z udziałem aktora polskiego, Lindy Bogusława). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia), która w 2011 roku ukazała się w tomie zbiorowym o tytule Powieści. Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

 

 

 

 

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.

 

 

 

Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) 

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013
1. Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 9-12 października 2013 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 15 sierpnia włącznie nadeślą na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele Wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 15 września 2013.
5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia we wtorek 8 października 2013 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Kolacja i spotkanie organizacyjne zostało zaplanowane na 20.30. 
6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg ze śniadaniem w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci. Brak takiego oświadczenia zobowiązuje Organizatora do zapewnienia wyżywienia w zakresie: obiad, kolacja.
7. Warsztaty rozpoczną się 9 października i potrwają do 12 października. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 8 do 13 października.
8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.
9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z trzech trenerów.
10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2013.
11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
18. Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
19. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.
21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


 

akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu