Konkurs na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne

Autor: organizator
Data publikacji: 05 marca 2023

Miasto Wrocław i Wydawnictwo EMG zapraszają do udziału w konkursie literackim na opowiadanie kryminalne lub sensacyjne (lub szkic takiego opowiadania). Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 31 maja–3 czerwca 2023, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. 

Podczas czternastu poprzednich edycji nagrodziliśmy już ponad dwustu pięćdziesięciu uczestników, a kilkanaścioro z nich wydało swoje powieści, wśród nich Marta Guzowska i Robert Małecki – laureaci Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Dlatego zdecydowanie warto próbować!

Do konkursu należy zgłaszać opowiadania kryminalne lub sensacyjne, w którym istotną rolę odegra Wrocław (lub szkic takiego opowiadania).

Termin zgłoszeń mija 3 kwietnia 2023 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury złożone z przedstawicieli Wydawnictwa EMG oraz Biura Promocji Urzędu Miasta we Wrocławiu wyłoni maksymalnie 15 osób, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 5 maja 2023. 

Podobnie jak w poprzednich latach, warsztaty będą się składać z części ćwiczeniowej oraz wykładów. Przez trzy dni zwycięzcy konkursu będą pracować w trzech grupach pod opieką trenerów, czwarty dzień zostanie poświęcony zagadnieniom, które pozwolą przyszłym pisarzom poznać nieco sekretów branży: rynkowi wydawniczemu w Polsce oraz praktycznym zastosowaniom prawa autorskiego.

W tym roku adeptów sztuki pisarskiej uczyć będą:

Julia Łapińska – studiowała filozofię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Instytutu Reportażu. Publikowała reportaże i wywiady w „Tygodniku Przegląd”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Dużym Formacie”. Jej teksty ukazywały się w antologiach opowiadań i zbiorach reportaży.

Mariusz Czubaj – pisarz i antropolog kultury. Saksofonista i szachista. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. Tłumaczony na angielski, niemiecki, turecki, ukraiński i włoski. 

Maciej Siembieda – zanim zadebiutował jako pisarz w wieku 56 lat, przez trzy dekady był reporterem skupionym głównie na śledztwach historycznych. Trzykrotnie otrzymał za nie nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (tzw. Polskiego Pulitzera). Autor pięciu książek, których bohaterem jest ekspert od śledztw historycznych Jakub Kania („444”, „Miejsce i imię”, „Wotum”, „Kukły”, „Kołysanka”), z których dwie otrzymały nominację do nagrody Wielkiego Kalibru. W dorobku ma thriller historyczny „Gambit”, nominowany do tytułu Książki Roku 2019 portalu lubimyczytac.pl, oraz polsko-grecką sagę sensacyjną „Katharsis”. W 2022 roku zostały sprzedane prawa do ekranizacji sześciu z siedmiu powieści Macieja Siembiedy.

trenerzy

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaakceptować regulamin konkursu.

 

Mariusz Czubaj: fot. Marta Machej

Udostępnij

ZOBACZ TAKŻE

Regulamin Kryminalnych Warsztatów Literackich 2023

05 marca 2023