Alex Marwood

Data publikacji: 25 maja 2017

Alex Marwood to pseudonim Brytyjki Sereny Mackesy. Mackesy urodziła się jako córka historyka wojskowego i profesora literatury angielskiej Piersa Mackesy’ego oraz wnuczka dwóch pisarek: Margaret Kennedy (której książka „The Constant Nymph” była bestsellerem w latach dwudziestych XX wieku) i Leonory Mackesy, publikującej powieści dla kobiet pod pseudonimami Leonora Starr i Dorothy Rivers.

Serena Mackesy jest absolwentką literatury angielskiej na University of London. Po studiach pracowała w różnych zawodach: jako sekretarka, nauczycielka angielskiego, autorka słownika i krzyżówek, sprzedawca, wreszcie dziennikarka – pisała między innymi recenzje programów telewizyjnych dla „Independent” (udowadniając tym samym pomyłkę swojej nauczycielce, która powiedziała trzynastoletniej Serenie, że nie można żyć z oglądania telewizji).

Sama o sobie mówi, że jest raczej nudna, a ciekawe życie prowadzi w swojej głowie. Efekt? Książki, które publikuje. Zadebiutowała pod własnym nazwiskiem w 1999 roku powieścią obyczajową „The Temp”. Następnie ukazały się „Virtue” (2000), „Simply Heaven” (2002) i „Hold My Hand” (2008), reprezentujące ten sam gatunek. W 2012 roku pod pseudonimem Alex Marwood pisarka opublikowała swój pierwszy THRILLER psychologiczny, „The Wicked Girls” („Dziewczyny, które zabiły Chloe”). To historia dwóch nastolatek oskarżonych o zabicie czterolatki. Po dwudziestu pięciu latach, o młode kobiety, które zbudowały swoje życie na kłamstwie i pilnie strzegą swej prawdziwej tożsamości, upomina się przeszłość. Inspiracją do stworzenia tej powieści było zabójstwo Jamesa Bulgera (w 1993 roku dwóch dziesięciolatków zamordowało dwulatka) i jego skrajne interpretacje w mediach. Książka została nominowana w Wielkiej Brytanii do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii najlepsza powieść roku 2014. Została przetłumaczona na 17 języków. W 2014 roku ukazał się kolejny thriller Alex Marwood, „The Killer Next Door” („Zabójca z sąsiedztwa”). To połączenie naturalistycznego thrillera z inteligentną i zabawną czarną komedią. Powieść zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Najnowszy thriller autorki, „The Darkest Secret” („Najmroczniejszy sekret”), opublikowana w 2016 roku, to opowieść o narcystycznych zaburzeniach osobowości ze zbrodnią w tle. Autorka zapowiada, że już nie wróci do publikowania powieści pod własnym nazwiskiem - pozostanie Alex Marwood.

Powieści pisarki zostały przetłumaczone łącznie na 19 języków, między innymi: francuski, włoski, niemiecki, holenderski, japoński i tajski.

Obecnie autorka mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi powieściami. Jej pasje to psychologia człowieka, gotowanie eksperymentalne, nurkowanie i Malta. Ma kota birmańskiego.

Bibliografia:

Powieści obyczajowe (jako Serena Mackesy):

  • „The Temp” (1999)
  • „Virtue” (2000)
  • „Simply Heaven” (2002)
  • „Hold My Hand” (2008)


Thrillery (jako Alex Marwood):

  • „The Wicked Girls”, 2012 (wyd. pol. „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, Wydawnictwo Albatros, 2015, przeł. Magdalena Koziej)
  • „The Killer Next Door”, 2014 (wyd. pol. „Zabójca z sąsiedztwa”, Wydawnictwo Albatros, 2016, przeł. Magdalena Koziej)
  • „The Darkest Secret”, 2016 (wyd. pol. „Najmroczniejszy sekret”, Wydawnictwo Albatros, 2017, przeł. Rafał Lisowski)


Źródło:
http://www.alexmarwood.com/
http://www.serenamackesy.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Serena_Mackesy
http://www.wydawnictwoalbatros.com/autorzy,581,alex-marwood.html
http://booklips.pl/wywiady/mundur-ktory-zakladam-zeby-zmierzyc-sie-ze-swiatem-wywiad-z-alex-marwood/

Udostępnij