Kryminalne Warsztaty Literackie

Data publikacji: 24 czerwca 2010


W imieniu organizatorów: Miasta Wrocławia i Wydawnictwa EMG oraz własnym gratulujemy laureatom tegorocznej, szóstej już edycji konkursu na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle lub szkic takiego powiadania.

Oto lista zwycięzców:
1. Magdalena Bieniecka (Panna Śmierć)
2. Joanna Chaszczewicz (Żółte róże)
3. Alicja Ciecierska (Tajemnica naszyjnika)
4. Katarzyna Ferenc (Chwila nieuwagi)
5. Milena Grabska (Zabiłaś mnie)
6. Anna Kolczyk (Biała róża)
7. Luiza Lalliche (Telemarketerka)
8. Julia Łapińska (Upokorzenie)
9. Robert Małecki (Obrazy zła)
10. Agata Matusewicz (Uczcij wolność)
11. Piotr Mielczarek (Biała róża)
12. Magdalena Niziołek-Kierecka (Kret)
13. Grzegorz Nowicki (Morderstwo doskonałe)
14. Joanna Pawłusiów (Zeszłej nocy)
15. Magdalena Przyborowska (Kolekcja)
16. Renata Przygodzka (Arszenik i ruskie pierogi)
17. Anna Rozenberg (Splot)
18. Claudia Rydel (Wampir z klamrą)
19. Bartosz Szczygielski (LD100)
20. Karol Szupryczyński (Zaciemnienie inżyniera Ścierniaka)
21. Marta Tomczyk-Maryon (Miłość ci nic nie wybaczy)
22. Stefan Weisbrodt (DeadLine)
23. Łucja Wilewska (Poranek w parku Pilczyckim)
24. Marcin Zimbicki (Ostatnia wiadomość)

Gratulujemy!


Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, a każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów: Mariusza Czubaja, Marty Mizuro i Marcina Świetlickiego. Cykl wykładów otwartych wygłoszą natomiast: pisarze Zygmunt Miłoszewski i Marcin Wroński, akademicy prof. Zygmunt Mikołejko i dr Bogusław Bednarek, tłumaczka Anna Urban, reżyser Tomasz Man, psycholog Jan Gołębiowski i prawnik Marcin Maruta.

Choć pewnie niektórzy uważają warsztaty wyłącznie za przyjemną rozrywkę, mogą one być brzemienne w skutki. Świadczą o tym debiuty powieściowe uczestników naszych warsztatów (Marty Guzowskiej, Agnieszki Krawczyk, Anny Trojan, Bartłomieja Biesiekirskiego, Joanny Marat, Mateusza Lemberga i Piotra Bolca). Mało tego: powieść "Ofiara Polikseny" Marty Guzowskiej zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej powieści sensacyjnej lub kryminalnej roku. Warto więc wziąć udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich!Już po raz szósty Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 28-31 maja 2014.

Podczas pięciu poprzednich edycji nagrodziliśmy już 113 uczestników, a Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom "Zaułki zbrodni" z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników naszych warsztatów - wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), "Morderstwo niedoskonałe" Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), "Jak makiem zasiał" Anny Trojan (Prószyński 2012), "Jasnowidz" Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), a lada moment ukażą się kolejne: "Monogram" Joanny Marat (Prószyński 2014), "Zasługa nocy" Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i "Ludzie przechodni" Piotra Bolca (Oficynka 2014). Warto zatem próbować!

W tym roku uczestnicy warsztatów będą szkolić swe pisarskie umiejętności pod okiem trzech trenerów.

Organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014 ponownie udało namówić się do współpracy zespół sprawdzonych trenerów. Adeptów kryminalnej literatury w arkana sztuki będą więc wprowadzać:


ImageMariusz Czubaj


Pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (Oficynka, 2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008, W.A.B.) i Róże cmentarne (2009, W.A.B.). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008, W.A.B.), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011, W.A.B.) oraz Zanim znowu zabiję (2012, W.A.B.). Niebawem ukaże się kolejna część przygód Heinza: "Martwe popołudnie". Mieszka w Warszawie. [Fot. Grzegorz Press]

ImageMarta Mizuro

Krytyk literacki. Laureatka prestiżowej Nagrody im. Ludwika Frydego, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyki Literackiej (2002). Regularnie publikuje recenzje między innymi w "FA-arcie", "Nowych Książkach", "Przekroju", "Zwierciadle", współpracuje też od dawna z Czytelnią na Onet.pl. Obecnie pracuje w miesięczniku "Odra". Zasiada w jury konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. W 2010 roku ukazał się jej debiut kryminalny – powieść Kogo kocham, kogo lubię napisana wspólnie z Robertem Ostaszewskim (W.A.B.), a w przyszłym miesiącu ukaże się jej nowa książka Cicha przystań (W.A.B.). Mieszka we Wrocławiu. [Fot. Zosia Zija]

ImageMarcin Świetlicki

Poeta, prozaik, muzyk. Zadebiutował tomem poetyckim Zimne kraje (1992), autor wielu świetnie przyjmowanych przez czytelników i krytyków książek poetyckich. W 2011 roku ukazało się ich zbiorowe wydanie, zatytułowane Poezje, a w 2012 roku Wydawnictwo EMG opublikowało nowy tomik poety: Jeden. Jako autor tekstów i wokalista współpracuje przede wszystkim z zespołem Świetliki (najnowsza płyta zespołu, Sromota, ukazała się w październiku 2013). Stworzył trylogię kryminalną z główną postacią mistrza: Dwanaście (2006, Nagroda Wielkiego Kalibru), Trzynaście (2007), Jedenaście (2008, Literacka Nagroda Gdynia), która w 2011 roku ukazała się w tomie zbiorowym o tytule Powieści. Wraz z Gają Grzegorzewską i Irkiem Grinem napisał pastisz powieści kryminalnej Orchidea (2009). Jeden z ojców-założycieli Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej „Trup w szafie”. Mieszka w Krakowie.

Aby wypełnić formularz złoszeniowy, należy zaakceptować regulamin konkursu.


Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie)

organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014


Regulamin Warsztatów Literackich (Kryminalne Warsztaty Literackie) organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014

1. Miasto Wrocław oraz Wydawnictwo EMG ogłaszają konkurs na opowiadanie lub szkic opowiadania kryminalnego lub sensacyjnego, w którym istotną rolę odegra miasto Wrocław.
2. Nagrodą dla wyróżnionych w konkursie będzie udział w Warsztatach Literackich organizowanych we Wrocławiu w dniach 28-31 maja 2014 w czasie trwania Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014. Skorzystanie z nagrody i udział w warsztatach wymaga zaakceptowania umowy, która zostanie przesłana laureatom.
3. Organizator zastrzega sobie prawo przyznania dodatkowej nagrody w postaci publikacji opowiadań w zbiorze opowiadań. Udział w konkursie oznacza zgodę na publikację zgłoszonego opowiadania.
4. Do udziału w warsztatach zakwalifikowanych zostanie do 24 uczestników, którzy w terminie do dnia 6 kwietnia 2014 roku włącznie nadeślą na adres redakcja@portalkryminalny.pl niepublikowane dotąd w żadnej formie opowiadanie lub szkic opowiadania, zawierające intrygę kryminalną lub sensacyjną, w którym istotne znaczenie odgrywać będzie miasto Wrocław. Listę zakwalifikowanych uczestników jury (przedstawiciele wydawnictwa EMG i Biura Promocji UM we Wrocławiu) podadzą do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do dnia 30 kwietnia 2014.
5. Zakwalifikowani uczestnicy przyjadą do Wrocławia we wtorek 27 maja 2014 pomiędzy godziną 14.00 a 20.00. W tych godzinach zostaną zakwaterowani. Uczestnicy zostaną poinformowani o terminie spotkania organizacyjnego w późniejszym terminie.
6. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg we Wrocławiu oraz wyżywienie podczas trwania warsztatów. Uczestnicy dojadą do Wrocławia na własny koszt. Jeśli do udziału w warsztatach zakwalifikuje się uczestnik z Wrocławia, organizatorzy zapewnią mu nocleg w miarę wolnych miejsc i w przypadku wyrażenia wyraźnej chęci, natomiast wyżywienie otrzyma w zakresie: obiad, kolacja.
7. Warsztaty rozpoczną się 28 maja i potrwają do 31 maja. Uczestnicy mają zapewniony nocleg od 27 maja do 1 czerwca.
8. Zajęcia, w czasie których trenerzy będą pracować z uczestnikami nad tekstami ich opowiadań lub szkiców opowiadań będą odbywać się codziennie pomiędzy 10.00 a 14.00.
9. Uczestnicy zostaną losowo podzieleni na trzy grupy, z których każda będzie pracować pod okiem jednego z trzech trenerów.
10. Dodatkowo uczestnicy mają obowiązek uczestniczyć w wykładach otwartych, które zostaną zorganizowane w ramach warsztatów i Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2014.
11. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku, jeśli organizator podejmie decyzję o wydaniu wszystkich lub części opowiadań w osobnym zbiorze.
12. Od zakończenia warsztatów uczestnicy będą mieć miesiąc na nadesłanie skończonych tekstów.
13. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest ukończenie osiemnastu lat.
14. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zaakceptowanie niniejszego regulaminu.
15. Opowiadanie zgłoszone do konkursu nie może przekraczać objętości 27 000 znaków ze spacjami, tj piętnastu stron znormalizowanego maszynopisu.
16. Szkic opowiadania zgłoszony do konkursu nie może być mniejszy niż 3600 znaków ze spacjami i większy niż 9000 znaków ze spacjami.
17. Szkic powinien zawierać: pomysł fabuły, zarysowane postaci bohaterów, określone miejsce i czas akcji.
18. Po zaakceptowaniu regulaminu, kandydaci, chcący wziąć udział w warsztatach wypełniają tabelę stanowiącą załącznik do niniejszego regulaminu. Po jej wypełnieniu zostanie wygenerowany kod, który powinien zostać podany w temacie maila zgłaszającego opowiadanie lub szkic opowiadania.
19. Opowiadanie należy załączyć do maila w programie Word, a nad tytułem opowiadania należy powtórzyć kod. Nie należy wpisywać imienia/nazwiska lub pseudonimu. Dopiero po wyborze opowiadań system porówna kody z danymi osobowymi. Wcześniej jurorzy nie będą znali nazwisk zgłaszających się kandydatów.
20. Wszelkie dane osobowe podane przez osoby, które nie zostały zakwalifikowane do warsztatów zostaną usunięte z systemu.
21. Autorzy zwycięskich opowiadań lub szkiców wyrażają zgodę na upublicznienie faktu, że zostali zakwalifikowani do warsztatów. Zgoda obejmuje ujawnienie imienia i nazwiska lub pseudonimu, jeżeli zostanie on podany, nazwy miasta z którego pochodzi uczestnik oraz tytułu nagrodzonego opowiadania lub szkicu opowiadania.


akceptuję warunki regulaminu

nie akceptuję warunków regulaminu

Udostępnij