Benjamin Franklin stwierdził niegdyś, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. A my dodamy coś jeszcze: pewne jest także to, że na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału będą wykłady.
I żadne tam akademickie nudy! O 16.00 spotkamy się we wrocławskiej Prozie, by posłuchać Ryszarda Ćwirleja, który opowie o literaturze kryminalnej na służbie w milicji obywatelskiej. Nieprzypadkowo sięgnie po taki właśnie temat: ten laureat Nagrody Wielkiego Kalibru jest uważany za twórcę podgatunku zwanego przez fachowców „kryminałem neomilicyjnym”.
Link do wydarzenia na Facebooku
„Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…” – śpiewali przed laty Chłopcy z Placu Broni. I choć kolejny wykładowca raczej śpiewał nie będzie, na pewno śpiewająco opowie, i to właśnie o wolności. Scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz Igor Brejdygant, bo o nim mowa, zdradzi nam: dlaczego wolność? Oczywiście w kontekście literatury kryminalnej – w końcu nazwa festiwalu zobowiązuje. Widzimy się o 17.00.
Link do wydarzenia na Facebooku
A po wykładach przyjdzie czas na dyskusje. Co takiego jest w małych miasteczkach, że autorzy kryminałów nie mogą się im oprzeć? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć Izabela Janiszewska (która po napisaniu trylogii kryminalnej postawiła na thriller z akcją rozgrywającą się właśnie w małym miasteczku), Jędrzej Pasierski (który po pierwszym, warszawskim tomie swojego cyklu o Ninie Warwiłow wysłał panią komisarz na stałe w Beskid Niski) oraz Marek Stelar (który z kolei w najnowszej powieści kazał swoim bohaterom przenieść się ze Szczecina do niewielkiej miejscowości na samym końcu Polski). Co przyciąga autorów na prowincję – spróbuje dowiedzieć się Anna Marchewka. Start o 18.30.
Link do wydarzenia na Facebooku
A dzień zakończymy rozważaniami o tym, jak dać literaturze nowe życie. Czy pisze się inaczej, kiedy od razu myśli się o przeniesieniu książki z papieru w eter? O to (ale z pewnością nie tylko) Waldek Mazur zapyta Łukasza Błaszczyka, Pawła Sajewicza i Marka Wełnę, czyli autorów „Białego Lądu” – powieści sensacyjnej z akcją osadzoną w Demokratycznej Republice Konga u schyłku ubiegłego wieku, natychmiast po premierze zrealizowanej jako superprodukcja audio w doborowej obsadzie. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Agora.
Link do wydarzenia na Facebooku
Na czwartkowe spotkania zapraszamy do Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) – wejściówki niepotrzebne, wpuścimy wszystkich chętnych! Ale jeśli nie możecie być we Wrocławiu, nie martwcie się: wszystkie wydarzenia będziemy transmitować online. Informacji szukajcie na fanpage’ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego. Śledźcie też wydarzenie na Facebooku, żeby niczego nie przegapić!
20 maja 2022
18 maja 2022
10 maja 2022