B.A. Paris laureatką HNWK

Autor: Ewa Dąbrowska
Data publikacji: 04 maja 2023

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2005 roku i trafia w ręce autorów, których organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału uznają za wybitnych przedstawicieli gatunku. W odróżnieniu od Nagrody Wielkiego Kalibru przyznawana jest nie za konkretną książkę, ale za całokształt twórczości. Zazwyczaj jej laureatami są autorzy zagraniczni, choć zdarzają się wyjątki (jak Joanna Chmielewska czy Zygmunt Miłoszewski). Pandemia na jakiś czas mocno skomplikowała wizyty gości zagranicznych na naszym festiwalu, ale na szczęście te czasy mijają i w tym roku wracamy do tradycji spotkań na żywo z laureatami Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Czy raczej laureatkami: w 2023 wyróżnienie trafia do brytyjskiej pisarki B.A. Paris. 

Więcej o autorce:

Brytyjska pisarka, autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Przez wiele lat mieszkała we Francji, pracowała w finansach i prowadziła szkołę językową. Po wielkim sukcesie jej książek całkowicie poświęciła się pisarstwu i wraz z mężem wróciła do Anglii. 

Jej pierwsza powieść – „Za zamkniętymi drzwiami” – została uznana za najlepszy debiut 2016 roku. W samej tylko Wielkiej Brytanii sprzedano ponad milion egzemplarzy i przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów „New York Timesa”. Rok później (w Polsce w 2018 roku) ukazał się drugi thriller B.A. Paris, „Na skraju załamania”, który powtórzył sukces debiutu. W roku 2019 do polskich księgarni trafiła kolejna świetnie przyjęta książka tej autorki, „Pozwól mi wrócić”, a w 2020 roku powieść psychologiczna „Dylemat”. W tym samym roku B.A. Paris uczestniczyła w wyjątkowym projekcie pisarskim – połączyła siły z Sophie Hannah, Clare Mackintosh i Holly Brown, czego efektem jest thriller „Dublerka”, który natychmiast wspiął się na szczyt listy bestsellerów! Wszystkie powieści autorki były nominowane do Bestsellera Empiku, a wydana w 2021 roku „Terapeutka” zdobyła tę nagrodę. 

Powieści B.A. Paris sprzedały się w Polsce w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.

 

Brytyjska pisarka spotka się z czytelnikami we Wrocławiu w sobotę 3 czerwca o godz. 16.00 (wstęp wolny). Tego samego dnia wieczorem, podczas uroczystej gali, odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2023 odbędzie się w dniach 31 maja–4 czerwca 2023. Program ogłosimy już za kilka dni!

 

Zdjęcie autorki: ©Philippe Matsas

Udostępnij