Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury przyznało Szamałkowi nagrodę nie za trud, pot, łzy i nieprzespane noce, które towarzyszyły pisaniu Czytania z kości, a za perfekcyjnie opisaną rzeczywistość antyczną, bohatera i ciekawą konstrukcję. Innymi słowy: za bardzo dobrą powieść. Szamałek odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 000 złotych) z rąk Wiceprezydenta Miasta Wrocławia Wojciecha Adamskiego.
Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru, czyli statuetka oraz nagroda pieniężna ufundowana przez stację CBS Reality, powędrowała do rąk Remigiusz Mroza za powieśćKasacja.
Podobnie jak w latach ubiegłych, również tym razem Przewodnicząca Kapituły Jury Janina Paradowska ufundowała własną nagrodę, której wyjątkowo nie otrzymał debiutant (bo takiego w gronie nominowanych nie było), a weteran – Mariusz Czubaj, za Piątego Beatlesa był nominowany po raz siódmy.
Jakub Szamałek – absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się przede wszystkim w świecie antycznym; głównym bohaterem Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morza Niegościnnego (2013) oraz Czytania z kości (2015) jest Leochares. W wolnym czasie Jakub Szamałek podróżuje po Europie i poznaje arkana kuchni azjatyckiej.
Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości w tym roku otrzymało aż trzech autorów: Tess Gerritsen, Pierre Lematire oraz Peter Robinson.
Wczoraj poznaliśmy nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru 2016. Po raz kolejny przyznana zostanie także Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru - a laureata wybierzecie Wy! Otrzyma on nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną ufundowaną przez CBS Reality.
Przypominamy - do Nagrody Wielkiego Kalibru zostały nominowane następujące powieści:
1. Wojciech Chmielarz, Wampir (Wydawnictwo Czarne)
2. Mariusz Czubaj, Piąty Beatles (Wydawnictwo W.A.B.)
3. Katarzyna Kwiatkowska, Zbrodnia w szkarłacie (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
4. Remigiusz Mróz, Kasacja (Wydawnictwo Czwarta Strona)
5. Remigiusz Mróz, Zaginięcie (Wydawnictwo Czwarta Strona)
6. Jakub Szamałek, Czytanie z kości (Wydawnictwo Muza)
7. Marta Zaborowska, Gwiazdozbiór (Wydawnictwo Czarna Owca)
Więcej informacji o nominowanych powieściach znajdziecie tutaj.
Czytelnicy mogą głosować na najlepszą według nich powieść, wysyłając SMSy na numer 514 025 729 według następującego wzoru: numer nominowanej książki spacja tytuł (bez polskich znaków) spacja dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres). Pamiętajcie: każdy może wysłać tylko jeden sms! Opłata za sms: według taryfy operatora.
Na zgłoszenia czekamy do północy 3 czerwca 2016. Nazwisko zdobywcy Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru zostanie ogłoszone podczas Gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru, która odbędzie się 4 czerwca 2016. Laureat Nagrody Czytelników otrzyma statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych, ufundowaną przez CBS Reality.
Spośród wszystkich głosujących zostanie rozlosowanych 15 osób, które otrzymają kryminały-niespodzianki. Nazwiska wygranych zostaną ogłoszone na łamach Portalu Kryminalnego do 10 czerwca.
Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: Janina Paradowska, Małgorzata Omilanowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula ogłasza nominacje do trzynastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
Oto one:
Wojciech Chmielarz, Wampir (Wydawnictwo Czarne)
Mateusz nie miał powodu pragnąć śmierci. Był zwykłym dwudziestolatkiem. Studiował socjologię, ale planował przenieść się na informatykę. Chciał podróżować, zwiedzić świat. Pewnej majowej nocy wszedł na dach wieżowca i skoczył. Nie zostawił listu. Nikt niczego nie widział. Prokuratura uznała, że to samobójstwo.
Wynajęty przez matkę krnąbrny prywatny detektyw Dawid Wolski rozpoczyna śledztwo i wchodzi w zaskakująco bezwzględny świat nastolatków. Sprawa komplikuje się coraz bardziej, kiedy tajemnice gliwickich zaułków zaczynają splatać się z wirtualną rzeczywistością. Jakie sekrety skrywał Mateusz? Dlaczego niektórzy członkowie jego rodziny najwyraźniej woleliby ukręcić łeb śledztwu? I czy zawsze warto znać prawdę? Ta wciągająca i pełna zaskakujących zwrotów akcji powieść otwiera gliwicki cykl kryminałów Chmielarza.
Wojciech Chmielarz – dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce” i „Polityce”. Redaktor naczelny serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce: Podpalacza (2012), Farmy lalek (2013) i Przejęcia (2014). Ostatnia z nich zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru. Wampir to pierwsza część nowego, gliwickiego cyklu pisarza.
Mariusz Czubaj, Piąty Beatles (Wydawnictwo W.A.B.)
Rudolf Heinz – profiler, miłośnik bluesa po traumatycznych przejściach – i zagadkowe morderstwo, którego okoliczności są bardzo nietypowe. A do tego ta pozostawiona na miejscu zbrodni okładka Abbey Road Beatlesów.
Czerwiec 2012. Trwa mecz Polska–Rosja podczas mistrzostw Europy w piłce nożnej, gdy policjanci z Piły otrzymują wezwanie na dawne lotnisko, gdzie stacjonował kiedyś pułk myśliwców Su-22. Jest to miejsce zabójstwa, na które przybywa także Rudolf Heinz prowadzący kurs w miejscowej szkole policji. Heinza najbardziej intryguje okładka albumu Beatlesów Abbey Road pozostawiona w hangaroschronie. Profiler nawet nie przypuszcza, jaki obrót przybierze sprawa, która zajmie mu prawie dwa lata i okaże się ostatnią w jego karierze.
Mariusz Czubaj – pisarz, antropolog kultury i wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor książek: Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów (2006), W stronę miejskiej utopii (2007), (razem z Wojciechem J. Bursztą) Krwawa setka. 100 najważniejszych powieści kryminalnych (2007) oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne (2010). W duecie z Markiem Krajewskim napisał dwa kryminały z nadkomisarzem Paterem: Aleja samobójców (2008) i Róże cmentarne (2009). Jest też autorem kryminałów o profilerze Rudolfie Heinzu: 21:37 (2008), za którą otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru, Kołysanki dla mordercy (2011), Zanim znowu zabiję (2012) oraz Piątego Beatlesa (2015). W 2014 roku ukazała się powieść Martwe popołudnie, w której pisarz wprowadził nowego bohatera – specjalistę do spraw bezpieczeństwa i eksperta zajmującego się poszukiwaniem zaginionych, Marcina Hłaskę.
Katarzyna Kwiatkowska, Zbrodnia w szkarłacie (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)
Każdy miał motyw. Każdy ma alibi.
Rok 1900. Dwór w Jeziorach pod Poznaniem. Trwają gorączkowe przygotowania do ślubu dziedziczki. Jan Morawski, przystojny, szarmancki i inteligentny ziemianin słynący z zamiłowania do kryminalnych zagadek pomaga rodzinie w poszukiwaniach skarbu dziadka. Nocą pada śmiertelny strzał. Podejrzani są wszyscy.
Na dodatek gospodarze stoją na krawędzi bankructwa, rodzinną posiadłość chce przejąć pruski zaborca, a panna młoda nie chce wyjść za mąż.
Czy Morawski ocali rodzinę przed hańbą? Czy można zorganizować wesele w rozpadającym się dworze, w towarzystwie trupa i pruskiej policji? Co łączy skarb dziadka, mordercę i szkarłatny pokój?
Katarzyna Kwiatkowska – autorka kryminałów retro, tłumaczka Elizabeth Gaskell. Za debiut, Zbrodnia w błękicie (2011), nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru, otrzymała specjalne wyróżnienie zasiadającej w jury Janiny Paradowskiej. Poznanianka z urodzenia i wychowania: w domu wpojono jej wielkopolski kult oszczędności i pracy, a także szacunek dla czasu. Zafascynowana dworami wielkopolskimi, kulturą i tradycjami ziemiaństwa. Przepada za kryminałami, a odkąd w dzieciństwie przeczytała Morderstwo w Orient Expresie, lubi zwłaszcza ten typ, który Anglicy nazywają „cozy mysteries” – bezkrwawe i pozbawione brutalności historie, w których podstawową rolę odgrywa zagadka. Z przyjemnością pochłania kryminały historyczne, zwłaszcza Akunina, Saylora czy Peters, choć jej mistrzami są Agatha Christie i Ross Macdonald.
Remigiusz Mróz, Kasacja (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Manipulacje, intrygi i bezwzględny, ale też fascynujący prawniczy świat…
Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa wydaje się oczywista. Potencjalny winowajca spędza bowiem 10 dni zamknięty w swoim mieszkaniu z ciałami ofiar.
Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, pracująca dla bezwzględnej, warszawskiej korporacji. Nieprzebierająca w środkach prawniczka, która zrobi wszystko, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody, zafascynowany przełożoną, aplikant Kordian Oryński. Czy jednak wspólnie zdołają doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału?
Tymczasem ich klient zdaje się prowadzić własną grę, której reguły zna tylko on sam. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą.
Remigiusz Mróz – ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jest autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania” oraz powieści, między innymi cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie, trylogii kryminalnej z komisarzem Wiktorem Forstem oraz thrillerów prawniczych: Kasacja (2015), Zaginięcie (2015) i Rewizja (2016).
Remigiusz Mróz, Zaginięcie (Wydawnictwo Czwarta Strona)
Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje.
Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Proces ma charakter poszlakowy, mimo to wszystko zdaje się wskazywać na winę rodziców – wszak gdy wyeliminuje się to, co niemożliwe, cokolwiek pozostanie, musi być prawdą…
Remigiusz Mróz – ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Jest autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania” oraz powieści, między innymi cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie, trylogii kryminalnej z komisarzem Wiktorem Forstem oraz thrillerów prawniczych: Kasacja (2015), Zaginięcie (2015) i Rewizja (2016).
Jakub Szamałek, Czytanie z kości (Wydawnictwo Muza)
Veii, 421 r. p.n.e. Leochares podejmuje się ostatniego zadania: ma odkryć, kto stoi za zabójstwem etruskiego króla. Nic jednak nie idzie tak, jak powinno. Wspólnik mordercy woli zginąć, niż pomóc w śledztwie, a główny świadek o włos unika śmierci w zamachu.
Londyn, 2015 n.e. Inga Szczęsna, młoda archeolożka, przygotowuje prezentację na konferencję naukową. Niespodziewanie odkrywa tajemnicę, do której kluczem są liczące ponad dwa tysiące lat kości.
Dwie zbrodnie, dwa śledztwa. Pierwsze toczy się w starożytności, drugie – w dzisiejszych Włoszech. Zabójca jest jeden. I tylko czytelnik może go zdemaskować.
Jakub Szamałek – absolwent Oksfordu, doktorant Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta fundacji Billa i Melindy Gatesów. Jest autorem artykułów popularnonaukowych, w których zajmuje się tematyką archeologii kontaktów międzykulturowych, a także powieści kryminalnych, których akcja toczy się głównie w świecie antycznym; głównym bohaterem Kiedy Atena odwraca wzrok (2011), Morza Niegościnnego (2013) oraz Czytania z kości (2015) jest Leochares. W wolnym czasie podróżuje po Europie i poznaje arkana kuchni azjatyckiej.
Marta Zaborowska, Gwiazdozbiór (Wydawnictwo Czarna Owca)
Fabryką talentów, podwarszawską szkołą dla wybitnie uzdolnionych uczniów, wstrząsa informacja o śmierci jednego z wychowanków. Wkrótce zamordowani zostają kolejni uczniowie, a autopsja u każdego z nich wykazuje postępujące kalectwo, przekreślające ich drogę do sławy. W trakcie śledztwa, prowadzonego przez policyjną detektyw Julię Krawiec, do warszawskiej ASP wpływa list z rysunkami zamordowanych dzieci. Ktoś uwiecznia moment ich śmierci na swoich pracach. Julia musi odnaleźć autora rysunków zanim dojdzie do kolejnego zabójstwa.
Marta Zaborowska – z wykształcenia politolog, zawodowo związana z jedną z międzynarodowych instytucji finansowych. Jest autorką powieści z bezkompromisową detektyw Julią Krawiec – Uśpienia (2013), Rajskich ptaków (2014) i Gwiazdozbioru (2015).
/źródła opisów: materiały wydawnictw/
Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza zostanie wręczona w czasie Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru 4 czerwca 2016 w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016. Dzień wcześniej - w piątek, 3 czerwca - jurorzy spotkają się publicznie z nominowanymi, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji osobiście ich przepytać.
Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru byli: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński i Wojciech Chmielarz.
Regulamin Nagrody Wielkiego Kalibru 2016 dla autora najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej
1. Regulamin określa zasady przyznawania Nagrody Wielkiego Kalibru (NWK) dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej opublikowanej przez polskiego autora w języku polskim w roku 2015.
2. Organizatorem konkursu na najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną jest wydawnictwo EMG we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
3. W roku 2016 NWK wynosi 25 000 zł i została ufundowana przez Prezydenta Miasta Wrocławia Pana Rafała Dutkiewicza.
4. Nagroda zostanie wręczona w czasie uroczystej gali w dniu 4 czerwca 2016 roku we Wrocławiu w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2016.
5. W 2016 roku przyznana zostanie także Nagroda Czytelników. Czytelnicy będą mogli wybierać spośród powieści nominowanych przez jurorów do finału. Głosy będą mogli oddawać za pomocą SMS. Szczegółowe warunki plebiscytu Czytelników zostaną ogłoszone po wyłonieniu finalistów.
6. Warunkiem dopuszczenia powieści do konkursu jest przesłanie 9 egzemplarzy zgłaszanej książki przez jej wydawcę lub autora na adres organizatora.
7. Książki muszą być napisane w języku polskim i wydane po raz pierwszy w roku 2015 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski.
8. Nadesłane książki muszą być opatrzone numerem ISBN.
9. Książki do konkursu mogą ponadto zgłaszać jurorzy i organizator.
10. Termin nadsyłania (zgłaszania) książek dla wydawców i autorów upływa 31 stycznia 2016.
11. Książki należy nadsyłać na adres: Portal Kryminalny, 31-055 Kraków, ul. Miodowa 6/1 z dopiskiem: Nagroda Wielkiego Kalibru 2016.
12. Organizator zadba, by nadesłane książki zostały dostarczone jurorom.
13. Jurorzy otrzymają wszystkie zgłoszone książki.
14. Spośród nadesłanych książek jurorzy nominują do NWK siedem powieści i prześlą swoje nominacje do organizatora do dnia 30 kwietnia 2016 roku.
15. Organizator poda nominacje do publicznej wiadomości do dnia 2 maja 2016.
16. Jurorzy nie muszą nominować siedmiu powieści, jeśli uznają, że nie wszystkie zasługują na NWK.
17. Wybór Laureata spośród autorów nominowanych książek nastąpi w dniu przyznania NWK.
18. Nagrody nie można nie przyznać.
Jurorami NWK w roku 2016 są: Pan Marcin Baran, Pan Witold Bereś, Pan Marcin Maruta, Pan Zbigniew Mikołejko, Pani Małgorzata Omilanowska, Pani Janina Paradowska, Pan Marcin Sendecki, Pan Grzegorz Sowula. Jury przewodniczyć będzie Pani Janina Paradowska.