Konkurs na opowiadanie kryminalne

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 10 marca 2021

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne z Wrocławiem w tle (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27–29 maja 2021, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021. 

Podczas dwunastu poprzednich edycji nagrodziliśmy już ponad dwustu pięćdziesięciu uczestników, ukazały się dwa zbiory opowiadań z warsztatów, a kilkoro uczestników wydało swoje powieści, wśród nich Marta Guzowska i Robert Małecki – laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Dlatego zdecydowanie warto próbować!

Termin zgłoszeń mija 4 kwietnia 2021 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 15 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 4 maja 2021. 

Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów. Ze względu na sytuację pandemiczną organizatorzy biorą pod uwagę możliwość zmiany formuły warsztatów na online; o wszystkich zmianach będą informować.


trenerzy

W tym roku trenerami warsztatów będą:

Magdalena Parys (ur. 1971), pisarka. Jako dziecko wyemigrowała z rodziną do Berlina Zachodniego. Ukończyła polonistykę i pedagogikę na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Zadebiutowała w 2011 roku powieścią "Tunel", uznaną przez culture.pl za najważniejszy debiut tego roku, powieść uhonorowano polonijną nagrodą Złotej Sowy i Literacką Nagrodą Miasta Quimper we Francji. Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść "Magik". W 2016 roku opublikowała "Białą Rikę". Ostatnia jej powieść to "Książę", drugi tom trylogii berlińskiej, zapoczątkowany powieścią "Magik". Pisze dla prasy polskiej, niemieckiej i francuskiej. Felietonistka "Gazety Wyborczej”. Jej książki tłumaczone są na języki francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, węgierski, chorwacki i wiele innych.

fot. Anna Powałowska-Górska

Robert Małecki (ur. 1977), politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania. Uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej branży. Zdobywca głównej nagrody Kryminalnej Piły za „Skazę”, okrzykniętą najlepszym kryminałem miejskim 2018 roku. W serii z Bernardem Grossem ukazała się również „Wada” (2019) oraz „Zadra” (2020). Robert Małecki kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z Markiem Benerem („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”). W 2020 r. autor zadebiutował w roli autora thrillerów, wydając znakomicie przyjętą powieść „Żałobnica”.

fot. Zuza Krajewska / Warsaw Creatives

Jakub Szamałek (ur. 1986), pisarz, scenarzysta studia CD Projekt RED (producent serii gier „Wiedźmin”). Absolwent Oksfordu, doktor archeologii śródziemnomorskiej Uniwersytetu w Cambridge, stypendysta Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Autor trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. Za książki z tej serii otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników (2011, „Kiedy Atena odwraca wzrok oraz 2016, „Czytanie z kości). Zaliczony przez fundację Res Publica, Google i Financial Times do grona stu młodych liderów Europy Centralnej i Wschodniej. W 2018 roku opublikował pierwszą część trylogii „Ukryta sieć” o śledztwie Julity Wójcickiej („Cokolwiek wybierzesz”), rok później drugą („Kimkolwiek jesteś”). „Gdziekolwiek spojrzysz” to zwieńczenie docenionej przez czytelników serii. W 2020 roku prawa do ekranizacji serii „Ukryta sieć” kupiła Naima Film, znana m.in. jako producent „Sali samobójców. Hejter” Jana Komasy. Za dystrybucję filmu odpowie gigant na polskim rynku filmowym – Monolith Films.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

Udostępnij