Piątek to Międzynarodowy Festiwal Kryminału w pigułce: Nagroda Wielkiego Kalibru, wykłady, dyskusja i premiera książki. A jako wisienka na torcie: turniej poetycki!
Nagroda Wielkiego Kalibru – czyli nagroda przyznawana najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej ubiegłego roku – zostanie wprawdzie wręczona dopiero w festiwalową sobotę, ale już w piątek Irek Grin podzieli się osiemnastoma anegdotami o zdobywczyniach i zdobywcach nagrody. Dlaczego osiemnastoma? To proste: w tym roku nagroda zostanie wręczona po raz dziewiętnasty. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału i jeden z pomysłodawców nagrody przyglądał się jej od początków istnienia, a zatem na pewno nie zawaha się ujawnić jakichś sekretów. Drżyjcie, dotychczasowi laureaci!
Link do wydarzenia na Facebooku
Później zrobi się nieco poważniej, bo na festiwalowej scenie zasiądzie dr Anna Marchewka, literaturoznawczyni i krytyczka literacka. I chociaż jest jurorką Nagrody Wielkiego Kalibru, nie o niej będzie mówić, a o buncie. W literaturze, oczywiście. Czy książka może być przejawem oporu? Które książki stanowią oczywiste przykłady literatury oporu, a które w tym kontekście mogą zaskakiwać? Zapraszamy na wykład, nie miejcie oporów!
Link do wydarzenia na Facebooku
Diana Brzezińska, Anna Kańtoch, Magda Stachula. Co je łączy (poza tym, że ich książki stoją w księgarniach na tej samej półce, a każda ma wierne grono fanów)? Domestic noir, łączenie zbrodni z romansem i klasyczne kryminały z mocno zarysowaną warstwą obyczajową i psychologiczną wydają się nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Ale czy tak jest rzeczywiście? Tego spróbuje dowiedzieć się prowadzący spotkanie Robert Małecki (jeśli tylko nie ucieknie po tym, jak Irek Grin zdradzi jakąś jego tajemnicę – w końcu jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2019).
Link do wydarzenia na Facebooku
A o 20.00 długo wyczekiwane spotkanie z Jakubem Mortką! To znaczy – jego twórcą, czyli Wojciechem Chmielarzem. Komisarz Mortka już 15 czerwca pojawi się w kontynuacji serii i stanie przed największym wyzwaniem w życiu, w którym stawką są najbliżsi. Jak daleko się posunie, aby ich ocalić? Tego dowiemy się z „Długiej nocy”. O tej książce – ale z pewnością nie tylko – porozmawia z autorem Dorota Wodecka. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Marginesy.
Link do wydarzenia na Facebooku
Piątek zakończymy wydarzeniem, które pojawia się na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału cyklicznie (a raczej – pojawiało się, zanim pandemia wymusiła na nas ograniczenie interakcji). Chodzi, rzecz jasna, o turniej jednego wiersza kryminalnego. Tym razem będzie on połączony z premierą 49 numeru „Magazynu Materiałów Literackich CEGŁA”, poświęconego w całości wierszom noir oraz kryminalnym formom prozatorskim wybranym przez Darka Foksa i Karola Pęcherza. Magazyn wydany zostanie w formie retro, nawiązującej do stylu znanych serii książek kryminalnych, i wykonany na przedwojennych powielaczach w pracowni Mutant Letterpress. Turniej poprowadzi Karol Pęcherz, a jurorować będą spece od poezji: Anna Adamowicz, Tomasz Majeran i Aleksander Trojanowski oraz spece od kryminału: Marta Guzowska, Anna Marchewka i Ryszard Ćwirlej. Dla najlepszych przewidziano nagrody pieniężne w wysokości 1000, 500 i 250 złotych, a zatem pióra w dłoń! (Możecie też otworzyć laptopy i zacząć stukać w klawisze, choć to już nie brzmi tak poetycko). Szczegóły dotyczące zapisów znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Na piątkowe spotkania zapraszamy do Klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Ale jeśli nie możecie być we Wrocławiu, nie martwcie się: wszystkie wydarzenia będziemy transmitować online. Informacji szukajcie na fanpage’ach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału oraz Portalu Kryminalnego. Śledźcie też wydarzenie na Facebooku, żeby niczego nie przegapić!
21 maja 2022
19 maja 2022
18 maja 2022
10 maja 2022