Powieści nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru 2020

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 22 czerwca 2020

 toksyczni

Tomasz Duszyński

Toksyczni

(Wydawnictwo SQN)

Zbyt wiele spraw nakładało się na siebie, właśnie tu, w miejscu, w którym od dziesięcioleci nie działo się nic niezwykłego. To nie mógł być przypadek. Janek nie łączył w tej chwili tych spraw, nie miał do tego podstaw, ale mimowolnie czuł, że wszystko jest systemem naczyń połączonych. Trzy trupy niecały kilometr od miejsca, w którym prokurator Wilczyński schował coś bardzo ważnego.

Poznajcie Sebę, lokalnego wrocławskiego gangstera.

Płotkę. Drobne haracze, handel prochami, wyrównywanie rachunków przy pomocy pięści – to jego codzienność.

Seba nie miał większych zmartwień, do czasu, gdy szef zabrał go jako ochronę podczas tajemniczej transakcji.

Wtedy wszystko się skomplikowało.

Prokurator Wilczyński tuż przed śmiercią wymusza na zaprzyjaźnionym emerytowanym glinie, Nowickim, zniszczenie pewnych dokumentów.

Sejf jednak okazuje się pusty, a z pobliskiego jeziora policja właśnie wyłowiła samochód.

Ze zwłokami w bagażniku.

Porywający i wstrząsający kryminał o gangsterskich porachunkach oraz skorumpowanej policji.

W kręgu toksycznych nikt nie może czuć się bezpiecznie. 

Czy odważysz się spotkać z nimi oko w oko?

Tomasz Duszyński – dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz), pisarz, w wolnych chwilach maratończyk. Debiutował zbiorem opowiadań „Produkt uboczny” (2007). Jego opowiadania ukazały się w antologiach: „Jeszcze nie zginęła”, „Epidemie i zarazy”, „Trupojad. Nie ma ocalenia” oraz w magazynie „Science Fiction Fantasy i Horror” i „Nowej Fantastyce”. W Wydawnictwie SQN ukazały się jego powieści „Impuls” (2017), „Glatz” (2019) i „Glatz. Kraj Pana Boga” (2020). 

 Raj

Marta Guzowska

Raj

(Wydawnictwo Marginesy)

Raj na ziemi? Miejsce, gdzie wszyscy są szczęśliwi?

Świat nie składa się już z ulic i domów i drzew. Składa się z alejek w galerii handlowej, „słit foci” w nowych ciuchach wrzuconych na Insta story, postów na Facebooku i filmików na YouTube. I głodu: głodu uwagi i lajków. Pomiędzy tymi momentami wykreowanej rzeczywistości snują się zombie z telefonami w dłoniach, wypatrując nowych chwil, które mogą pokazać w social mediach. Co się stanie, kiedy ten misternie skonstruowany świat się zawali?

Ostatnia sobota przed długim majowym weekendem. Czy można sobie wyobrazić lepszy pomysł na spędzenie tego dnia, niż odwiedziny w centrum handlowym, zaprojektowanym przez słynnych dekoratorów wnętrz i pełnym wszystkiego, o czym się marzy – albo nie wiedziało, że marzy?

Matka, córka i jej przyjaciółka, dwóch dilerów, złodziej i pracownik korporacji. I czające się zagrożenie. Sześcioro z nich spędza noc w galerii handlowej, siódme ogląda wydarzenia z zewnątrz. Dwoje jest przekonanych, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, jedno chce zdobyć jak najwięcej lajków, inne pieniądze, ktoś coraz lepiej się bawi, a kto inny chce tylko wypełniać porządnie obowiązki. Każde z nich jest gotowe na wszystko, żeby osiągnąć cel. Nawet zabić.

Co zrobić, gdy raj zmieni się w piekło? Kiedy nie wiadomo, komu ufać? Kto dożyje poranka? Czy istnieje jedna, prawdziwa wersja wydarzeń? I czym jest prawda, jeśli nie wersją wydarzeń, którą, za pomocą mediów społecznościowych, można oznajmić światu.

Co wydarzyło się tamtej nocy?

Thriller psychologiczny, w którym nic ani nikt nie jest tym, czym się wydaje.

Recenzja

Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę „Mordercze miasta”. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – „Ofiarę Polikseny”. Jej kolejne książki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: „Głowa Niobe” (2013), „Wszyscy ludzie przez cały czas” (2015), „Czarne światło” (2016), „Chciwość” (2016), „Reguła nr 1” (2017) i „Ślepy archeolog” (2018). „Raj” (2018) i „Rana” (2019) to powieści bez wątku archeologicznego.

 paradoks

Michał Kuzborski

Paradoks kłamcy

(Wydawnictwo Black Turtle)

„Paradoks kłamcy” to książka zawieszona pomiędzy powieścią obyczajową a thrillerem. Książka opowiada historię S., trzydziestoletniego „zawodowego kłamcy” – specjalisty od brudnego PR, który tym razem ma okazję walczyć po właściwej stronie. Przynajmniej z pozoru.

Akcja dzieje się w 2013 roku, w dużym mieście na południu Polski. Mecenas Żabota wciąga S. w sprawę wyciszenia szantażysty. Szybko okazuje się, że szantaż jest elementem większej gry, w którą uwikłane są siły ze styku biznesu, polityki i przestępczości.

Wątki kryminalne to tylko część „Paradoksu kłamcy”. Prowadzona na kilku poziomach narracja powoli odkrywa skomplikowane relacje bohatera – z ciężko chorym ojcem, z kuzynem, który wstąpił do seminarium, z byłą narzeczoną. A także z nowo poznaną atrakcyjną dyrektor, z którą S. szybko wikła się w ryzykowny romans.

Recenzja

Michał Kuzborski (ur. 1984) – wrocławianin. Po maturze zaczął publikować w lokalnych gazetach („Słowo Polskie”, „Gazeta Wrocławska”), później tworzył różne media studenckie z lamą w nazwie. Po dwunastu latach prowadzenia biznesu i półrocznym pobycie w Los Angeles postanowił rzucić wszystko w cholerę i skupić się na pisaniu. „Paradoks kłamcy” to jego debiutancka powieść.

Absolwent filozofii UWr, w wolnych chwilach zajmuje się muzyką. 

Zwycięzca Turnieju Wiersza Kryminalnego na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu w 2019 roku. 

 wada

Robert Małecki 

Wada

(Wydawnictwo Czwarta Strona)

Są sprawy pogrzebane dawno temu i świeże ślady świadczące o zbrodni. Tylko ciała brak. 

Groźne burze nad Chełmżą i nieznośne sierpniowe upały. Na leśnej polanie w pobliżu jeziora komisarz Bernard Gross trafia na pusty, zakrwawiony namiot. Stopniowo odkrywa wokół niego znacznie więcej śladów krwi. Wszystko wskazuje na brutalną zbrodnię, której ofiarą mogła paść młoda kobieta. Kłopot w tym, że Gross nie ma żadnego punktu zaczepienia. Brak ciała ofiary, narzędzia zbrodni i sprawcy. Zbyt wiele niewiadomych i zbyt wiele mylnych tropów, którymi musi podążyć, by w gęstniejącym mroku odnaleźć przerażającą prawdę. Prawdę, która odsłoni rodzinną tajemnicę sprzed wielu lat.

Recenzja

Robert Małecki (ur. 1977) – politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Zdobywca głównej nagrody Kryminalnej Piły za „Skazę”, okrzykniętą najlepszym kryminałem miejskim 2018 roku. W serii z Bernardem Grossem ukazała się również „Wada” (2019) oraz „Zadra” (2020). Robert Małecki kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z Markiem Benerem („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”).

 roztopy

Jędrzej Pasierski

Roztopy

(Wydawnictwo Czarne)

Gdy po wczesnej zimie do Bukowców, małej wsi w Beskidzie Niskim, przychodzą roztopy, policja znajduje w lesie zwłoki. Kim jest ofiara i jaki związek ma brutalne zabójstwo z Joanną Pascho, warszawską lekarką, która niedawno przeprowadziła się w góry? Odpowiedzi na te pytania szuka Nina Warwiłow, szykująca się do powrotu do pracy śledczej po długiej przerwie. Żeby rozwiązać zagadkę zbrodni, będzie musiała odkryć sięgające głęboko w przeszłość mroczne sekrety beskidzkiej wioski. 

Recenzja

Jędrzej Pasierski (ur. 1984) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Zadebiutował w 2018 roku książką „Dom bez klamek”, którą otworzył cykl powieści kryminalnych z Niną Warwiłow. Kolejne książki tego cyklu to „Roztopy” (2019) i „Czerwony świt” (2020).  Jest też autorem thrillera „W imię natury”, którego bohaterem jest prawnik środowiskowy. Mieszka na warszawskiej Pradze.

 ukryta

Jakub Szamałek

Ukryta sieć. Kimkolwiek jesteś

(Wydawnictwo W.A.B.)

Druga część bestsellerowej serii „Ukryta sieć” Jakuba Szamałka.

Kontynuacja thrillera „Cokolwiek wybierzesz” to pełna emocji opowieść o tym, co na co dzień trudno nam dostrzec. Listopad 2018. KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. Słynna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty.

To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: „sprawdź”. Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę – poza granice kraju, ku spiskom i manipulacjom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Kimkolwiek jesteś Jakuba Szamałka to opowieść o cenie ambicji oraz determinacji graniczącej z obsesją. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku, rządzonego przez nowe technologie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć.

Recenzja

Jakub Szamałek (ur. 1986) – pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, „Kiedy Atena odwraca wzrok”) oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru (2016, „Czytanie z kości”). Wraz z Marią Pawłowską wydał też książeczkę dla dzieci „Kim jest ślimak Sam?”, która została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i „Financial Times” do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej.

 warszawianka

Ida Żmiejewska

Warszawianka

(Wydawnictwo Skarpa Warszawska)

Listopadowej nocy w miejskim burdelu zostaje zamordowany znany adwokat. Sprawę – wraz z sędzią śledczym – prowadzi młody rosyjski policjant, który zaledwie przed kilkoma dniami przyjechał do Warszawy z Petersburga. Policjant podczas wykonywania obowiązków poznaje córkę zmarłego; mimo początkowej niechęci między młodymi nawiązuje się nić porozumienia, która z czasem przeradza się w poważne uczucie. 

Problem tkwi jednak w tym, że panna ma narzeczonego socjalistę, który czeka w Cytadeli na proces, związki polsko-rosyjskie są zaś w Nadwiślańskim Kraju uznawane niemal za zdradę...

Ida Żmiejewska – pasjonatka historii XIX wieku. Zawodowo doradza ludziom, jak zaplanować karierę, ale w każdej wolnej chwili zajmuje się pisaniem. Finalistka konkursu Horyzonty Wyobraźni 2012. Publikowała m.in. w miesięczniku „Skarpa Warszawska”, „Science Fiction”, „Fantasy i Horror”, „Esensja” i „Qfant” oraz w antologiach („Strzeż się potwora”, „Ostatni dzień pary I”).

 

(źródło: materiały wydawnictw)

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2020

22 czerwca 2020